Пријавете Дива депонија, сите заедно за почисто Скопје


Градот Скопје оваа пролет ќе организира акција за чистење на јавните површини и за миење на градските улици. Акцијата ќе ја спроведат јавните градски претпријатија „Комунална хигиена“ и „Паркови и зеленило“ со своите работници и расположливата механизација. Градот Скопје ги повикува и граѓаните да се вклучат во оваа акција и да придонесат за почисто Скопје. - Ги повикуваме и нашите сограѓани да придонесат во акцијата и да ни помогнат да ги лоцираме дивите депонии во градот. О д денес ка , сите совесни граѓани можат да пријавуваат диви де п онии до Г рад С копје со испраќање фотографија и локација на депонијата преку вибер на бројот 070 270 557 или со порака на нашата официјална фејсбук ст раница - Г рад С копје. Сакам да ја искористам оваа пригода и да ги повикам и сите општествено одговорни компании и институции да ни се приклучат и да ни помогнат со својата механизација за почисто Скопје, бидејќи Скопје е заеднички дом и треба заедно да го чуваме - рече на денешната прес-конференција ...
| | веќе видена | слични

Шеснаесет метри кубни отпад е собран во дводневната акција што се спроведе за чистење на дел од брегот на езерото „Младост“.Како што информира за МИА, Тодорка Андреевска портпарпл на ЈКП „Дервен“, се чистеше просторот околу летниковците, крајбрежниот појас и покрај двете страни од патот кој води до двата мотела и сателитската населба.– Целта на оваа пролетна акција беше да се подготви теренот за пролетните и летните месеци, кога овие локации се многу посетени од граѓаните на Велес. Воедно апелираме до посетителите да се однесуваат еколошки посовесно и сметот да не го расфрлаат насекаде туку во поставените контејнери и корпи за отпадоци, потенцира Андреевска.Воедно информира дека за чистење на патеката за пешачење покрај езерото „Младост“ од другата страна на езерото, надлежна е Општина Велес, а која треба да им наложи нејзино чистење.– Да потсетам и поставувањето на корпи и отпадоци е во надлежност на Општина Велес, а наша задача е истите да ги лоцираме на одредени локации покрај езерото ...
| | веќе видена | слични

Градот Скопје најави дека ќе организира акција за чистење на јавните градски површини и чистење на улиците. Градските власти информираа дека на акцијата ќе се приклучат и јавните претпријатија „Комунална хигиена“ и „Паркови и зеленило“, со расположливата механизација и своите работници. Исто така, градот ги повика и граѓаните да учествуваат во оваа акција и да придонесат за почисто Скопје. Портпаролот на градот Скопје, Ваљон Салиху, ги повика сите сограѓани да придонесат во акцијата и да му помогнат на градот да ги лоцира дивите депонии преку пријавување со фотографии на Вибер, на телефонскиот број 077 270 557 или на официјалната страница на градот Скопје. Салиху дополнително ги повика и сите општествено одговорни компании и институции да се приклучат во акцијата и да помогнат, колку што можат, за да биде почист главниот град и дополни дека целта на градските власти е ваквите акции да станат редовна практика. Градот веќе организира една ваква голема акција за чистење на јавните површини минатата есен и во ...
| | веќе видена | слични

Ги повикаа сите општествено одговорни компании и институции да се приклучат на акцијата.Со есенската акција лоцирани биле 200 диви депонии и отстранети над 3.000 метри кубни смет.  Од град Скопје најавија наскоро и тендерска постапка за засадување на дрвото на човековите права на местото на споменикот на Ќосето.
| | веќе видена | слични
5 копии

Од град Скопје информираа дека оваа пролет ќе организираат акција за чистење на јавните површини и за миење на градските улици. Акцијата ќе ја спроведат јавните градски претпријатија „Комунална хигиена“ и „Паркови и зеленило“, а се повикуваат и граѓаните да се вклучат во оваа акција и да придонесат за почисто Скопје. „Ги повикуваме и нашите сограѓани да придонесат во акцијата и да ни помогнат да ги лоцираме дивите депонии во градот. Од денеска, сите совесни граѓани можат да пријавуваат диви депонии до Град Скопје со испраќање фотографија и локација на депонијата преку вибер на бројот 070/270-557 или со порака на нашата официјална фејсбук страница – Град Скопје“, стои во соопштението. На денешната прес-конференција, портпаролот на Град Скопје, Ваљон Салиху, ги повика сите општествено одговорни компании и институции да се приклучат и да помогнат со својата механизација за почисто Скопје. „Со мотив и идеја градот да биде почист, наша цел е ваквите акции да станат редовна пракса, одржувајќи ги улиците постојано ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателката на комисијата Билјана Ивановска во интервју за Радио Слободна Европа вели дека освен изборната кампања и финансирањето на политичките партии, ...
сите 240 | | | веќе видена

Извршниот директор на Етиопиан Ерлајнс Теволде Гебремариам, по несреќата на атиопскиот авион во кој загинаа 157 лица, изјави дека предупредувањата и барањата ...
сите 52 | | | веќе видена

Бујар Османи, вицепремиерот за евроинтеграции, најави врбување на пратеници од опозицијата за да се постигне двотретинско мнозинство за новиот Закон за јавно ...
сите 219 | | | веќе видена

Драган Ѓилас ги предводи протестите во Србија против претседателот Александар Вучиќ. Тој бара Вучиќ да си замине од власт, но притоа не сака да има избори ...
сите 232 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пријавете Дива депонија, сите заедно за почисто Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: