Зголемено присуство на полициски службеници пред Собранието


6 копии

Пред Собранието денеска е мирно, но со зголемено присуство на полициски службеници. Околу собраниската зграда се поставени метални барикади, а улиците се затворени за сообраќај. Пред главниот влез на собраниската зграда се поставени шатори на поддржувачите на иницијативата „За заедничка Македонија“. Во инцидентите што се случија синоќа откако група граѓани влегоа во Собранието по постапката што ја спроведоа СДСМ и албанските партии за избор на Талат Џафери за претседател на Собранието, како што информира МВР, се повредени 109 лица.
| | веќе видена | слични

На 66-тиот ден од протестите на граѓаните против т.н. Тиранска платформа преовладуваа осуди за изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието, повици да се организираат нови парламентарни избори и заплашувања дека е загрозена безбедноста и уставноста на земјата. Македонија е поробена, порачаа говорителите, се наоѓа под на окупација од која излезот се нови избори, потенцираа. Протестите и овој пат ги предводеа истите лица и покрај тоа што Министерството за внатрешни работи побара од јавното обвинителство за нив мерки за обезбедување како организатори на протестот во четвртокот кој заврши со крв во Собранието. Сепак евидентно беше отсуството на управникот на МОБ, Игор Дурловски кој претходно на својот фејсбук профил порача дека се повлекува од организацијата затоа што не ги одобрува насилните методи применети во собранието. „Не се посилни од нас, ако решиле да го силуваат уставот, еден ден ќе дојде крај на тоа.“ - изјави Богдан Илиевски. Протестот вообичаено почна пред Владата каде малата бројност на ...
| | веќе видена | слични

16.50 - Јавниот собир на граѓаните од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ го започнуваат со марш по булеварот ВМРО и по улицата Димитрије Чуповски каде што има околу 700 граѓани.17.15 - Пред Собранието се собраа голем број граѓани. Според МВР, станува збор за пет илјади. 18.00 - Претседавачот Трајко Вељановски го прекина 20-то продолжение на конститутивната седница на Собранието.18.20 - Талат Џафери се обрати кон присутните на албански јазик, а пратениците на ВМРО-ДПМНЕ извикуваа „Ова е пуч“. 18.30 - Од страна на повеќе протестанти беа турнати неколку заштитни огради и дел од масата влезе во дворот пред Собранието. 18 35 - Најавен прес на Талат Џафери.18.50 - Додека траеше пресот луѓето пред Собранието се обидуваа да влезат и конечно им успеа тоа. 19.25 - Почна физичката пресметка на граѓаните со пратениците и со новинарите. 20.08 - Во Оперативниот штаб на МВР, директорот на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков, издал наредба припадниците на специјалната единица да применат овластување и да ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Безбедносната состојба во централното градско подрачје, околу и во Собранието од ноќеска по полноќ е нормализирана со воспоставување на нарушениот јавен ред и мир, информира Министерството за внатрешни работи. Според информациите на МВР во протестите се повредени 109 лица. Како што стои во соопштението до 23.30 часот во Градската општа болница 8-ми Септември, Градска болница "Св Климент Охридски" и Клинички Центар лекарска помош побарале 70 граѓани, 22 полициски службеници и тројца пратеници. Дополнително во Касарната Ѓорче Петров лекарска помош укажана е на уште седум лица. Од МВР наведуваат дека поради претходната безбедносна состојба МВР-СВР Скопје ќе преземат дополнителни мерки и активности со цел заштита на сигурноста на граѓаните, објектите и обезбедување стабилна и поволна безбедносна состојба. Според информациите од МВР во Собрание на Република Македонија по полноќ немало повеќе граѓани, а граѓаните кои протестирале биле надвор од Собранието.
| | веќе видена | слични
11 копии

Полицијата за синоќешните настани во и околу Собранието привела осум лица кои се задржани во Полициската станица во Гази Баба. Обезбеден е и видео материјал од Собранието со цел идентификација на лицата што ги нападнаа пратениците, новинарите и други лица во собраниската зграда и се преземаат сите мерки за расчистување на овие настани, соопшти денеска на прес-конференција во МВР помошник министерот за внатрешни работи Јордан Ламаноски. Осумдесет и три лица побарале медицинска помош во Ургентниот центар, во Градската општа болница „8 Септември“ и во Клиниката по хируршки болести „Свети Наум Охридски“. Повредени биле 25 полицајци, 54 граѓани, тројца пратеници, како и еден новинар. Од таму најавија дополнителни информации во текот на овој ден. Ламаноски, како и претходно министерот за внатрешни работи Агим Нухиу, повтори дека во истрагата за сите случувања во и околу Собранието од синоќа е вклучена и внатрешната контрола на МВР која треба да утврди дали се вистинити информациите дека дел од полицајците не ги ...
| | веќе видена | слични

Полициски кордон го затвори пристапот до Собранието. Полициски кордон е поставен под Триумфалната капија, пред Градската болница, покрај Градскиот трговски центар и покрај полициската станица Центар и не дозволуваат движење. Бриф.мк/Илин Николовски Атмосферата околу Собранието е мирна. Безбедносната состојба во централното градско подрачје, околу и во Собранието е нормализирана со воспоставување на нарушениот јавен ред и мир, соопштија утрово од Министерството за внатрешни работи.
| | веќе видена | слични

Министерството за внатрешни работи информира дека безбедносната состојба во централното градско подрачје, околу и во собранието е нормализирана и дека денес ќе се преземат дополнителни мерки и активности се со цел да се заштити сигурноста на граѓанит По драматичната ноќ, центарот на градот е блокиран, а зградата на Парламентот е под зајакнато полициско обезбедување. Сеуште стојат празните шатори кои беа поставени синоќа. Изместените метални огради и силно полициско обезбедување останаа да сведочат за синоќешниот хаос. И додека внатрешноста во Собранието е расфрлени и испокршени маси и столови, надвор полицијата ги блокира улиците околу Собранието Преку 10 автобуси со полиција пристигнаа уште утрово. Министерството за внатрешни работи информира дека безбедносната состојба во централното градско подрачје, околу и во собранието е нормализирана и дека денес ќе се преземат дополнителни мерки и активности се со цел да се заштити сигурноста на граѓаните и објектите. Во синоќешниот хаос беа повредени 109 лица. 83ца ...
| | веќе видена | слични

Осумдесет и три лица побарале медицинска помош во Ургентниот центар, во Градската општа болница „8 Септември“ и во Клиниката по хируршки болести „Свети Наум Охридски“. Повредени биле 25 полицајци, 54 граѓани, тројца пратеници, како и еден новинар. Од таму најавија дополнителни информации во текот на овој ден. Ламаноски, како и претходно министерот за внатрешни работи Агим Нухиу, повтори дека во истрагата за сите случувања во и околу Собранието од синоќа е вклучена и внатрешната контрола на МВР која треба да утврди дали се вистинити информациите дека дел од полицајците не ги извршувале своите професионални задачи. Настаните според МВР почнале вчера околу 19 часот кога поголема група граѓани влегоа во Собранието и физички биле нападнати повеќе лица, меѓу кои и пратеници. Собранието, според Ламаноски, било испразнето околу 22 часот и 30 минути. Според проценките на полицијата во и околу Собранието синоќа имало околу 5.000 граѓани, а  40 минути по полноќ пред зградата на Законодавниот дом останале приближно ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Осум лица се приведени и 83 се повредени, соопштија од МВР за синоќешниот инцидент во Собранието. Заменик министерот за внатрешни работи, Јордан Ламановски на прес- конференција изјави дека е обезбеден видео материјалот од безбедносните камери на Собранието и дека осум лица осомничени дека учествувале во инцидентот се во полициската станица Гази Баба и со нив се разговара. Ламановски вели дека од 83 лица кои побарале лекарска помош, 25 се вработени во МВР, 54 се цивили, 3 се пратеници и еден е новинар. Додава дека состојбата се следи и дека сѐ уште се обезбедуваат сите витални објекти и вип личности. За штетите во Собранието, Ламановски соопшти дека увидот за проценка сѐ уште трае. За сите дополнителни информации околу нови приведени лица, тој посочи дека јавноста ќе биде информирана. Состојбата постојано се следи и полицијата презема конкретни мерки.
| | веќе видена | слични
6 копии

Пред Собранието на Република Македонија, по синоќешните инциденти, состојбата е мирна, нема собрани граѓани, но се засилува присуството на полицијата. Кај Парламентот со автобуси пристигнаа дополнителен број полицајци. Околу собраниската зграда се поставени метални барикади, а улиците се затворени за сообраќај. Пред главниот влез на собраниската зграда се поставени шатори на поддржувачите на иницијативата „За заедничка Македонија“. Во инцидентите што се случија синоќа откако група граѓани влегоа во Собранието по постапката што ја спроведоа СДСМ и албанските партии за избор на Талат Џафери за претседател на Собранието, како што информира МВР, се повредени 109 лица, од кои 83 побарале лекарска помош во државните клиники. Полицијата за синоќешните настани во и околу Собранието привела осум лица кои се задржани во Полициската станица во Гази Баба. - Обезбеден е и видео материјал од Собранието со цел идентификација на лицата што ги нападнаа пратениците, новинарите и други лица во собраниската зграда и се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот Иванов денеска низ Охрид прошета со кандидатката на опозицијата за шеф на државата Гордана Силјановска. Со Иванов и професорката која е кандидат ...
сите 156 | | | веќе видена

Оваа хуманитарна помош би требало да ја дистрибуираат  поддржувачите на опозицискиот лидер Хуан Гуаидо, кога САД го призна за претседател на Венецуела. -Ова не ...
сите 101 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во изјава за балканските медиуми порача дека наградата што ја доби во Минхен сака да ја подели со бугарскиот премиер Бојко Борисов. - Оваа ...
сите 142 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 188 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата ...
сите 137 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Зголемено присуство на полициски службеници пред Собранието

Од:
До кого (е-маил):
Порака: