Спанаќ — измислен за комбинирање

Статии » 15 април, 2013 » Гурман™ Спанаќот е еден од највкусните лисести зеленчуци. Има потекло од Азија, но денес е дел од речиси сите светски кујни и како продукт може да се додаде буквално во секое јадење. Спанаќот одлично се комбинира со тестeнини (канелони, тортелини), потоа во јадења со јајца, а од него се приготвуваат разни супи, пире специјалитети, сосови и пити. Ако го комбинирате со путер, павлака и сирење — не може да погрешите. Од нутритивна гледна точка, најдобра е комбинацијата од спанаќ и млечни производи со оглед дека калциумот од млечните производи се врзува со некои киселини од спанаќот кои ги „крадат“ минералите од организмот. Може да се комбинира и сиров, за да не се губат витамините, минералите и фитохемикалиите од него. Ако приготвувате салата, тогаш идеален избор е младиот спанаќ. Тој има посладок вкус и е помалку жилав. Во таков случај потребно е да се комбинира со сок од лимон, младо козјо или кравјо сирење, ореви и маслиново масло. Од сировиот спанаќ може да се ...
| | веќе видена | слични

За време на утрото и претпладнето имаме најголем избор на состојки од кои ќе го составиме нашиот оброк. Но, како што денот поминува, опциите се намалуваат. Кога веќе ќе стигнете до крајот на денот, кога конечно ќе имате време да подготвите вкусна вечера, веќе не знаете што вкусно и здраво да одберете. Треба да имате на ум дека вечерата сепак би требало да е најмал оброк. Водете се по следниот план: Појадувајте како крал, ручајте како нормална личност, а вечерајте како просјак. Звучи малку нереално и тешко изводливо, но сепак вреди ако сакате да ги одбегнете вишокот килограми. Идеја број 1 : Салата Подгответе си здрава салата во која ќе користите многу зелени состојки - спанаќ, брокула или зелена салата. Потоа додадете малку домат, краставица, пиперка, кромид и било кој друг зеленчук по желба. Можете да додадете малку безмасно сирење, семки, маслиново масло и сок од лимон. Идеја број 2 : Јајца Познат е фактот дека организмот подобро се носи со јаглени хидрати пред пладне, а со протеини попладне и навечер. ...
| | веќе видена | слични

Мајонезот на многумина им е омилен додаток во сендвичите и салатите, иако важи за производ кој не е здрав. Доколку ја погледнете декларацијата на купената тегла, ќе прочитате дека мајонезот содржи бројни состојки за кои никогаш не сте ни слушнале. Но, знаете ли дека постои и здрав мајонез? Секако, единствено доколку вие самите го направите истиот без јајца, штетно масло и шеќер, според рецептот кој ви го претставуваме во продолжение. Состојки: - 1 лажица мелено ленено семе; - 3 лажици вода; - 0,5 до 1,5 шолја масло (маслоново, кокосово или некој дру вид здраво масло); - оцет (вински или јаболков) и сок од лимон по желба; - сол (по желба); - засладувач (мед, агава сируп); - сенф (по желба); - лук во прав (по желба). Погдотовка 1. Меленото ленено семе измешајте го со малку вода, ставете го на шпорет и загрејте со постојано мешање додека смесата не се згусне. Потоа оставете ја да се олади на собна температура. 2. Мешавината ставете ја во блендер или сад за мешање со миксер, додадете 1 лажица масло и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зградата во трговскиот центар Скопјанка во која вчера повеќе од 6 часа беа евакуирани станарите поради неподнослив мирис кој предизвикувал кашлање и печење на ...
сите 162 | | | веќе видена

Зоврива револтот по грозоморното убиство на Алил Бекир, кој беше убиен и запален од полицаецот Енвер Тоска, пред една недела во прилепското село Беловодица, ...
сите 163 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски кој моментално е во домашен притвор, излезе со свој став околу референдумското прашање. Тој на својот ...
сите 250 | | | веќе видена

Apple неодамна ја претстави најновата генерација на паметни телефони, а додека за самите телефони ретко кој има било каква замерка, една друга работа на ...
сите 46 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 17 | | | веќе видена

Не ми се допаѓа што морам да кажам ПЈРМ, но се надевам дека наскоро ќе можам да кажам Северна Македонија, порача денеска еврокомесарот за проширување Јоханес ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спанаќ — измислен за комбинирање

Од:
До кого (е-маил):
Порака: