Почнува Драмскиот аматерски фестивал на Македонија

4 копии

Тринаесет претстави ќе се натпреваруваат на 53. Драмски аматерски фестивал на Македонија (ДАФ) во Кочани кој ќе се одржува од денеска до 3 јуни. Од нив четири претстави се за деца (пладневни), а гостински се две претстави од Србија. Селекторот на фестивалот Дарко Спасов на прес-конференција рече дека изборот е направен од 37 пријавени претстави на аматерски театарски групи и драмски секции на училишта од повеќе градови на Македонија и дека годинава доминантен е жанрот комедија. - Од пријавените претстави над 90 проценти беа комедии, со мали исклучоци, како на пример „Ричард Трети“ на гимназијата „Јосип Броз Тито“. Веројатно комедијата привлекува повеќе публика и сигурен сум дека таа ќе го наполни салонот кога знае дека е комедија, истакна селекторот Спасов за новото издание на фестивалот, за кое извршниот директор на ДАФ Благој Пенов додаде дека градот Кочани е подготвен да ја угости публиката. Фестивалот вечер во Центарот за култура „Бели мугри“ ќе го отвори Велики театар од Јагодина, Србија, со ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Со прогласување на победниците во одделни категории и со врачување на наградите заврши 53-то издание на Драмскиот аматерски фестивал (ДАФ), кој од 29 мај до 3 јуни се одржуваше во Кочани... На сцената на Центарот за култура „Бели мугри“ беа прикажани 13 претстави во официјална конкуренција од Македонија и Србија. Жири-комисијата во состав: м-р Димче Николовски, режисер, Андреа Голуб, драмски уметник и Венцо Димитров, сценограф, за најдобра епизодна женска улога и доделија награда на Бисера Димитриевска. Таа е наградена за стабилното и конкретно субјективизирање на ликот на Мелиса во претставата „Ништо без Трифолио“ од Русомир Богдановски, во режија на Стоје Додевски, а во изведба на Аматерскиот театар „Куманово“ од Куманово. Наградата за најдобра епизодна машка улога ја доби Јовица Сиљаноски за покажаниот огромен творечки потенцијал и свежината што ја внесе во секоја појава на сцената во улогата на Диме Такси, во претставата „Големи и мали“ од Бошко Смаќовски, во режија на Михајло Петревски, а во изведба ...
| | веќе видена | слични

Претставата „Илустрации за тоа како идејата го запрепастува човекот кој не е спремен за неа“ во режија на Наталија Теодосиева и Јаков Спасов , а одиграна од театарот Кунстверкштат на Младинскиот образовен форум, ја понесе Гран при наградата „Васил К. Ќортошев“ на 53. Драмски аматерски фестивал во Кочани. Според жири-комисијата, наградата да биде доделена токму на Кунстверкштат, пресудна била „квалитетната колективна игра и вештото извршување на задачите во една комплицирана естетика“. „Не очекував дека баш Гран при наградата ќе дојде кај нас, што не значи дека не сум свесна за тежината и квалитетот на оваа аматерска претстава. Верувам во неа уште кога кај мене во стан паѓаа првите идеи за реализација“, вели режисерката на претставата, а инаку дипломирана актерка, Наталија Теодосиева. Идејата била зачната пред многу време од членовите на МОФ, инспирирани од тоа како се поставува и чита Хармс во нашите театри. „Хармс стана актуелен и многу провокативен, за оној кој го обработува, а бога ми и за оној кој ќе ...
| | веќе видена | слични

На штотуку завршениот Драмски аматерски фестивал во Кочани, членовите на Аматерскиот театар при Центарот за култура од Кичево, освоија две први награди. Јованка Јосеска за улогата на Донка во претставата „Големи и мали“ ја доби наградата за најдобра главна женска улога, додека Јовица Сиљаноски за улогата на Диме такси во истата претстава, ја доби наградата за најдобра епизодна машка улога.- Мораме да бидеме задоволни од изведбата на нашите актери на Драмскиот аматерски фестивал во Кочани, бидејќи покрај одличната презентација на целиот ансамбл, добивме и две поединечни награди и тоа за најдобра главна женска улога на Јованка Јосеска и најдобра епизодна машка улога на Јовица Сиљаноски.Оваа драмска претстава ја подготвувавме во текот на пролетта а премиерната изведба беше кон средината на мај на матичната сцена во Кичево - рече режисерот на претставата и носител на една од главните улоги, Михајло Петрески.Инаку оваа драмска претстава е работена по текст на Бошко Смаќоски.З.A.
| | веќе видена | слични
2 копии

Со проглсување на најдобрите претстави и поединци вечерва, 3 јуни, ќе заврши годинашниот Драмски аматерски фестивал на Македонија... На фестивалот настапија аматерски драмски групи од Кичево,Охрид и Битола. Членовите на Аматерскиот театар при Центарот за култура од Кичево ја изведоа претставата „Големи и мали“ од Бошко Смаќоски во режија на Михајло Петревски, Драмската група „Аматер“ од Охрид се престави со текстот на Дејан Дуковски „Буре барут“ во режија на Јован Цветковски, додека Младинската сцена при Интимниот театар од Битола ја прикажа преставата „Дисфункција“ на текст од Ана Жежовска, а во режија на Димитар Шутевски. Во рамките на придружните манифестации на 53-от ДАФ во Кочани синоќа се одржа драмско-музички перформанс под наслов „Историска хронологија на Мите Грозданов“, во чест на плодната и успешна актерска и режисерска работа на Грозданов, кој годинава одбележува 60 години успешна работа во драмскиот аматеризам и 50 години професионална актерска игра. Вечер на последниот ден од фестивалот ќе ...
| | веќе видена | слични
6 копии

На 53-то издание на годинешниот Драмски аматерски фестивал во Кочани, љубителите на комедијата синоќа имаа можност да ја проследат преставата „Не се клади на англичани“ од Божидар Ѓурѓевиќ. Режијата е на Глигор Цветковски во продукција на Драмското студио при Центарот за култура од Крива Паланка. За прв пат во изминатите денови на одржувањето на фестивалот салата во Центарот за култура во Кочани беше полна со посетители, кои уживаа во прекрасната актерска игра на Дарко Ристовски, Христијан Цековски и Александар Ристовски. Позитивни оценки преставата во целина и режсерската постановка на Глигор Цветковски добија и на разговорите по преставата. Во ноќниот термин настапија членовите на театарската група „Дрим тим ЈБТ“ од Гимназијата „Ј.Б.Тито“ од Скопје кои ја донесоа преставата „Ричард 3“ од Вилијам Шекспир во режија на Ана Варелова и Емилија Величкова. Денеска на претпоследниот ден од годинешниот ДАФ во Кочани ќе настапат аматерскиот театар од Кичево, драмските аматери од Охрид и Интимниот театар при ...
| | веќе видена | слични

За првпат во изминатите денови на одржувањето на фестивалот салата во Центарот за култура во Кочани беше полна со посетители, кои уживаа во прекрасната актерска игра на Дарко Ристовски, Христијан Цековски и Александар Ристовски. Позитивни оценки преставата во целина и режсерската постановка на Глигор Цветковски добија и на разговорите по преставата. Во ноќниот термин настапија членовите на театарската група „Дрим тим ЈБТ“ од Гимназијата „Ј.Б.Тито“ од Скопје кои ја донесоа преставата „Ричард 3“ од Вилијам Шекспир во режија на Ана Варелова и Емилија Величкова. Денеска на претпоследниот ден од годинешниот ДАФ во Кочани ќе настапат аматерскиот театар од Кичево, драмските аматери од Охрид и Интимниот театар при Младинската сцена од Битола. Ќе се одржи и портрет на актерот Мите Грозданов по повод неговата 60-годишна работа во драмскиот аматеризам и 50 години професионална актерска игра.
| | веќе видена | слични

На сцената на националната установа „Бели мугри“ беше изведена „Вечер на буидалите“ од Франчезис Вебер, во режија и адаптација на Александер Бако... Во рамки на официјалната конкуренција на ДАФ во кочани, вчеравечер, 31 мај, љубителите на теараската уметност имаа можнсот да ја проследат втората театарска претстава на ансамбли од странство. Десетината драмски аматери од Србија оставија силен впечаток кај кочанската публика. Во терминот предвиден за ноќни престави, настапи Драмската група од Средното општинско училиште „Никола Карев“ од Струмица, со преставата „Бомбите во салонот Бумс“ од Тоомислав Османли, во режина на Кире Ѓоргиев. По завршувањето на секоја од преставите фестивалкиот одбор организира разговори кои годинава ги води Јасмина Билаловиќ, драмски уметник од Скопје. Вечер на репертоар се аматерите од Тетарската работилница од Прилеп со претставата „Сонувачот, купувачот и уште нешто“, во режија на Игор Трпчески, Драмското студио при Центарот за култура од Крива Паланка со „Не се клади на енглези“ ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во рамки на официјалната конкуренција на ДАФ во Kочани, синоќа љубителите на теараската уметност имаа можнсот да ја проследат втората театарска претстава на ансамбли од странство. На сцената на националната установа „Бели мугри“ беше изведена „Вечер на буидалите“ од Франчезис Вебер, во режија и адаптација на Александер Бако. Десетината драмски аматери од Србија оставија силен впечаток кај кочанската публика. Во терминот предвиден за ноќни престави, настапи Драмската група од Средното општинско училиште „Никола Карев“ од Струмица, со преставата „Бомбите во салонот Бумс“ од Тоомислав Османли, во режина на Кире Ѓоргиев. По завршувањето на секоја од преставите фестивалкиот одбор организира разговори кои годинава ги води Јасмина Билаловиќ, драмски уметник од Скопје. Вечер на репертоар се аматерите од Тетарската работилница од Прилеп со претставата „Сонувачот, купувачот и уште нешто“, во режија на Игор Трпчески, Драмското студио при Центарот за култура од Крива Паланка со „Не се клади на енглези“ во режија на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во рамки на 53-от Драмски аматерски фестивал (ДАФ) кој се одржува во Кочани, љубителите на театарската уметност вчеравечер, 30 мај, имаа можност да проследат две театарски претстави... Аматерите од Драмската група „Куманово“ од Куманово ја изведоа преставата „Ништо без Трифолио“ од Русомир Богдановски, а во режија на Стоје Додевски. Во ноќниот термин настапија членовите на Младинскиот образовен форум од Скопје со нивниот театар, кои ја изведоа претставата „Илустрации за тоа како идејата го запрепастува човекот кој не е спремен за тоа“ во режија на Наталија Теодосиева и Јаков Спасов. Во терминот за детски претстави беше изведена претставата „Ние, врапчињата“ од бугарскиот автор Јордан Радичков, во продукција на театарската група „Заедно можеме подобро“, која ја сочинуваат ученици од основните училишта од Прилеп и Житоше. Во рамките на придружните манифестации на годинашниот ДАФ во Кочани синоќа беше промовирана книгата „Шекспир меѓу Македонците, од Триполи до Скопје, по трагите на преводот во ракопис од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Германскиот министер за правда Катарина Барли изрази разочараност од планот на британската премиерка Тереза Меј за ќорсокакот за прашањето за брегзит. -Велика ...
сите 416 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Од предметите што демонстрантите во неделата ги фрлаа кон полицијата и полициските кордони во неколку делови околу грчкиот Парламент, наполнети се 86 вреќи ...
сите 135 | | | веќе видена

Ве информираме дека согласно податоците од ДАМСКВ на ден 21.01.2019, среднодневните концентрации на РМ10 се под дефинираниот праг на алармирање од 188 g/m3, ...
сите 179 | | | веќе видена

Уште на почетокот повторно се видоа дијаметрално спротиставените позиции на владата и опозицијата. Јоргос Кумуцакос од Нова Демократија  ги повтори барањата на ...
сите 159 | | | веќе видена

Претседателот Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со помошник на генералниот ...
сите 188 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Почнува Драмскиот аматерски фестивал на Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: