Проектот „Скопје 2014“ - пералница на пари?

Градоначалникот на општина Центар, Владимир Тодоровиќ, не се појави во јавноста да објасни зошто скулптурите и нивните автори се преплатени. Многу контроверзи, нејаснотии и револт деновиве во јавноста предизвикаа сумите за високите хонорари на скулпторите од проектот „Скопје 2014“, кои ги објави Државниот завод за ревизија. Дискутабилни се и милионските суми кои се трошат за леењето на скулптурите во една од најпрестижните и најскапа леарница во Фиренца, но општина Центар, иако повикана, никако да ги објави хонорарите на скулпторите, кои според ревизорскиот извештај се повеќе од преплатени. Како што е познато, на тендерот за леарница, покрај избраната се пријавила и друга италијанска фирма, која понудила да го излее споменикот на Александар за 1,2 милиони евра, додека одбраната наплатила 4,5 милиони евра. За спомениците на Никола Карев, Гоце Делчев и Даме Груев, првата фирма понудила 490.000 евра, а биле платени 1,6 милиони евра на другата леарница. За првпат откако се склучени договорите за ...
| | веќе видена | слични

Останато

ЕУ се согласи да го одложи Брегзит само до 22 мај, а не до 30 јуни, како што бараше Британија, но под услов британскиот парламент наредната недела да го усвои ...
сите 235 | | | веќе видена

Пораката за нас е јасна, вели генералнот секретар на ГРОМ, Виктор Цветковски, кој во синоќешното гостување на „Отворено“ на Алфа го коментираше апсењето и ...
сите 192 | | | веќе видена

Лидерот на Двери и еден од основачите на Сојузот за Србија (СзС), Бошко Обрадовиќ изјави дека е само еден од многумината на протестите „Еден од пет милиони“ ...
сите 39 | | | веќе видена

Охрид, 21. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде умерено облачно со повремени сончеви периоди и слаб до умерен североисточен ветер. Дневната температура ...
сите 150 | | | веќе видена

На денешната седница ДИК ги разгледала листите за Претседател на Република Северна Македонија од кандидатите Пендаровски, Силјановска – Давкова и Река, ...
сите 154 | | | веќе видена

Идентификувани се сите 50 жртви од терористичкиот напад на двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, соопшти полицијата. Од пописот на жртвите може да се ...
сите 199 | | | веќе видена

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 80 | | | веќе видена

Преку соопштение Министерството наведува дека до нив наместо конкретни амандмани и предлози за законот за Јавно обвинителство, од опозициската ВМРО-ДПМНЕ е ...
сите 147 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Проектот „Скопје 2014“ - пералница на пари?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: