4 совети како засекогаш да се ослободите од темните кругови околу очите

Постојат голем број на причини зошто темните кругови околу очите се појавуваат, но за среќа има и повеќе начини како да се ослободите од нив на природен начин и без скапи интервенции Користењето на природни маски за лице ќе ви помогнат да се ослободите од овој проблем и да го спречите неговото појавување. Важно е да бидете упорни и да го повторувате третманот секој ден, најмалку една недела за да забележите позитивни резултати. Тоник од рози – листови од 1 роза – 1 чаша жешка вода Налејте ја водата врз листовите од роза и оставете да се излади. Изладената смеса процедете ја и во неа натопете памукчиња кои ќе оставите да стојат под очите 15 минути. Бадемово масло Нанесете 2-3 капки бадемово масло и лесно масирајте ја областа под очите секоја вечер пред спиење. За една недела веќе ќе забележите подобрување. Краставица Краставицата содржи голема количина антиоксиданси и природни средства за избелување. Исечете тенки кругови краставица и ставете ги во фрижидер околу 30 минути. Така изладени ставете ги врз очите ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Симптомите кои ги мачат алергичните во овој дел од годината се кивавица, солзи во очите и гребење на грлото.Пролетта, покрај топли денови, со себе носи и низа алергии. Симптомите кои ги мачат алергичните во овој дел од годината се кивавица, солзи во очите и гребење на грлото.Сепак, како и за секој проблем, и за овој постои решение кој може да ја олесни кивавицата и болката во грлото.Еве 7 најефикасни предлози:Камилица – Со антивоспалително дејство камилицата помага кај сувите очи. Држeте 3-5 минути оладени вреќички чај од камилица на очите и повторувајте ја постапката неколку пати во денот.Коприва – Благотворно дејство има на надразнетите очи и кивавицата, а за да ги ублажите симптомите на подолг временски период земајте таблети од коприви или чај од сушени листови.Нане – Нането е одличен лек за затнати дишни патишта. Во текот на денот доволна е една инхалација од 10 минути за да почувствувате подобрување.Мајчина душица – Чајот од мајчина душица помага при лечење на кашлањето, гушењето предизвикано од ...
| | веќе видена | слични

Оваа мешавина од сосема природни состојки е погодна за секој тип на кожа на лицето. Со редовна употреба на оваа природна маска што можете да ја направите во домашни услови, вашата кожа ќе биде нахранета, хидрирана, мека и сјајна. За да ја подготвите оваа маска потребни ви се следниве производи: една коцка квасец една лажица мед два лажици сок од домати Сите состојки добро промешајте ги. Оставете ја смесата на темно место да стаса. Откако ќе се зголеми нејзиниот волумен нанесете ја маската на лицето и оставете ја да делува околу 20 минути. Измијте се со млака вода.
| | веќе видена | слични
2 копии

Доколку страдате од недостаток на железо во крвта, обидете се да се излекувате со неколку природни состојки кои ги наоѓаме во секојдневните намирници. Вашата крвна слика веднаш ќе се поправи. Нормално, како и сите други здравствени тегоби и анемијата најдобро се лечи со надзор на лекар, а природните лекови само го забрзуваат процесот на создавање на железо во организмот. Затоа издвоивме шест најдобри природни лекови со помош на кои полесно ќе ја победите оваа болест. Чај од коприва Една лажица листови од коприва прелијте ги со 2 децилитри зовриена вода и оставете да отстои пет минути. Чајот процедете го и пијте го додека е млак. Препорачаната доза изнесува три шолји дневно. Чај од четири билки Помешајте иста количина на листови од коприва, жалфија, мајчина душичка и нане. Лажицата од оваа мешавина прелијте ја со 2,5 децилитри студена вода, варете ги една минута, па оставете да отстои пет минути. Процедете, засладете со мед и додајте сок од лимон. Дневно треба да пиете најмалку две шолји или околу половина ...
| | веќе видена | слични

Употребете ја природната моќ на нането за да ги ублажите црвенилото и воспалителните процеси што се случуваат на површината на вашата кожа. За да го постигнете тоа доволни ве само еден лимон и неколку свежи листови од нане. Листовите од нане ситно исецкајте ги и додадете го сокот од лимон. Добро промешајте и нанесете ја смесата на критичните делови на кожата. Оставете нека делува 15 минути. Потоа измијте се со млака вода. Оваа постапка може да ја повторите 2 до 3 пати во денот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Кога станува збор за отстранување на здодевните митесери, тоа е невозможна мисија. Ви ги претставуваме петте најдобри природни маски за лице, кои се многу поефикасни од оние по дрогериите и со кои конечно кажете им збогум на митесерите. Лимон, мед и шеќер Исечете го лимонот на пола, и на едната половина ставете мед и лажичка шеќер. Потоа, нежно измасирајте ги критичните делови со кружни потези а потоа измијте со вода. Оваа постапка практикувајте ја еднаш неделно. Вазелин и проѕирна фолија По туширање, кога порите се отворени, нанесете вазелин на митесерите, а врз нив залепете проѕирна фолија. Притиснете со топол пешкир неколку минути, а потоа отстранете ја фолијата. Овој метод ќе ја омекне кожата и полесно ќе ги извади нечистотиите од порите. Ова можете да го правите еднаш или два пати во неделата. Кокосово масло, кафе Измешајте половина шолја кокосово масло, во кое ќе додадете половина шолја свежо мелено кафе. Нанесете ја смесата на чисто лице, а потоа измасирајте и оставете да делува 5 минути. Исперете со ...
| | веќе видена | слични

За да го подготвите овој домашен серум против црвенило на кожата потребни ви се само природни состојки кои сигурно ги имате во вашата кујна. Потребни ви се следниве состојки: две жолчки една лажица мед една лажица сецкан магдонос Сите состојки добро промешајте ги и нанесете го еликсирот на зацрвенетата кожа. Оставете да отсоти околу 30 минути. Потоа измијте ја кожата со млака вода и нанесете хидратантен крем.
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 426 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 251 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 285 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски од Македонија се упатил кон ...
сите 289 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 30 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 230 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

4 совети како засекогаш да се ослободите од темните кругови околу очите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: