Во Србија промена на полот на сметка на државата?

2 копии

Српското собрание неделава ќе расправа за новиот предлог закон за здравствено осигурување, кое предвидува промената на полот да биде на сметка на државата. Како што пренесе агенцијата ФоНет, ваквиот зафат и подготовките за операцијата кои траат најмалку една и пол година ќе се вршат на сметка на здравственото осигурување, исклучиво од медицински причини. Од српското Министерство за здравство за агенцијата велат дека доколку овој предлог се усвои, на лицата кои имаат проблем со полниот идентитет ќе им се овозможи да ги остварат основните човекови права на идентитет и здравствена заштита. Според проценките на експертите во Србија има околу 200 лица кои сакаат ваква интервенција, а од тамошното Министерство за здравство информираат дека доколку се прифати предлогот, во наредните две до три години за операција ќе бидат подготвени 50 пациенти. Во последните дваесетина години во Србија полот го смениле над 150 лица, кои за таквиот зафат плаќаа сами бидејќи се смета за вонстандардна медицинска услуга.
| | веќе видена | слични

Српското Министерство за здравство донесе одлука промената на полот да биде на товар на Фондот за здравство. Со новите правила воведени во здравственото осигурување имплементирано е и "Посебно лечење на пореметувања на сексуалниот идентитет". Од 200-тината кои чекаат на листата за промена на полот 50 ќе бидат подложени на ова хируршка интервенција во следните две -три години. Овие операции, како и подготовката за нив ќе бидат на трошок на Фондот за здравство, само доколку има медицинска основаност. Според податоците до кои дојде весникот "Новости ", преку српското Министерство за здравство моментно околу 200 пациенти чекаат хормонална терапија и скалпел за своето машко тело да го трансформираат во женско, или обратно. Српското министерство за здравство се решило на ваков чекор за секој што има проблеми со половиот идентитет да може да се стекне со право на здравствена заштита. Во последните две децении полот во Србија го променија повеќе од 150 личности.
| | веќе видена | слични

Останато

Полицаецот-убиец Енвер Тоска, иако не ги исполнувал условите да биде полицаец добил значка и пиштол по интервенција на ДУИ, и тоа во време кога министер за ...
сите 159 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 61 | | | веќе видена

Вчера двајцата осомничени за грабежот на бензинската пумпа на Макпетрол во село Велешта, Струшко, извршен на 3 август, се приведени. Надлежниот јавен обвинител ...
сите 132 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 55 | | | веќе видена

Eвроатлантската иднина на државата, актуелните политички случувања во државата, како и претстојниот референдум беа темите на кои денеска претседателот на ...
сите 207 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, денеска оствари средба со членовите на Мешовитиот парламентарен комитет, кои што се во ...
сите 137 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 12 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во Србија промена на полот на сметка на државата?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: