Проекти од културата низ целиот регион на Егејското Море ги зближуваат Грција и Турција

Заедничките програми ги зајакнуваат односите меѓу општините и помирувањето меѓу грчката и турската заедница. Парашос Аксиотис (лево), почесен претседател на Клубот на главни готвачи на Грција, се поздравува со Сејфи Али Ерсахин, претседател на Арегала Турција. [Парашос Аксиотис] Социјалните и културните размени низ целиот регион на Егејското Море ги премостуваат разликите меѓу Грција и Турција. Неодамнешниот проект на две групи фотографи беше најновата од неколкудецениските серии на културни соработки, за кои експертите велат дека се важни за да им дадат поттик на политичките водачи во надминувањето на разликите. На 31-ви мај изложбата на фотографии на Грци и Турци со мотото „Длабоки корени, заеднички корени“, се одржа во Митилене, Грција, покрај брегот на Ајвалик. Членовите на групите фотографи од Грција и Турција посадија маслиново дрво како симбол на мирот и пријателството на заедничката изложба на фотографии во Митилене, Грција. [Исмет Арикантурк] Проектот е резултат на соработката која започна во мај ...
| | веќе видена | слични

Останато

Предраг Васиљевиќ Кога Црна Гора влезе во НАТО, неофицијално, стана Монтенегро. Македонија за да влезе во Алијансата беше преименувана во Северна Македонија. ...
сите 96 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 209 | | | веќе видена

Прес конференција, Хари Локвенец, пратеник од СДСМ и коалицијата Скопје, 16.02.2019 Почитувани граѓани, почитувани новинари За првпат во историјата, министер ...
сите 150 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд трамп го потпиша законот за избегнување нова делумна блокада на државната администрација. Со Законот се обезбедени 333 ...
сите 121 | | | веќе видена

Во домот на културата „Браќа Миладиновци“ во Струга, денеска најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ одржа Конвенција на која од 9-те кадидати за ...
сите 136 | | | веќе видена

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска ги доби наградите на Екуменското жири и на Здружението на германските кина за авторски филм, ...
сите 88 | | | веќе видена

Изутринава почина уште еден 39 –годишен пациент на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување -Карил, подлегнувајќи им на повредите здобиени ...
сите 216 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 98 | | | веќе видена

Несреќата која во средата се случи кај селото Ласкарци кога автобус на компанијата Дурмо Турс излета од патот и се преврте зеде уште една жртва. Последните ...
сите 220 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Проекти од културата низ целиот регион на Егејското Море ги зближуваат Грција и Турција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: