Во Србија промена на полот на сметка на државата?

2 копии

Српското собрание неделава ќе расправа за новиот предлог закон за здравствено осигурување, кое предвидува промената на полот да биде на сметка на државата. Како што пренесе агенцијата ФоНет, ваквиот зафат и подготовките за операцијата кои траат најмалку една и пол година ќе се вршат на сметка на здравственото осигурување, исклучиво од медицински причини. Од српското Министерство за здравство за агенцијата велат дека доколку овој предлог се усвои, на лицата кои имаат проблем со полниот идентитет ќе им се овозможи да ги остварат основните човекови права на идентитет и здравствена заштита. Според проценките на експертите во Србија има околу 200 лица кои сакаат ваква интервенција, а од тамошното Министерство за здравство информираат дека доколку се прифати предлогот, во наредните две до три години за операција ќе бидат подготвени 50 пациенти. Во последните дваесетина години во Србија полот го смениле над 150 лица, кои за таквиот зафат плаќаа сами бидејќи се смета за вонстандардна медицинска услуга.
| | веќе видена | слични

Српското Министерство за здравство донесе одлука промената на полот да биде на товар на Фондот за здравство. Со новите правила воведени во здравственото осигурување имплементирано е и "Посебно лечење на пореметувања на сексуалниот идентитет". Од 200-тината кои чекаат на листата за промена на полот 50 ќе бидат подложени на ова хируршка интервенција во следните две -три години. Овие операции, како и подготовката за нив ќе бидат на трошок на Фондот за здравство, само доколку има медицинска основаност. Според податоците до кои дојде весникот "Новости ", преку српското Министерство за здравство моментно околу 200 пациенти чекаат хормонална терапија и скалпел за своето машко тело да го трансформираат во женско, или обратно. Српското министерство за здравство се решило на ваков чекор за секој што има проблеми со половиот идентитет да може да се стекне со право на здравствена заштита. Во последните две децении полот во Србија го променија повеќе од 150 личности.
| | веќе видена | слични

Останато

По завчерашните два инцидента во КПУ „Скопје“ и констатираните пропусти во безбедносните протоколи на затворот, директорот Ѓоко Котевски најави дека ќе поднесе ...
сите 477 | | | веќе видена

Апелирам до сите оние кои што се залагаат за правда и право, за сите оние што сакаат вистинско обединување во Република Македонија, за сите оние кои што сакаат ...
сите 268 | | | веќе видена

Роберт Омаљев, првиот син на Шабан Шаулиќ, од раѓање е исправен пред тешки животни искушенија. Роберт е роден парализиран, а неговата мајка не се грижела за ...
сите 260 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Расправата за барањето за одземање на имунитетот на Вељаноски,  поднесено од Одделението за организиран криминал и корупција при скопскиот Кривичен суд поради ...
сите 214 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во Србија промена на полот на сметка на државата?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: