Мултимедијалниот проект со оган на младиот Јосифов и во Сан Франциско

8 копии

Мултимедијалниот проект "Континуум" на Игор Јосифов, по десетдневно прикажување во Чикаго, на 13 мај продолжува за Сан Франциско. Домаќини на проектот ќе бидат "InSpace Curatorial", платформа која се залага за промоција на современа и визуелна уметност. Во Чикаго Јосифов беше од 19 до 29 април лоциран во еден од најпознатите објекти за презентација на уметноста, каде пред американската публика го претстави "Континуум" кој премиерно беше прикажан во Скопје на 14 декември 2016 година. "Континуум" е уметничка творба која го заокружува негово десетгодишно истражување и дружење со оганот како алатка, но не застанува тука. Неговата посета/престој на границата меѓу Македонија и Грција во 2015 година, беше поттик за подлабоко истражување и создавање на нови дела кои сведочат за мигрантската криза. "Континуум" е мултимедијален проект кој набљудувачите го чувствуваат со сите свои сетила. Употребата на оган е само доказ дека оганот е во нас, а преку огнената рефлексија се трансформира во различни облици и форми. Покрај ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот мултимедијален уметник Игор Јосифов на 13 мај ќе го постави својот проект „Kонтинуум“ во Сан Франциско, откако десет дена го прикажуваше во центарот „Дефибрилатор“ во Чикаго. Домаќини на проектот во Сан Франциско ќе бидат InSpace Curatorial, платформа што се залага за промоција на современа и визуелна уметност. Јосифов изминатиот период беше лоциран во еден од најпознатите објекти за презентација на уметноста во Чикаго. Тој од 19 до 29 април, пред американската публика го претстави „Kонтинуум“, кој премиерно беше прикажан во Скопје, на 14 декември 2016 година. Проектот „Kонтинуум“ беше прикажан и во неколку града во Македонија (Тетово, Kичево и Битола) со цел домашната публика подобро да го запознае концептот на работа и уметничкото творештво на Јосифов. Претставувањето во Чикаго било активен перформанс по десет часа дневно, а присутните имале можност да се вклучат во интеракција со уметникот и да партиципираат во неговото градење на „Kонтинуум“. „Kонтинуум“, според авторот, е уметничка творба ...
| | веќе видена | слични

„Континуум“ е уметничка творба која го заокружува десетгодишно истражување и дружење на Јосифов со огнот како алатка... По успешното десетдневно прикажување на мултимедијалниот проект „Континуум“ во центарот Дефибрилатор во Чикаго, Игор Јосифов на 13 мај продолжува за Сан Франциско, каде домаќини на проектот ќе бидат „InSpace Curatorial“, платформа која се залага за промоција на современа и визуелна уметност. Од 19 до 29 април во еден од најпознатите објекти за презентација на уметноста во Чикаго Јосифов пред американската публика го претстави „Континуум“. Претставувањето во Чикаго беше активен перформанс по десет часа дневно. Присутните можеа да се вклучат во интеракција со уметникот и да партиципираат во неговото градење на „Континуум“. Проектот премиерно беше прикажан во Скопје во декември минатата година и доби и патувачки карактер низ неколку градови во Македонија (Тетово, Кичево и Битола). „Континуум“ е уметничка творба која го заокружува десетгодишно истражување и дружење на Јосифов со огнот како ...
| | веќе видена | слични

Останато

Членот на ВМРО-ДПМНЕ, Костадин Богданов, неодамна разрешен од позицијата член на Извршниот комитет на партијата, во гостувањето во емисијата „ 360 степени “ на ...
сите 160 | | | веќе видена

Ова го истакна градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари на прес конференција посветена на трагичниот настан во кој средношколка го загуби животот. ...
сите 202 | | | веќе видена

Иницијативата Правда за Никола Груевски бара и очекува кривичниот совет внимателно да ги согледа сите факти и аргументи наведени во жалбата на пратеникот ...
сите 98 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 51 | | | веќе видена

По повеќе од 12 часа во кривичниот суд, нешто по полноќ заврши распитот на петмина осомничени во случајот „Империја на СЈО, а од 2 по полноќ па натаму, ...
сите 192 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мултимедијалниот проект со оган на младиот Јосифов и во Сан Франциско

Од:
До кого (е-маил):
Порака: