Милошоски: Продолжува проектот „Купи куќа за млади“ со зголемување на старосната граница


9 копии

Проектот „Купи куќа за млади“ ќе продолжи и во следните четири години, најави носителот на листата кандати за пратеници од коалицијата „За подобра Македонија“, предводена од ВМРО ДПМНЕ, Антонио Милошоски. На денешната средба со битолчани, Милошоски појасни дека се зголемува возрасната граница на заинтересирани лица за овој проект, односно лица повозрасни од 35 години. – Предвидуваме проектот да го користат и лица на возраст над 36 години, а тоа значи дека Владата на Република Македонија за лица кои ќе имаат кредит за изградба на својата куќа, во првите 7 години ќе им исплаќа 65 отсто од ратата, камата и главница и во следните 3 години ќе им исплаќа 35 отсто од таа рата. Доколку на почетокот потребата е поголема тогаш барателот ќе добие 100-процентнта поддршка по однос на уплатата за влогот што треба да го даде при подигањето на соодветниот кредит. Сметаме дека на ваков начин поголем број луѓе, а не само тие до 35 години, туку и тие над 36 години ќе успеат да ја искористат поволноста за изградба на своја ...
| | веќе видена | слични

Антонио Милошоски, од редовите на ВМРО-ДПМНе и Коалицијата за подобра Македонија во текот на партиските активности за изборите вети дека ќе се изградат два нови студентски домови во Скопје и еден во Тетово. – Едниот ќе биде во близина на спортскиот центар „Борис Трајковски“, а другиот на местото на поранешниот студентски дом Медицинар. Истовремено, веќе во тек е процедура за набавка на инвентар и сите постоечки студентски домови да бидат обновени за да се зголеми и подобри квалитетот за престој и учење, истакна Милошоски, носител на листа во изборната единица 5. Милошоски најави и зголемување на фондот за стипендии за студентите и оние кои се талентирани ќе може да сметаат на фонд од 11 милиони евра, како дел од програмата „Реално“.
| | веќе видена | слични

Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ, носител на листа во ИЕ5, денеска во име на власта по којзнае кој пат најави изградба на Медицинарот - сместувачки капацитет за студентите по медицина. - Предвидуваме изградба на три нови студентски домови од кои едниот би бил во Тетово, а во два во Скопје. Едниот ќе биде во близина на спортскиот центар „Борис Трајковски“, а другиот на местото на поранешниот студентски дом Медицинар. Истовремено, веќе е во тек процедура за набавка на инвентар и сите постоечки студентски домови да бидат обновени за да се зголеми и подобри квалитетот за престој и учење - вели Милошоски. Плусинфо во август пишуваше дека иако неколку пати беше ветена изградба на Медицинарот на негово место се крева само трева, по што реагираше Министерството за образование кое истакна дека ова бил еден од најскапите проекти на МОН. „Должни сме да информираме дека целокупната постапка за изградба на овој капитален објект согласно Законот за јавни набавки е веќе спроведена и може да се провери на интернет ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Носителот на листата во Петтата изборна единица од ВМРО ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија, Антонио Милошоски денеска изјави дека во програмата „Реално“ се предвидува изградба на три нови студентски домови во Скопје и Тетово.- Едниот ќе биде во близина на спортскиот центар „Борис Трајковски“, а другиот на местото на поранешниот студентски дом Медицинар. Истовремено, веќе во тек е процедура за набавка на инвентар и сите постоечки студентски домови да бидат обновени за да се зголеми и подобри квалитетот за престој и учење - истакна Милошоски.Тој најави и зголемување на фондот за стипендии за студентите и оние кои се талентирани ќе може да сметаат на фонд од 11 милиони евра.- Продолжуваме со една сериозна и реална поддршка за секој македонски студент - потенцираше Милошоски.
| | веќе видена | слични
6 копии

Во програмата „Реално“ на ВМРО-ДПМНЕ има висок приоритет за потребите на студентите, предвидуваме изградба на три нови студентски домови од кои едниот би бил во Тетово, а два во Скопје, изјави во саботата Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ, носител на листа во Изборната единица 5. „Во Скопје, едниот ќе биде во близина на спортскиот центар ‘Борис Трајковски’, а другиот на местото на поранешниот студентски дом Медицинар. Истовремено, веќе е во тек процедура за набавка на инвентар и сите постоечки студентски домови да бидат обновени за да се згоелеми и подобри квалитетот за престој и учење“, појасни Милошоски. Истовремено, додаде, тоа што го најавувавме е зголемување на фондот за стипендии за студентите и оние кои се талентирани ќе може да сметаат на фонд од 11 милиони евра. „Продолжуваме со една сериозна и реална поддршка за секој македонски студент“, потенцираше Милошоски.
| | веќе видена | слични

Еден студентски дом ќе изградиме во Тетово, а два во Скопје. Ова е предвидено со програмата „Реално“ на ВМРО-ДПМНЕ, изјави денеска Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ, носител на листа во ИЕ5.„Едниот ќе биде во близина на спортскиот центар „Борис Трајковски“, а другиот на местото на поранешниот студентски дом Медицинар. Истовремено, веќе е во тек процедура за набавка на инвентар и сите постоечки студентски домови ќе бидат обновени за да се зголеми и подобри квалитетот за престој и учење. Тоа што го најавувавме е зголемување на фондот за стипендии за студентите и оние кои се талентирани ќе може да сметаат на фонд од 11 милиони евра. Продолжуваме со една сериозна и реална поддршка за секој македонски студент“, рече Милошоски.
| | веќе видена | слични

-Едниот ќе биде во близина на спортскиот центар „Борис Трајковски“, а другиот на местото на поранешниот студентски дом Медицинар. Истовремено, веќе е во тек процедура за набавка на инвентар и сите постоечки студентски домови да бидат обновени за да се згоелеми и подобри квалитетот за престој и учење, вели Милошоски. Истовремено, додава тој, тоа што го најавувавме е зголемување на фондот за стипендии за студентите и оние кои се талентирани ќе може да сметаат на фонд од 11 милиони евра. -Продолжуваме со една сериозна и реална поддршка за секој македонски студент, потенцираше Милошоски.
| | веќе видена | слични
7 копии

Битола секогаш била и ќе биде столбот на Република Македонија, оваа година изборите ги водиме во зима, затоа што Заев и Шекеринска се плашеа да излезат на избори на 5 јуни, затоа за 10 дена нема бегање од изборите, ова не се фантоми ова се битолчани, две години ги трпевме да ја кодошат државата, ја дестабилизираа, фрлаа со бои, но со бои тие можат само да станат молери, а не политичари, изјави Антонио Милошоски носител на кандидатската листа во ИЕ 5, на големиот митинг во Битола-Затоа од овде порачуваме на 11 декември ќе победи народот, а не фантоми, во програмата „Реално", Битола е приоритет и затоа ќе се изгради голема спортска сала, со базен, со ватерполо терен, како и со гимнастичка сала, овој проект ќе чини 13 милиони евра. Во Битола ќе се воведе гасот како енергенс во домаќинствата, ќе се изгради и топлификација за да можат граѓаните да се загреваат на гас, ќе се реновира и болницата. ВМРО-ДПМНЕ ќе го решава проблемот со воздухот во Битола, ќе им помогне во почиста околина, но доколку само ако бидеме ...
| | веќе видена | слични

На денешната средба со битолчани, Милошоски појасни дека се зголемува возрасната граница на заинтересирани лица за овој проект, односно лица повозрасни од 35 години. – Предвидуваме проектот да го користат и лица на возраст над 36 години, а тоа значи дека Владата на Република Македонија за лица кои ќе имаат кредит за изградба на својата куќа, во првите 7 години ќе им исплаќа 65 отсто од ратата, камата и главница и во следните 3 години ќе им исплаќа 35 отсто од таа рата. Доколку на почетокот потребата е поголема тогаш барателот ќе добие 100-процентнта поддршка по однос на уплатата за влогот што треба да го даде при подигањето на соодветниот кредит. Сметаме дека на ваков начин поголем број луѓе, а не само тие до 35 години, туку и тие над 36 години ќе успеат да ја искористат поволноста за изградба на своја куќа, рече Милошоски. Коалицијата „За подобра Македонија“ вечер во Битола ќе одржи предизборен митинг на кој ќе бидат претставени кандидатите за пратеници од изборната единица бр. 5.
| | веќе видена | слични

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 212 | | | веќе видена

Имал само 21 година кога се оженил со Карлеуша.Душко Тошиќ станал популарен фудбалер со дваесет години. Тогаш и започнала во нагорна линија неговата кариера.Во ...
сите 179 | | | веќе видена

Опозицијата категорично бара да го види конечниот и пречистен текст на македонскиот устав со се вметнатите измени, власта уверува дека нема ништо спорно и дека ...
сите 81 | | | веќе видена

Во моментот додека се води дебата за Преспанскиот договор на пленарна седница во грчкиот Парламент, грчките медиуми цитираат делови од договорот. Дел од ...
сите 71 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 127 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 210 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Милошоски: Продолжува проектот „Купи куќа за млади“ со зголемување на старосната граница

Од:
До кого (е-маил):
Порака: