Собраниска седница за избор на нова влада

Скопје – Денес ќе започне собраниската седница за избор на нова Влада. Седницата треба да заврши најдоцна до утре на полноќ. Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски заедно со координаторите на пратеничките групи вчера го утврдија текот на седницата. Прв ќе говори мандатарот Груевски. Во своето 15 минутно експозе се очекува да зборува за развојот на економијата, намалување на невработеноста, евроатлантската интеграција на Македонија, борбата против корупцијата и организираниот криминал, владеење на правото, реформи во судството и во администрацијата, развивање на меѓуетничките односи и имплементацијата на Рамковниот договор, инвестиции во образованието и науката… Никола Груевски, кој е шести премиер од независноста на Македонија, по третпат добива можност да формира влада откако ВМРО-ДПМНЕ победи на изборите во 2011, 2008 и 2006 година.
| | веќе видена | слични

Никола Груевски и официјално е новиот премиер на Република Македонија. Собранието вечерва точно на полноќ со 70 гласа за кажа да за составот на новата влада. Против беа 47 пратеници. Ова е составот на новата влада: Министер за надворешни работи - Никола Попоски
| | веќе видена | слични

Парламентарците попладнево ја продолжија расправата по експозето на мандатарот Никола Груевски. За опозицијата предложениот владин состав и владината програма не нудат ништо нова, а според власта тие ќе им овозможат подобра иднина на граѓаните. Согласно Деловникот за работа на Собранието, се очекува изборот на новата влада да се изврши најдоцна до полноќ. Горан Сугарески од СДСМ оцени дека во изминатите пет години резултатите на Владата во привлекување инвестиции се разочарувачки, а залудно биле потрошени многу пари за кампањи. Димитар Стевананџија од ВМРО-ДПМНЕ реплицираше дека е врв на хипокризија и лицемерие Сугарески како пратеник од Прилеп да зборува за проектите на Владата во тој град, бидејќи таму биле забележливи резултатите во инфраструктурата, образованието. Од НДП обвинија дека проектите кои ДУИ ги претставува како клучни за Албанците се само шминка. Од ДУИ вратија дека првпат во историјата има владина програма што е заедничка на коалициските партнери во власта и дека во неа се пишани сите ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Пратениците во републичкото Собрание во попладневното продолжение на седницата за избор на нова Влада ја продолжија дебатата по експозето што вчера го претстави мандатарот за состав на новиот владин кабинет Никола Груевски. Согласно Деловникот за работа на Парламентот, се очекува изборот на новиот владин состав да се изврши најдоцна до полноќ. Горан Сугарески од опозициската СДСМ ги коментираше приоритетите и кадровските решенија кои во експозето ги понуди премиерот во инвестициите и земјоделието. Оцени дека во изминатите пет години резултатите на Владата во привлекување инвестиции се разочарувачки, а залудно биле потрошени многу пари за кампањи. Оттука, смета Сугарески, не е јасно зошто во ресорот за привлекување странски инвестиции повторно се предлага министерот без ресор Веле Самак, со зајакнување од уште еден министер без ресор. - Дали Самак е свесен колку е одговорен за малкуте инвестици во изминатиот период бидејќи нивото на инвестиции во останатите држави во регионот е многу големо. Воедно, како ...
| | веќе видена | слични

Втор ден расправа во Собранието по експозето на премиерот Никола Груевски Во Собранието продолжение на расправата за новата влада која треба да биде избрана до вечерва на полноќ. Мандаторот Никола Груевски во експозето пред Собранието ги истакна петте приоритети на новата Влада. Во следниот мандат владат ќе се посвети на еворинтеграцијата на Македонија, зголемувањето на економскиот раст и вработеноста, борба против корупцијата и криминалот, одржување на добри меѓуетнички односи и инвестирањето во образованието, науката и информатичката технологија. Пратеничката Што да критикуваме сега кога е веќе искритикувано направено сите овие шест години, не можеме да пофалиме ништо затоа што немате ниту еден нов проект. Оваа влада тоне во безидејност и во немање решенија за натрупаните проблеми со кои што се соочуваат граѓаните. Цветанка Иванова од СДСМ вели дека не само што програмата на владејачката апртија е иста со претходните две, туку и нема промени во новата влада. „Што да критикуваме сега кога е веќе ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Скопје Собранието на Република Македонија денеска ја продолжи расправата по експозето на мандатарот Никола Груевски. Согласно Деловникот за работа на Собранието, се очекува изборот на новата влада да се изврши најдоцна до полноќ. Мандатарот Никола Груевски вчера во своето петнаесетминутно експозе пред пратениците истакна дека петте приоритети на кои ќе се посвети новата влада во следниот мандат се зголемувањето на економскиот раст и вработеноста, интеграцијата на Македонија во ЕУ и НАТО, бескомпромисната борба против корупцијата и криминалот, одржувањето добри меѓуетнички односи и инвестирањето во образованието, науката и информатичката технологија. Пратениците од парламентарното мнозинство оценија дека предлогот на мандатарот Груевски ја заслужува довербата поради досега постигнатото и решеноста да се постигне уште повеќе за што постојат многу примери, додека според опозицијата станува збор за старо-нова влада која не дава никакви гаранции за подобра иднина на македонските граѓани, а програмата што треба се ...
| | веќе видена | слични

Собранието на Република Македонија денеска ја продолжува расправата по предлогот за состав на нова влада, која согласно Деловникот за работа, треба да биде избрана најдоцна до полноќ. Мандатарот Никола Груевски вчера во експозето пред пратениците истакна дека петте приоритети на кои ќе се посвети новата влада во следниот мандат се зголемувањето на економскиот раст и вработеноста, интеграцијата на Македонија во ЕУ и НАТО, бескомпромисната борба против корупцијата и криминалот, одржувањето добри меѓуетнички односи и инвестирањето во образованието, науката и информатичката технологија. Пратениците од парламентарното мнозинство оценија дека предлогот на мандатарот Груевски ја заслужува довербата поради досега постигнатото и решеноста да се постигне уште повеќе за што постојат многу примери, додека според опозицијата станува збор за старо-нова влада која не дава никакви гаранции за подобра иднина на македонските граѓани, а програмата што треба се реализира е иста како претходната. Според Илија Димовски од ...
| | веќе видена | слични

Шестата собраниска седница со единствена точка-избор на нова Влада, продолжува и денес. Седницата започна со расправа меѓу албанските пратеници. Оние од опозицијата обвинуваа за анти албанско владеење додека останатите од ДУИ ги негираа тврдењата и потсетуваа на инвестициите во општините каде што мнозинство се Албанци. Потоа пратеникот од СДСМ Оливер Спасовски изјави дека во Македонија била огромна невработеноста, немало инвестиции и била нарушена безбедноста на граѓаните. -Зголемена е сиромаштијата, невработеноста и нема странски инвестиции. Најстрашно е што за безбедноста на граѓаните повторно ќе се грижи Гордана Јанкуловска, обвини Спасовски. На овие обвинувања веднаш реагираше мандатарот Никола Груевски кој ги истакна официјалните податоци за невработеноста во последнава деценија, додека останатите пратеници укажаа на напредокот во неселективната борба против корупцијата и криминалот, како и во различните програмски концепти кои што ги имаат двете најголеми политички партии. -Секогаш кога СДСМ е на власт ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Седницата за избор на нова влада, која започна вчера на пладне продолжува денеска и треба да заврши најдоцна до полноќ со изгласување на нова Влада. Гласањето за избор на владата се врши по Предлогот за состав на владата во целина со јавно гласање. Изјаснувањето се врши по завршувањето на претресот, а најдоцна на полноќ. Економски раст, намалување на невработеноста, членство во Нато и отпочнување на преговорите за членство во ЕУ, негување на меѓуетничките односи,продолжување на борбата со корупцијата и почитување на правната држава, спроведувањето на Рамковниот договор. Ова мандатарот Никола Груевски го вети вчера во своето експозе пред пратениците. Во однос на министерскиот состав Груевски потенцираше дека се комбинација од младост и искуство кои имаат елан и енергија да работат деноноќно за просперитетот на Македонија. Обраќајќи им се на идните министри во владата, рече дека од нив бара да работат чесно, посветено, транспарентно и одговорно и изрази уверување дека граѓаните ќе имаат подобра иднина без ...
| | веќе видена | слични

"Собранието ја продолжи седницата за избор на новата Влада. Пратениците од власта и од опозицијата повторно се расправаа околу предложениот владин тим. На почетокот од седницата најголеми критики упати пратеникот од СДСМ Оливер Спасовски, кој истакнување дека во Македонија била огромна невработеноста, немало инвестиции и била нарушена безбедноста на граѓаните, според него,поради нетранспарентното работење на министрката Јанкуловска. На овие обвинувања веднаш реагираше мандатарот Никола Груевски кој ги истакна официјалните податоци за невработеноста во последнава деценија. Тој нагласи дека кога СДСМ е на власт невработеноста се зголемува и во еден момент достигнала и до 40 отсто а во 2006 била 37 отсто, додека во 2011 таа изнесува околу 31 отсто. Пратеничката Надица Танчева – Тулиева истакна дека на опозицијата не им одговарало Јанкулоска да го води МВР, поради спроведувањето на неселективна борба против корупцијата и криминалот. Расправа имаше и меѓу албанските пратеници. Оние од опозицијата обвинуваа ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 153 | | | веќе видена

Богојавленските чествувања во Охрид продолжија и денеска на Соборот на Свети Јовен Крстител, со капењето на рибарите во Охридското Езеро како продолжение на ...
сите 262 | | | веќе видена

Српскиот фудбалер Душко Тошиќ го прослави 34 роденден во Кина заедно сопругата Јелена Карлеуша и нивните две ќерки, Ника и Атина. Во 2008 година, кога Тошиќ ...
сите 209 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 383 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 86 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Собраниска седница за избор на нова влада

Од:
До кого (е-маил):
Порака: