Информативна сесија за мали грантови од проектот КриТинк во Струга

Фондацијата Метаморфозис и Евротинк – Центар за европски стратегии ги покануваат локалните граѓански организации и медиуми од Југозападниот плански регион на информативна сесија во врска со Програмата за мали грантови во рамки на проектот „Со критичко мислење до граѓани со медиумска умешност – КриТинк“, поддржан од Европската Унија. Информативната сесија ќе се одржи на 11 јуни 2018 г. (понеделник) со почеток во 15:30 часот, во просториите на хотел Дрим во Струга. Конкурсот за мали грантови е првиот од двата циклуса на Програмата за мали грантови, со краен рок за пријавување до 6 јули 2018 година. Во рамките на првиот циклус е предвидено да се доделат 8 грантови со кои ќе се поддржи по еден проект од 8-те плански региони во Македонија. Вкупниот буџет за грантови во првиот циклус изнесува 50.000 евра, односно ќе бидат доделени поединечни грантови во износ помеѓу 5.000 и 7.000 евра. Основна цел на проектот е да промовира медумска писменост како основа за зачувување на правото на граѓаните да имаат различни ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Граѓаните да се запознаат како да препознат вистинска информација во медиумите е целта на проектот „Со критичко мислење до граѓани со медиумска умешност – КриТинк“, што го реализираат Фондацијата Метаморфозис и Евротинк – Центар за европски стратегии со поддршка од Европската унија. Граѓанските организации и медиуми од Југозападниот плански регион вечерва во Струга имаа можност да се запознаат со активностите на овој проект, кој почна да се реализира од први јануари годинава и ќе трае до крајот на 2021 година. Проект координаторот Горан Лазаров од Евротинк посочи дека преку стимулирање култура на критичко размислување, плурализам на мислења, демократски вредности и се што е поврзано со медиумската писменост ќе им се овозможи на граѓаните зачувување на правото да имаат различни гледишта при следењето на информациите. - Планираме креирање образовни содржини и алатки, креирање интернет страница, односно ресурсен центар каде освен работите од проектот ќе се презентираат и други работи поврзани со медиумската ...
| | веќе видена | слични

Локалната акциска група „Бојмија“ која неодамна беше формирана од општините од југоисточниот регион, во Богданци ја одржа првата работилница за усогласување на стратегијата за рурален развој со националните политики и програми на ИПА механизмот. Претседателот на Управниот одбор, Митко Влахов ги претстави активностите за рурален развој на ЛАГ „Бојмија“, а претставникот од Центарот за локален развој од Радовиш, Александар Јашков ја презентираше националната стратегија за рурален развој на Република Македонија. Во текот на дискусијата беа дадени насоки, сугестии и забелешки во однос на усогласувањето на стратегијата за локален развој на ЛАГ „Бојмија“ со националните политики и програми на ИПА механизмот, а беа одговорени и сите актуелни прашања кои беа поставени од страна на присутните учесници. Работилницата во Богданци се одржа во рамки на проектот за зајакнување на капацитетот на граѓанските иницијативи за регионално и микро-регионално вмрежување за рурален развој во источниот и југоисточниот плански регион, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Како Управата за семе и саден материјал би можела да блокира капитални инвестиции, да добие замерки од меѓународната заедница, или да не работи транспарентно, ...
сите 90 | | | веќе видена

Нов текст на законот за Јавно обвинителство, со кој се предлага Специјалното јавно обвинителство да се интегрира во досегашното Јавно обвинителство за гонење ...
сите 101 | | | веќе видена

Јавното обвинителство за организиран криминал во куса изјава за „Република“ демантира дека за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е издадена наредба ...
сите 322 | | | веќе видена

Скандалот со рекетарско – политичко – судско – медиумскиот октопод секој ден добива нови и нови димензии. Затоа влегуваат од лага во лага и со тоа уште повеќе ...
сите 107 | | | веќе видена

Лидерската средба дефинитивнонема да се одржи. Од Владата објавија дека не се создадени услови за постигнување консензус за организирање на средба. Во ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Информативна сесија за мали грантови од проектот КриТинк во Струга

Од:
До кого (е-маил):
Порака: