Прогласени најдобриот полицаец,пожарникар и крводарител на Скопје


6 копии

Енвер Малиќи, заменик-градоначалникот на Град Скопје, денеска свечено им ги додели наградите на најдобиот пожарникар, полицаец и крводарител на територија на град Скопје за 2017 година. За најдобар пожарникар е прогласен Џеват Ибраими, командир на одделение во Бригадата за противпожарна заштита на Град Скопје, најдобар полициски службеник за 2017 година е Зоран Павловски, вработен во Одделението за безбедност на патниот сообраќај при Секторот за внатрешни работи – Скопје, а за најдобар крводарител е прогласен Зоран Стојменовски. - Хуманоста е општествена вредност. Таа е дел од нашите принципи. Таа е дел од нашата етика. Скопје е Град на солидарноста и како таков ги негува традициите на хуманост и солидарност спрема сите оние на кои им е потребна помош. За таа цел Град Скопје дополнително ги мотивира оние што најмногу придонеле за промоција на хуманоста со своите дела- истакна заменик-градоначалникот Енвер Малиќи. Тој, исто така, им честиташе на добитниците и ја изрази својата надеж дека овие награди освен за ...
| | веќе видена | слични

Со европски пари општина Крива Паланка и косовската општина Витина ќе градат пешачки патеки и ќе ги развиваат туризмот и меѓусебната соработка. Активностите се предвидени со проект насловен „Туризам без граници“, што ќе се имплементира во наредните 18 месеци во рамки на ИПА програмата на Европската унија, за прекугранична соработка помеѓу Република Македонија и Косово.– Станува збор за проект кој спаѓа во групата на инвестициски проекти и предвидува изградба на пешачки патеки во двете општини, како и низа неинвестициски активности кои треба да придонесат за унапредување на туризамот и туристичката понуда во двете општини, да дадат придонес за интензивирање и продлабочување на соработката како на локално ниво така и помеѓу двете соседни држави, и градење заедничка европска иднина, што всушност претставува и основна цел на ИПА програмата на Европската унија, информира градоначалникот на Крива Паланка, Борјанчо Мицевски.
| | веќе видена | слични

Горан Митровски е најдобар полицаец за 2017 година во Крива Паланка додека Стојне Велиновски најуспешен пожарникар од кривопланечката противпожарна единица.Градоначалникот на општината Борјанчо Мицевски денеска на пригодна свеченост им ги врачи наградите на најуспешните и порача дека наградувањето е со интенција ваквата пракса да продолжи, со цел поттикнување на сите други службеници, стопанственици и останати работници од јавниот и приватниот сектор да бидат максимално посветени во исполнувањето на работните задачи и обврски.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во галеријата на Градскиот музеј Крива Паланка синоќа се одржа уметнички перформанс насловен „Сите бои на џезот 2“. Џез-концерт одржа дуото Лина и Гордан Спасовски, кој свири џез-клавир, а дипломирал на Музичката академија во Грац. Програмата беше надополнета со џез импресии на фотографска, видео и сликарска уметност на познатиот академски сликар од Крива Паланка, Роберт Цветковски, и на истакнати фотографи од повеќе генерации: Ѓорги Костовски, Стојанче Величковски, Кирила Цветковска и Стефан Јакимовски. - Со овој настан нашата установа се вклучува во програмата на претпразнични настани од културата во градот, првпат во корелација на сите установи и чинители, поставена на високо меѓуинституционално ниво. Со неа и понудивме на кривопаланечката јавност бројни и разновидни активности за уживање во уметностите, во пресрет на новата година. Презадоволен сум од посетеноста на настанот и добрата атмосфера која владееше во друштво на нашите гости вечерва, рече Драган Величковски, директор на ЛУ Градски музеј, ...
| | веќе видена | слични

Како и секоја година така и оваа беа прогласени најдобриот полицаец, пожарникар и крводарител. Енвер Малиќи, заменик-градоначалникот на градот, вчера свечено им ги додели наградите на најдобрите во овие сектори за 2017 година. За најдобар пожарникар е прогласен Џеват Ибраими, командир на одделение во Бригадата за противпожарна заштита на градот Скопје, најдобар полициски службеник за 2017 година е Зоран Павловски, вработен во Одделението за безбедност на патниот сообраќај при Секторот за внатрешни работи - Скопје. За најдобар крводарител е прогласен Зоран Стојменовски.
| | веќе видена | слични

Најчесто при крајот на годината се прават листи на најдобри спортисти, економисти и политичари, но помалку внимание им се посветува на луѓето кои се дел од службите или пак тие кои несебично ја покажуваат својата хуманост на дело. На мала свеченост градот Скопје им ги додели признанијата на најдобриот пожарникар, полицаец и крводарител. За најдобар пожарникар е прогласен Џеват Ибраими , командир на одделение во Бригадата за противпожарна заштита на Град Скопје, најдобар полициски службеник за 2017 година е Зоран Павловски , вработен во Одделението за безбедност на патниот сообраќај при Секторот за внатрешни работи – Скопје, а за најдобар крводарител е прогласен Зоран Стојменовски. Наградите ги додели Енвер Малиќи, заменик-градоначалникот на Град Скопје. - Хуманоста е општествена вредност. Таа е дел од нашите принципи. Таа е дел од нашата етика. Скопје е Град на солидарноста и како таков ги негува традициите на хуманост и солидарност спрема сите оние на кои им е потребна помош. За таа цел Град Скопје ...
| | веќе видена | слични

На прес-конференција во Локалната установа грaдски музеј Крива Паланка беше најавена богатата предновогодишна програма настани од културата и останати која општина Крива Паланка, заедно со соработниците, Национала установа Центар за култура Градскиот музеј, ги организираат по повод претстојниет новогодишни и божиќни празници.Програмата започна од понеделник, 25 декември кога локалната власт во соработка со Марија Дибијаџо организираше дарување новогодишни пакетчиња за дечињата од село Нерав, а вчера во соработка со ОО на Црвен крст се спроведе крводарителска акција.– Во четврток отпочнуваат настаните, на сцената во НУ Центар за култура, со претставата претставата „Дедо Мраз дојде и кај нас“ во изведба на Драмското студио,а вечерта, во ЛУ уметничката галерија на градски музеј ќе се одржи изложба и џез концерт „Сите бои на џезот 2“. Во петок во соработка со општинските воспитно-образовни установи на плоштадот „Карпошово востание“ ќе се одржи дневен концерт со наслов „Новогодишни музички снегулки“ со почеток од ...
| | веќе видена | слични

Посветеноста во работата, опасноста и ризикот на кои се изложува секојдневно во борбата со пламените јазици го вброи пожарникарот Џеват Ибраими помеѓу најдобрите за 2017 та година. Вели работата не му е тешка бидејќи тоа отсекогаш било негов прв избор. Со иста љубов и посветеност работи и најдобриот полицаец Зоран Павловски кој во текот на неговата работа се истакнал со надпросечни резултати. „Кај свлечиштето кон Водно што води кон Сончев град имаше две паднати лица во бездната од 40 метри и се справивме со импровизиран направи и живи да ги извадиме“ - вели Џеват Ибраими – пожарникар на годината. „Имаше јавен собир во центарот и ми проистапи возач и ми вели дека во возаилото има трудна жена и мора да помине Со своето службено возило со ротационо светло го спроведов по најкраток пат до болницата.“ - вели Зоран Павловски – полицаец на годината. Во нивно друштво беше и најхуманиот крводарител Зоран Стојменовски кој повеќе од 100 пати дарувал крв. „Долгогодишен крводарител сум од 1988 година Досега ...
| | веќе видена | слични

Полицаецот Зоран Павловски многупати ги демонстрирал својата храброст и хуманост. Награден е што спасил родилка, брзо и со голема вештина ја пренел во болница. Пожарникарот Џеват Ибраими се сеќава на акцијата во која спасил двајца од провалија длабока 30 метри. Крводарителот Зоран СТојменовски, пак, од 1988-ма година, 104 пати дарувал од скапоцената течност. Хуманоста е општествена вредност, таа е дел од нашите принципи, од нашата етика, а Акопје како симбол на солидарноста ги негува традициите, рече заменик-градоначалникот, Енвер Малиќи. Александра Спировска
| | веќе видена | слични

Зоран Павлоски е најдобар полицаец, Џеват Ибраими е најдобар пожарникар, а Зоран Стоименовски е најдобар крводарител за 2017 година во Скопје. Наградите на најхрабрите и најхуманите луѓе во Град Скопје за 2017 година денеска им ги врачи заменик градоначалникот на Град Скопје, Енвер Малиќи.
| | веќе видена | слични

Останато

Интервентната полиција мнападна голем број луѓе што ги преплавија улиците на главниот град на Еквадор, Кито, и го нарекоа нивниот претседател Ленин Морено ...
сите 239 | | | веќе видена

Месец мај оваа година треба да биде малку потопол за разлика од изминатата година што значи дека може да очекуваме продори на топли воздушни бранови од ...
сите 196 | | | веќе видена

Со почеток во 20:30 часот, ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи митинг во Делчево. На истиот се очекува да се обратат лидерот на партијата Христијан Мицкоски и кандидатот за ...
сите 100 | | | веќе видена

На претседателските избори се работи за два концепта, од кои едниот ја носи земјава во рзвиениот свет и е гарант дека тоа така ќе биде за век и веков, а ...
сите 99 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од СДСМ и ДУИ, Стево Пендаровски во вечерашното гостување на телевизија Телма рече дека тој е задоволен од последните анкети.-Јас сум ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Прогласени најдобриот полицаец,пожарникар и крводарител на Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: