Професорите бараат „заштитa на академската чест“ во Србија

По скандалот предизвикан поради сомневањето дека докторските тези на некои српски политичари се плагијат, околу 1.800 српски научници и професори поднесоа петиција до српската влада и побараа „заштита на академската чест“. Околу 1.800 професори и научници бараат акредитацијата на Универзитетот Мегатренд да се преиспита откако нејзиниот ректор, Мича Јовановиќ, поднесе оставка поради академскиот скандал. [Никола Барбутов/SETimes] Српскиот министер за образование изјави за SETimes дека ќе работи на јакнење на независните тела кои имаат задача да го проверуваат квалитетот на образованието, по серијата скандали кои го потресоа системот на високо образование во Србија. Министерот за образование, Срѓан Вербиќ, рече дека Комисијата за акредитација и контрола на квалитетот моментно го нема потребниот капацитет за да ја врши својата работа и треба да се подобри, но министерството нема да формира дополнителни комисии кои би се занимавале со слична работа. „Без оглед каква комисија би направило Министерството, некој ќе ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Почитувани судии од Апелациониот суд, Издигнете се над состојбата во која сте на сила втурнати, земете ги предвид аргументите на одбраната при носењето на ...
сите 210 | | | веќе видена

Охрид, 21. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни. Максималната температура во Охрид ...
сите 281 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 138 | | | веќе видена

Eкс министерот Миле Јанакиески заврши во притвор, бидејќи наводно преку посредник барал амнестија од претседателот Ѓорги Иванов за сите обвинети од СЈО, а во ...
сите 51 | | | веќе видена

Албанските медиуми упатија остри критики на официјална Тирана бидејчи институциите се уште немаат одговор на прашањето како во земјата влегол нелегално ...
сите 174 | | | веќе видена

Aктерката Софија Куновска на Фејсбук деновиве го искоментира бегството на поранешниот премиер, Никола Груевски и изјавата на премиерот, Зоран Заев. „Остро и ...
сите 149 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Професорите бараат „заштитa на академската чест“ во Србија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: