Професорот Стево Пендаровски се согласи со изјавата на Пол Волерс за идентитетот

Професорот Стево Пендаровски кој е еден и од високите функционери на СДСМ, се согласува со изјавата на американскиот амбасадор Пол Волерс кој пред два дена ја даде на Универзитетот на Југоисточна Европа, со која на граѓаните на Р.Македонија им предложи дека идентитетот треба да го договорат преку дебата, а не да го бараат во нивните историски корени, во нивните чувства и во културните традиции на нацијата. „Вие, како жители на Македонија, треба да решите како ќе се дефинирате себеси и врз основа на кои вредности. Не можете да се дефинирате по својата националност која е различна, ниту пак по верата, која исто така се разликува или, пак, по културата која е слична, но не е иста. Мора да го пронајдете тоа што ви е заедничко, тоа треба да бидат вредности, нешто што ќе ве држи заедно. Тоа бара многу поширока дебата. Некои луѓе се обидуваат да создадат идентитет со враќање назад во историјата. И како што реков, ова е опасен пристап, бидејќи некои ќе се чувствуваат исклучени. И мислам дека многу луѓе во моментов ...
| | веќе видена | слични

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 336 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 209 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Република Македонија од ВМРО-ДПМНЕ, професор Гордана Силјановска Давкова во нејзиното прво интервју дадено за Вестите на Сител ...
сите 159 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 304 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Професорот Стево Пендаровски се согласи со изјавата на Пол Волерс за идентитетот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: