Новата година започува со слободен ден

Нова Година - 1 јануари 2018 година (понеделник) е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија, соопшти Министерството за труд и социјална политика. Од Министерството на граѓаните на Република Македонија им ја честитаат Новата Година
| | веќе видена | слични

Има многу забелешки на Законот за празниците во смисла на тоа дека се премногу, дека некои националности не се застапени во одбележувањето на нивните празници, а деновиве повторно се разговара за враќање на 2 јануари како државен празник.Од Министерството за труд и социјална политика велат дека ќе има преиспитување на Законот за празниците на Република Македонија и дека за предлогот наредниот 2 јануари да биде неработен ден ќе се разговара со претставници на работодавците и на работниците.Работодавците постојано укажуваат дека има многу празници. По последните промени во Законот за празниците (2007 година) 2 јануари беше прогласен за работен ден, а беа додадени низа нови, главно верски празници.Според постојниот закон граѓаните на Република Македонија имаат 12 неработни дена, дополнителни 5 неработни се за православните граѓани, дополнителни 3 за католиците, 1 за муслиманите и по уште еден неработен ден за припадниците на албанската, српската, ромската, влашката, еврејската, бошњачката и за турската заедницa.
| | веќе видена | слични
10 копии

По многуте забелешки од граѓаните изминативе години дека 2 јануари треба повторно да биде неработен ден, Министерството за труд и социјална политика најавува преиспитување на Законот за празниците на Република Македонија.За да се предложи следниот 2 јануари пак да биде неработен ден, од Министерството велат дека се клучни мислењата од работодавачите и од работниците.„Во изминатиот период во врска со Законот за празниците на РМ многу често се поведуваа прашања во насока дека тие се многу на број, дека треба да се дополни со неработни денови за други националности итн. Работодавачите често укажуваат дека има многу празници. За да може да се пристапи кон какво било решение, ќе треба прашањето да се отвори и да се разговара со претставници на работодавачите и претставници на работниците и, секако, да се разгледаат меѓународните искуства за бројот на неработни денови. Потоа ќе може да се пристапи кон предлог во кој ќе се согледа и можноста дали 2 јануари да се смета како неработен ден“, велат од Министерството за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерството за труд и социјална политика ја објави Програмата на неработни денови за 2018 година. Согласно со Законот за празниците на Република Македонија во 2018 година неработни денови се: За сите граѓани на РМ • 01 јануари (понеделник), Нова Година • 07 јануари (недела), Божик, првиот ден на Божик според православниот календар, односно 08 јануари (понеделник) е неработен ден • 09 април (понеделник), Велигден, вториот ден на Велигден според православниот календар • 01 мај (вторник), Ден на трудот, • 24 мај (четврток) „Св. Кирил и Методиј“ Ден на сесловенските просветители • 15 јуни (петок), Рамазан Бајрам, првиот ден на Рамазан Бајрам, • 02 август (четврток), Ден на Републиката • 8 септември (сабота), Ден на независноста • 11 октомври (четврток), Ден на народното востание, • 23 октомври (вторник), Ден на Македонската Револуционерна Борба, • 8 декември (сабота), “Св. Климент Охридски” За граѓаните од православна вероисповед • 06 јануари (сабота), Бадник, ден пред Божик • 19 јануари ...
| | веќе видена | слични
18 копии

Министерството за труд и социјална политика, соопштува дека согласно со Законот за празниците, 7 јануари 2018 година (недела), Божик, првиот ден на Божик според православниот календар, односно 8 јануари 2018 година (понеделник), е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија. Истовремено, Министерството за труд и социјална политика, им го честита Божик на граѓаните од православната вероисповед.
| | веќе видена | слични

По барање на граѓаните, 2. јануари да биде неработен ден за сите граѓани на Република Македонија, од Министерството за труд и социјална политика велат дека за таква одлука важни се мислењата на работидавачите и работниците. „Во изминатиот период во врска со Законот за празниците на РМ многу често се поведуваа прашања во насока дека тие се многу на број, дека треба да се дополни со неработни денови за други националности итн. Работодавачите често укажуваат дека има многу празници. За да може да се пристапи кон какво било решение, ќе треба прашањето да се отвори и да се разговара со претставници на работодавачите и претставници на работниците и, секако, да се разгледаат меѓународните искуства за бројот на неработни денови. Потоа ќе може да се пристапи кон предлог во кој ќе се согледа и можноста дали 2 јануари да се смета како неработен ден“, соопштуваат од Министерството за труд и социјална политика. Во 2007 година законот за празниците беше променет и втори јануари беше прогласен за работен ден, но беа ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека понеделник, 8 јануари, ќе биде неработен ден за сите граѓани. Во согласност со Законот за празниците, Божик, 7 јануари, е неработен ден за сите граѓани, но затоа што годинава тој се паѓа во недела, неработниот ден се поместува на понеделник. Министерството за труд и социјална политика им го честита Божик на граѓаните од православна вероисповед. Во 2018 година македонските граѓани ќе имаат четири продолжени викенди. Од вкупно 11 неработни денови за сите граѓани, четири се поврзуваат со викендот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Неколку продолжени викенди и празници кои се паѓаат во неработни денови. Вака изгледа новата програма на неработни денови за 2018 година која ја објави Министерството за труд и социјална политика. Согласно со Законот за празниците, 7 јануари 2018 година (недела), Божиќ, првиот ден на Божиќ според православниот календар, односно 8 јануари 2018 година (понеделник), е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија. Во продолжение комплетната листа со неработни денови за 2018 година За сите граѓани на РМ • 01 јануари (понеделник), Нова Година • 07 јануари (недела), Божик, првиот ден на Божик според православниот календар, односно 08 јануари (понеделник) е неработен ден • 09 април (понеделник), Велигден, вториот ден на Велигден според православниот календар • 01 мај (вторник), Ден на трудот, • 24 мај (четврток) „Св. Кирил и Методиј“ Ден на сесловенските просветители • 15 јуни (петок), Рамазан Бајрам, првиот ден на Рамазан Бајрам, • 02 август (четврток), Ден на Републиката • 8 септември (сабота), Ден на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Од министерството за труд и социјална политика известуваат дека по повод православниот христијански празник Божик – 7 јануари (недела), неработен ден за сите граѓани на Македонија е 8 јануари (понеделник). Од министерството воедно го честаат Божик на сите граѓани од православна вероисповед.
| | веќе видена | слични
17 копии

Од министерството за труд и социјална политика, соопштуваат дека согласно со Законот за празниците на РМ, 6 јануари, сабота, Бадник, ден пред Божик, е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед. Додека 7 јануари, недела, Божик, првиот ден на Божик според православниот календар, односно 8 јануари понеделник, е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија. извор:OhridNews
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска донесе одлука со која мерката притвор за ...
сите 377 | | | веќе видена

На социјалните мрежи вечерва се појавија коментари од фановите на музичарот кој загина со Шабан Шаулиќ, Мирсад Кериќ, кој овие денови беше заборавен од ...
сите 270 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 191 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 23 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 99 | | | веќе видена

Демократите во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска претставија резолуција со која се бара суспендирање на вонредната состојба во земјата, што ...
сите 78 | | | веќе видена

До сега на Live Aid концертот се собрани околу 100 милиони долари за храна и лекови. Концертот , на кои има околу 250 000 луѓе се одржува во близина на местото ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Новата година започува со слободен ден

Од:
До кого (е-маил):
Порака: