Триумфалната порта подготвена за европскиот шампион


Триумфалната порта во Скопје е подготвена за добредојде на европскиот шампион Вардар, кој денеска се враќа од Kелн, каде што испиша историја за македонскиот машки ракомет со освојувањето на Лигата на шампионите. Вардарци ќе ја споделат радоста со армијата љубители на спортот, а особено на ракометот, кои случувањата од салата „Ланксес арена“ во Kелн ги следеа преку ТВ-екраните. Новиот европски владетел по исто сценарио, со по еден гол разлика, во полуфиналето ја елиминира фаворизираната Барселона (26-25), а во финалето му го одзеде трофејот на богатиот ПСЖ (24-23). Со головите што Лука Циндриќ и Иван Чупиќ ги постигнаа со звукот на сирената Вардар се искачи на врвот од Европа. Овие погодоци ги извадија многубројните љубители на спортот спонтано низ скопските улици и плоштадот Македонија за да си ја споделат радоста од големата победа што им ја подари Вардар. Денеска „црвено-црните“ херои со европскиот трофеј во рацете ќе бидат дочекани како што доликува за еден континентален шампион. Во исто време додека ...
| | веќе видена | слични

Дојде во мошне незгодно време, кога Вардар, и покрај вложените пари во играчи, сѐ уште не знаеше колку може. Требаше да ги запре тренерските промени што го опфатија дури и сопственикот Сергеј Самсоненко, но и стратегот чија првенствена цел беше да се биде „прв во маалото“. Ја паметам мислата на легендата Драган Киќановиќ: „Што ти вреди што си светски првак, ако те тепаат на баскет во Чачак“. Раул Гонзалес требаше да го надмине веќе формираниот мит на славниот Лино Червар и ривалот Металург. Имаше добар темел како првенец од „класата на Талант Дујшебаев“, но поважно беше да биде противречност на бучниот Хрват отспротива. За разлика од политикантот од Автокоманда и промотор на партијата АПМ, кој и денес бара „авторски права“ во успехот на Вардар (ги открил Циндриќ, Борозан и Марсениќ), тивкиот Шпанец, кој никогаш не се пожалил на ништо, беше предодреден да успее. Една од првите задачи му беше да се запознае со македонскиот јазик. Го стори тоа како да е најлесната работа на светот. Иако ако го споредиме со сите ...
| | веќе видена | слични

Шампионот на Македонија во изминатите денови уживаше во најубавите моменти во историјата на клубот освојувајќи го и трофејот во Лигата на шампионите, кој беше четврти пехар во период од еден месец Минатите седум дена беа во знакот на ракометарите на Вардар, кои целосно ги свртеа сите спортски погледи кон себе. Победувајќи ја големата Барселона со Кире и со Борко, а потоа и моќниот ПСЖ со браќата Карабатиќ, Омејер, Хансен... вардарци докажаа дека нивното место е на врвот и дека заслужуваат да бидат рамо до рамо со најголемите. За натпреварите минатиот викенд во Келн веќе е сè кажано и тука нема што да се зборува посебно и да се потенцира. Јасно е дека Вардар имаше најдобра игра и дека демонстрираше квалитетна одбрана и убиствен напад кој донесе голем резултат за „црвено-црните“. Со она што го направија тие два дена донесоа голема радост за своите навивачи, но и за сите во Македонија. Колку беше голема радоста се виде уште вечерта после натпреварот кога голем број вардарци се појавија на плоштадот за да ...
| | веќе видена | слични

Вардар испиша нова ракометна историја. Речиси сите очекуваа финале меѓу дрим тимот од Париз и најтрофејниот клуб во историјата на ракометот Барселона, но сјајните момци од Македонија направија сензација во драматичната завршница прво во полуфиналето, кога голот на Лука Циндриќ ги сруши Каталонците, за да во финалето Иван Чупиќ со гол во последната секунда го порази ПСЖ со браќата Карабатиќ, Хансен..., пишува Индекс.хр. Неверојатниот успех посебно не радува пишува порталот, зошто меѓу македонските момци се и хрватските репрезентативци Игор Карачиќ, Иван Чупиќ и Лука Циндриќ. Лино Червар, поранешен тренер на Металург и човек кој го откри Циндриќ, за Вардар вели „тоа е европски клуб, а Металург е исклучиво македонски проект“. Червар за Индекс.хр открива во што е тајната на успехот на македонскиот клубски ракомет. -Вардар направи страшна работа, иако Барселона е во благ пад сепак голема работа е да се исфрлат такви момци. Тоа што е го направија во финалето е чудо. Овој успех е и мој бидејќи јас ги открив ...
| | веќе видена | слични

Македонија | Македонскиот шампион бара своите натпревари од квалификациите во Лигата на шампионите да ги игра на „Филип Втори“ Арената и покрај одлуката да нема мечеви на стадионот до одигрувањето на УЕФА Суперкуп дуелот... Предвидено е натпреварот помеѓу Македонија и Шпанија да биде последен на кој ќе се одигра до почетокот на УЕФА Суперкупот помеѓу Реал Мадрид и Манчестер јуантед. Тоа значи дека македонските екипи квалификациските натпревари за ЛШ и ЛЕ ќе ги играат на други стадиони. Ова не му се допаѓа на Вардар кој има високи амбиции, па апелира одлуката да биде променета и тие да можат да играат на нивниот стадион. Соопштението на Вардар ви го пренесуваме во целост: Оваа година во Скопје на Арената „Филип Втори“ ќе се одигра финалниот натпревар од европскиот Супер-Куп помеѓу Манчестер Јунајтед и Реал Мадрид. Тоа е еден голем настан за промоција на нашата земја, и за нашиот главен град, и ние како клуб, а веруваме и секој граѓанин, се гордееме што ќе биде организиран еден натпревар од такво ниво во ...
| | веќе видена | слични

„Оваа година во Скопје на Арената „Филип Втори" ќе се одигра финалниот натпревар од европскиот Супер-Куп помеѓу Манчестер Јунајтед и Реал Мадрид. Тоа е еден голем настан за промоција на нашата земја, и за нашиот главен град, и ние како клуб, а веруваме и секој граѓанин, се гордееме што ќе биде организиран еден натпревар од такво ниво во нашата земја. Претходно, поточно во месец јули, ФК Вардар го очекуваат натпревари од Лигата на шампионите со противник кој што ќе го дознаеме на 19. јуни. Нашиот тим има исклучително тешка задача на патот до успехот, за кој сонуваат многу, многу генерации. Во последните три години вложуваме во Вардар се со цел да ја видиме нашата спортска гордост во друштво со најдобрите европски фудбалски тимови. Добро е познато како минавме лани, кога малку среќа недостасуваше да го направиме тој прв чекор кон успехот. Меѓутоа нашите цели оваа сезона се доведени под големо прашање со оглед одлуката да бараме друг стадион за играње на натпреварите од Лигата на шампионите. Одлуката е ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Новоимената „Телеком арена“ ќе биде домаќин на европскиот Суперкуп спектакл кој ќе се одржи на 8 август во македонската престолнина, но ако за македонските фанови фудбалскиот двобој меѓу Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед ќе значи вистинско уживање, од друга страна, македонските клубови се соочуват со проблеми во пресрет на нивните евро-обврски. Првичниот план е дека ниту еден натпревар нема да биде одигран на националната фудбалска арена во наредните два месеци, а тоа ги обврзува македонските клубови да си бараат нови стадиони на кои ќе ја имаат улогата на домаќини во квалификациите за Лигата на шампионите и Лига Европа. За ваквата ситуација, прв со реакција излезе македонскиот фудбалски шампион Вардар кој испрати апел до ФФМ за околу користењето на „Телеком арената“. – Во последните три години вложуваме во Вардар се со цел да ја видиме нашата спортска гордост во друштво со најдобрите европски фудбалски тимови. Добро е познато како минавме лани, кога малку среќа недостасуваше да го направиме тој прв чекор ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонскиот фудбалски шампион, Вардар, на 19 јуни ќе го дознае својот противник за првото квалификациско коло за групната фаза на Лигата на шампионите. По овој повод денес раководството на клубот со соопштение, апелира да надлежните да му се дозволи тие мечеви да ги игра на „Телеком арена“. „Оваа година во Скопје на Арената ќе се одигра финалниот натпревар од европскиот Суперкуп помеѓу Манчестер Јунајтед и Реал Мадрид. Тоа е еден голем настан за промоција на нашата земја, и за нашиот главен град, и ние како клуб, а веруваме и секој граѓанин, се гордееме што ќе биде организиран еден натпревар од такво ниво во нашата земја. Претходно, поточно во месец јули, ФК Вардар го очекуваат натпревари од Лигата на шампионите со противник кој што ќе го дознаеме на 19 јуни. Нашиот тим има исклучително тешка задача на патот до успехот, за кој сонуваат многу, многу генерации. Во последните три години вложуваме во Вардар се со цел да ја видиме нашата спортска гордост во друштво со најдобрите европски фудбалски тимови. Добро ...
| | веќе видена | слични

Поради одигрувањето на Суперкуп натпреварот на УЕФА помеѓу Реал Мадрид и Манчестер јунајтед, македонските екипи кои играа во квалификациите од европските купови нема да ги играат натпреварите на Арената „Филип Втори“.Предвидено е натпреварот помеѓу Македонија и Шпанија да биде последен на кој ќе се одигра до почетокот на УЕФА Суперкупот помеѓу Реал Мадрид и Манчестер јуантед. Тоа значи дека македонските екипи квалификациските натпревари за ЛШ и ЛЕ ќе ги играат на други стадиони.Ова не му се допаѓа на Вардар кој има високи амбиции, па апелира одлуката да биде променета и тие да можат да играат на нивниот стадион. Соопштението на Вардар ви го пренесуваме во целост:Оваа година во Скопје на Арената „Филип Втори“ ќе се одигра финалниот натпревар од европскиот Супер-Куп помеѓу Манчестер Јунајтед и Реал Мадрид. Тоа е еден голем настан за промоција на нашата земја, и за нашиот главен град, и ние како клуб, а веруваме и секој граѓанин, се гордееме што ќе биде организиран еден натпревар од такво ниво во нашата ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претходно, поточно во месец јули, ФК Вардар го очекуваат натпревари од Лигата на шампионите со противник кој што ќе го дознаеме на 19. јуни. Нашиот тим има исклучително тешка задача на патот до успехот, за кој сонуваат многу, многу генерации Оваа година во Скопје на Арената „Филип Втори" ќе се одигра финалниот натпревар од европскиот Супер-Куп помеѓу Манчестер Јунајтед и Реал Мадрид. Тоа е еден голем настан за промоција на нашата земја, и за нашиот главен град, и ние како клуб, а веруваме и секој граѓанин, се гордееме што ќе биде организиран еден натпревар од такво ниво во нашата земја. Претходно, поточно во месец јули, ФК Вардар го очекуваат натпревари од Лигата на шампионите со противник кој што ќе го дознаеме на 19. јуни. Нашиот тим има исклучително тешка задача на патот до успехот, за кој сонуваат многу, многу генерации. Во последните три години вложуваме во Вардар се со цел да ја видиме нашата спортска гордост во друштво со најдобрите европски фудбалски тимови. Добро е познато како минавме лани, кога ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 188 | | | веќе видена

Портпаролот на Бачев, Христијан Мицкоски бадијала се дообјаснува, нека се спрема за пораз на какви било избори Мицкоски повторно си ги дообјаснува своите ...
сите 254 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 90 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Триумфалната порта подготвена за европскиот шампион

Од:
До кого (е-маил):
Порака: