Ласовска: Пародија е тоа што СДСМ тврди дека не постои платформата


5 копии

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Благица Ласовска денес, тврдењата на СДСМ дека не постои платформата ги нарече пародија. -Пародија е тоа што вие велите дека нема Тиранска платформа, па мафтате со памфлетот наречен владина програма од 50 страници, рече Ласовска на денешното 13-то продолжение на собраниската седница. Ласовска, во продолжение повторно апелираше до колегите од СДСМ да ја отфрлат Тиранската платформа бидејќи тоа е единственото барање во моментов од граѓаните на Република Македонија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Претходно во петокот граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ го претстави Македонскиот народен документ преку кој побара вонредни парламентарни избори на кои народот ќе ја отфрли во целост Тиранската платформа. Речиси два месеца огромна бројка македонски граѓани остануваат најголемата пречка во обидите на СДСМ и албанските политички партии да се инсталира ткн Тиранската платформа којашто ја објавија албанските партии во Македонија по консултациите во Тирана и Приштина, и особено по средбата со албанскиот премиер Еди Рама кој се смета за нејзин покровител, а протестите ќе продолжат и во понеделник со почетокот во вообичаениот термин во 17 часот пред Владата. Претходно во петокот граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ го претстави Македонскиот народен документ преку кој побара вонредни парламентарни избори на кои народот ќе ја отфрли во целост Тиранската платформа „направена во друга држава под патронат на премиер на друга држава“. „Избори се основното барање на граѓанската иницијатива За ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Скоро 2 месеци македонските граѓани остануваат најголемата пречка во обидите на СДСМ и албанските политички партии да се инсталира тиранската платформа на албанскиот премиер Еди Рама. Протестите продолжуваат денеска во 17 часот пред Владата. Во петокот Граѓанската иницијатива го претстави македонскиот народен документ преку кој побара вонредни парламентарни избори на кои народот ќе ја отфрли во целост Тиранската платформа, направена во друга држава под патронат на премиер на друга држава. -ИЗБОРИ се основното барање на Граѓанската иницијатива „За Заедничка Македонија“, на сите Македонци, Абанци, Турци, Срби, Роми, Власи, Бошњаци кои нè поддржуваат. Ова барање е логичен и рационален продолжеток на сите наши досегашни цели. И затоа велиме НЕ ЗА ТИРАНСКАТА ПЛАТФОРМА! ДА ЗА ИЗБОРИ ЗА ФИНАЛНА ПОБЕДА! ТИРАНСКАТА ПЛАТФОРМА НЕМА ДА ЈА ИМА! ИЗБОРИ ВО РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА ЌЕ ИМА!, стои во документот. За аналитичарите токму граѓаните се клучни во спречување на операцијата за федерализација и кантонизација. „Сепак ...
| | веќе видена | слични

Со изложба на ракотворби на вредните Македонки и читање на поезија иницијативата За заедничка Македонија го почна 56 ден од протестите за зачувување на унитарноста на Македонија. Скоро 2 месеци македонските граѓани остануваат најголемата пречка во обидите на СДСМ и албанските политички партии да се инсталира тиранската платформа на албанскиот премиер Еди Рама. За аналитичарите токму граѓаните се клучни во спречување на операцијата за федерализација и кантонизација. „Сепак упорноста на македонскиот народ и истражувањето на јавното мислење кое покажува пад на популарноста на партијата на Зоран Заев кој е спремен да направи компромис врз основа на „Тиранската платформа“, зборува дека има надеж за Македонија и Македонците. ЕУ не покажува единствен став за кризата во Македонија, а колку повеќе времето поминува, толку повеќе е помал просторот за создавање на некаква си гнила коалиција на власт која ја заговараат партијата на Зоран Заев заедно со албанските партии.“ – пишува српскиот аналитичар Слободан Јанковиќ од ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Упорноста на македонскиот народ и истражувањето на јавното мислење кое покажува пад на популарноста на партијата на Зоран Заев кој е спремен да направи компромис врз основа на „Тиранската платформа“, зборува дека има надеж за Македонија и Македонците. ЕУ не покажува единствен став за кризата во Македонија, а колку повеќе времето поминува, толку повеќе е помал просторот за создавање на некаква си гнила коалиција на власт која ја заговараат партијата на Зоран Заев заедно со албанските партии, пишува за Вечерни Новости , Слободан Јанковиќ од Институтот за меѓународна политика и економија. Роковите за формирање на влада и распишување на локални избори во Македонија се поминати. Кризата која трае од јануари оваа година не се решава и покрај многубројните залагања на американската амбасада и бројните претставници на ЕУ, во Македонија да се избере влада која би делувала против интереси Македонија и Македонците, а која би ги исполнувала желбите на оние кои ја спроведуваат големоалбанската стратегија. Пред и за време ...
| | веќе видена | слични

Роковите за формирање на влада и распишување на локални избори во Македонија се поминати. Кризата која трае од јануари оваа година не се решава и покрај многубројните залагања на американската амбасада и бројните претставници на ЕУ, во Македонија да се избере влада која би делувала против интереси Македонија и Македонците, а која би ги исполнувала желбите на оние кои ја спроведуваат големоалбанската стратегија. Пред и за време на распадот на СФРЈ бројни странски претставници, меѓу кои и неизбежниот Карл Билт ги нудеа своите „добри“ услуги со веќе познат резултат. Истите тие повторно ги опседнаа Белград и Подгорица и после 2000 година се со цел Сојузна Република Југославија да ја направат подемократска и подобра, па така со нивните совети државата во 2003 година од федерација се трансформира во конфедерација, односно Државна заедница на Србија и Црна Гора. Со асистенција на ЕУ службениците и таа конфедерација дефинитивно пропадна во 2006 година. Сега од истите тие кругови на Македонија и се нудат „добри“ ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Пратеникот Крсто Мукоски од ВМРО-ДПМНЕ, денес од Собранието на Република Македонија порача до колегите од СДСМ да престанат да зборуваат за одговорност бидејќи тие се оние кои што во минатото ги распродаваа државните интереси, а денес сакаат таа работа да ја довршат. -Дали сте свесни дека со прифаќањето на Тиранската платформа прифативте два јазика, две писма, дебата за промена на знамето, химната и грбот, па што ви смета во државните симболи! Вие ли ќе зборувате за одговорност кога сакате и она што досега не успеавте да го распродадете, сега да го продадете- рече Мукоски.
| | веќе видена | слични

-Дали сте свесни дека со прифаќањето на Тиранската платформа прифативте два јазика, две писма, дебата за промена на знамето, химната и грбот, па што ви смета во државните симболи! Вие ли ќе зборувате за одговорност кога сакате и она што досега не успеавте да го распродадете, сега да го продадете- рече Мукоски.
| | веќе видена | слични
8 копии

Пратеникот Горан Манојлоски од ВМРО-ДПМНЕ, денес потсети во Собранието на Република Македонија потсети дека Албанските партии јасно од говорницата во Собранието кажаа дека нивните потписи на СДСМ, ги даде само заради тоа што Заев ја прифатил во целост Тиранската платформа.-Овие денови сме сведоци дека дебатата што ја започнавме тука во Собранието и тоа како е корисна и ќе доведе до решавање на многу дилеми. Откако на почетокот на дебатата јавно ни беше презентирана платформата од нашите колеги од албанскиот политички блок со напомена дека без нејзина целосна имплементација нема да ја поддржат СДСМ да формира Влада, полека но сигурно и нејзините креатори однадвор како и одвнатре почнаа да ретерираат во нивните ставови. Најпрво дека нема платформа, дека тоа е декларација, па потоа дека не е составена во Тирана, дека е составена во Скопје, рече Манојлоски.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Прогнозира ли професорката Тања Каракамишева, неуспех на претседателските избори за кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска? Имено, таа на својот твитер ...
сите 174 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во изјава за балканските медиуми порача дека наградата што ја доби во Минхен сака да ја подели со бугарскиот премиер Бојко Борисов. - Оваа ...
сите 142 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 197 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ласовска: Пародија е тоа што СДСМ тврди дека не постои платформата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: