Димитриев во посета на фабриката „Лион“ во Свети Николе

8 копии

Премиерот Емил Димитриев заедно со министерот за труд и социјална политика Ибахим Ибрахими и директорот на Агенцијата за вработување Влатко Поповски ја посетија фабриката за кондиторски производи „Лион“ во Свети Николе, каде што се вработени 176 лица, од кои 62 се лица со инвалидитет. Димитриев истакна дека менаџментот на фабриката Лион ги користи Владините мерки за вработување. – Во рамките на Програмите за градење на мерките за вработување има еден посебен дел за стимулирање за вработување на хендикипирани лица. Само по основ на овој дел во Република Македонија се вработени над 4.500 луѓе. За тековната година Владата преку буџетот на Агенцијата за вработување има планирано нови 213 милиони денари кои што ќе бидат ставени на располагање на компаниите за користење на различни бенефити, за вработување на лица со хендикеп. Стимулативните мерки се преку доделување 20 просечни плати, преку доделување 100.000 денари за адаптирање на работното место, преку разна помош при набавување на опремата, што само по себе, ...
| | веќе видена | слични

Додека новата граѓанска иницијатива маршира низ улиците во повеќе градови, ВМРО-ДПМНЕ го обвинува лидерот на СДСМ дека прифаќал се' само за да се дограби до власт Новата граѓанска иницијатива „За заедничка Македонија" продолжува со протестите низ земјава против, како што велат од здружението, промена на Уставот, а за заштита на името и на суштината на државата. За синоќа беа најавени протести во неколку градови, како Битола, Прилеп, Штип и Кичево, а продолжуваат и демонстрациите во главниот град. Прексиноќешниот марш во Скопје помина мирно, при што протестантите тргнаа од пред зградата на Владата до канцеларијата на претседателот Ѓорге Иванов во центарот на градот, за да завршат пред Собранието. Игор Дурловски, како претставник на граѓанската иницијатива, го прочита прогласот со кој се бара од политичките партии да го почитуваат Уставот и да се обврзат дека нема да работат на промена на името и суштината на државата. Со прогласот се бара ниту една политичка партија да не прифаќа платформи „создадени за туѓи ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Премиерот Емил Димитриев на социјаните мрежи испрати порака со поддршка за протесите на иницијативата “За заедничка Македонија“ Премиерот Емил Димитриев на социјаните мрежи испрати порака со поддршка за протесите на иницијативата “За заедничка Македонија“
| | веќе видена | слични

Доделување на 20 просечни плати, 100.000 денари за адаптирање на работното место, помош при набавка на опрема се само дел од стимулативните мерки кои компаниите ги добиваат од Владата при вработување на лица со посебни потреби. Доделување на 20 просечни плати, 100.000 денари за адаптирање на работното место, помош при набавка на опрема се само дел од стимулативните мерки кои компаниите ги добиваат од Владата при вработување на лица со посебни потреби. Преку оваа програма до сега се вработени 4500 луѓе, изјави премиерот Емил Димитриев при денешната посета на фабриката за кондиторски производи Лион во Свети Николе. Во светиниколската фабрика Лион од вкупно 176 вработени, 62 се лица со хендикеп. Задоволни се од владините мерки, бидејќи на овој начин се овозможува и оваа група на граѓани да дојдат до работа. Компанијата за кондиторски производи Лион своите производи го извезува во 26 земји, а само 25% од нивното производството е наменето за домашниот пазар. ...
| | веќе видена | слични

Еден од повеќето позитивни примери за работно ангажирање на оваа категорија граѓани, е и светиниколска фирма – произведувач на кондиторски производи, оцени денеска Премиерот на Владата на Република Македонија Емил Димитриев во Свети Николе. - Со оваа мерка во Македонија се вработени над 4500 лица, а за тековната година Владата преку буџетот на Агенцијата за вработување издвои 215 милиони денари за оваа тековна година со цел продолжување на истата владина мерка, бидејќи покажа одлични резултати. Инаку, стимулативните мерки се преку доделување на 20 просечни плати, доделување на сто илјади денари за адаптација на работен простор, преку разни видови на помош за набавка на опрема за работа и така натаму, изјави Емил Димитриев – Премиер на Влада на Македонија. Во рамките на денешната работна посета, Премиерот придружуван од директорот на Агенцијата за вработување Владимир Поповски и министерот за труд и социјална политика Ибрахим Ибрахими, непосредно во производствениот погон се увери во работниот ангажман на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Димитриев истакна дека менаџментот на фабриката Лион ги користи Владините мерки за вработување. Во рамките на Програмите за градење на мерките за вработување има еден посебен дел за стимулирање за вработување на хендикипирани лица. Само по основ на овој дел во Република Македонија се вработени над 4.500 луѓе. За тековната година Владата преку буџетот на Агенцијата за вработување има планирано нови 213 милиони денари кои што ќе бидат ставени на располагање на компаниите за користење на различни бенефити, за вработување на лица со хендикеп. Стимулативните мерки се преку доделување 20 просечни плати, преку доделување 100.000 денари за адаптирање на работното место, преку разна помош при набавување на опремата, што само по себе, доволно зборува колкава е помошта кај компаниите и стимулот да се вработува ова категорија на луѓе, вели Димитриев. Тој истакна дека Владата и во наредниот период ќе продолжи со стимулирање на компаниите за вработување на лицата со посебни потреби, бидејќи ефектите веќе се гледаат токму ...
| | веќе видена | слични

Останато

Министерот за надворешни работи Никола Димитров од средбата со граѓаните имал впечаток дека се уште имаат дилеми и не им е доволно разјаснет Преспанскиот ...
сите 101 | | | веќе видена

Си бара ли Власта алиби за сѐ поизвесно неуспешниот референдум? Ова е прашањето кое произлегува по денешната прес-конференција на министерот за надворешни ...
сите 99 | | | веќе видена

Сooпштение на СДСМ: Христијан Мицкоски покажува дека има проблем со подобра иднина и со перспективите што се отвораат пред граѓаните на Македонија. Мицкоски и ...
сите 247 | | | веќе видена

Во комуникација со граѓаните да го презентираме она што мислиме дека е штетно од договорот со цел да можат да бидат информирани и да донесат правилна одлука. ...
сите 170 | | | веќе видена

Тренерот на Јувентус, тренерот Масимилијано Алгери дефинитивно го има еден од најдобрите стартови со тимот на Јувентус во неговата кариера. Ова се должи на тоа ...
сите 204 | | | веќе видена

Претседателот на косовското Собрание Кадри Весели изјави дека работи посветено на обединувањето на силите меѓу политичките партии, бидејќи, како што вели, ...
сите 182 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Димитриев во посета на фабриката „Лион“ во Свети Николе

Од:
До кого (е-маил):
Порака: