Раниери: „Полошо не можевме да изиграме“

Тренерот на Интер, Клаудио Раниери не ја криеше фрустрираноста со играта на неговата екипа по победата над Лацио со 2-1. Со головите на Милито и Пацини (44` и 60`) нероаѕурите ја продолжија серијата од осум последователни победи во сите конкуренции и го минаа Лацио за 4. место на табелата во Серија А. Единствен стрелец за Римјаните ноќеска беше Роки (30`). „Единствена работа што ми се допадна од натпреварот е резултатот. Со Милан победивме и одигравме одлично, но вечерва мислам не можевме да одиграме полошо. Лацио ни создаде илјада проблеми и победивме поради индивидуалните потези на двајца одлични фудбалери. Сепак ако сакаме да ги стигнеме водечките мораме да играме многу подобро“ истакнал Раниери за Скај Спорт. Инаку за Снајдер, кој влезе во игра во вториот дел Раниери изјави: „Снајдер не е подготвен 100%, но наскоро повторно ќе биде еден од најважните во нашиот состав. Против Џенова (во Купот) одигра одлично, а вечерва го ставив во игра бидејќи воопшто не ми се допадна како игравме, па се надевав дека ...
| | веќе видена | слични

Репрезентативниот напаѓач го постигна четвртиот погодок во последните пет средби, а вкупно шести за Наполи во сите конкуренции сезонава Македонскиот репрезентативец Горан Пандев беше стрелец на голот со кој Наполи дојде до реми 1-1, во последните минути на гостувањето во Сиена, во 19. коло во италијанската фудбалска Серија А. Струмичанецот одлично реагираше по нафрлувањето на Андреа Досена од левата страна и со глава од десетина метри ја затресе мрежата на Џанлука Пеголо во 87. минута. Пандев го постигна четвртиот гол на последните пет средби за Наполи и вкупно шести во сите конкуренции за небесносините сезонава. Репрезентативниот напаѓач беше еден од најопасните играчи на неаполците во текот на целата средба и пропушти неколку изгледни шанси, од кои последната во самата завршница од натпреварот. Пандев можеше да му донесе важна победа на Наполи, но неговиот удар во последните минути го одбрани домашниот голман Пеголо. Домашниот тим дојде до водство преку Емануеле Калајо во 67. минута, а Едисон Кавани не ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот напаѓач го постигна израмнувачкиот гол за освојување на еден бод на гостувањето во Сиена (1:1) Како и на претходните натпревари, така и на последниот против домашната екипа на Сиена, фудбалерите на Наполи успеаја да освојат само еден бод, а повторно најзаслужен што е избегнат поразот е репрезентативецот на Македонија, Горан Пандев. Нашиот интернационалец го запиша и петтиот погодок во "азурниот" дрес сезонава, а радоста можеше да биде уште поголема ако уругвајскиот интернационалец Едисон Кавани, го реализира пеналот што беше досуден пред Пандев да го постигне израмнувачкиот погодок во 85. минута од натпреварот. - Не може да ја повториме минатата сезона. Годинава чувствуваме невиден притисок и можам слободно да кажам дека некои фудбалери не можат да се носат со тој притисок. Наполи е седми кога се во прашање платите и буџетот на клубовите кои се натпреваруваат во Серија А. Доволен доказ за да се заклучи дека не можеме да ја повториме минатата сезона, изјави предводникот на Наполи, Валтер Маѕари. ...
| | веќе видена | слични

Капитенот на македонската репрезентација досега има постигнато шест гола во дресот на Наполи, а со одличните игри во последните неколку меча му го зеде местото на Лавеци во стартната постава Македонскиот репрезентативец Горан Пандев го постигна третиот гол во последниtе 15 дена во дресот на Наполи. Погоди на гостувањето кај Сиена (1-1), во 19. коло на италијанската Серија А. Пандев го одигра целиот меч, а некарактеристично за него - гол постигна со удар со глава од 10 метри. Покрај голот во 86 минута, со кој Наполи се спаси од пораз, струмичанецот во последните моменти од дуелот имаше шанса да направи целосен пресврт. Од петерецот имаше одлична позиција, но неговиот удар го одбрани домашниот голман. Гол-серијата на Пандев во јануари почна на гостувањето кај Палермо, кога во 35 минута погоди, најавувајќи ја победата од 3-1. Потоа напаѓачот беше стрелец од слободен удар во куп-мечот против Чезена (2-0), а сега погоди и против Сиена. По дуелот во Сиена, Пандев мораше да остане уште два часа на стадионот бидејќи ...
| | веќе видена | слични

Горан Пандев пак во улога на спасител на Валтер Мацари и Наполи. Со неговиот погодок во 86. минута неаполитанците израмнија на 1:1 и на крајот однесоа бод од гостувањето кај Сиена во 19. коло во италијанското фудбалско првенство. Претходно Кавани во 79. минута промаши пенал за тимот од „Сан Паоло“. Стрелец на погодокот за домашниот состав беше Калајо во 67. минута. За Пандев ова е вкупно шести гол во дресот на Наполи во оваа сезона, петти првенствен. Во Серија А досега постигна два против Јувентус и по еден во дуелите со Џенова и Палермо, во Куп на Италија погоди против Чезена. Серија А, 19. коло Резултати: Интер - Лацио 2:1, Калјари - Фиорентина 0:0, Лече - Киево 2:2, Новара - Милан 0:3, Палермо - Џенова 5:3, Сиена - Наполи 1:1, Удинезе - Катанија 2:1, Болоња - Парма 0:0, Рома - Чезена 5:1, Аталанта - Јувентус 0:2. Табела: Јувентус 41, Милан 40, Удинезе 38, Интер 35, Лацио 33, Рома 30 (-1), Наполи 29, итн.
| | веќе видена | слични

Интер стигна до седмата победа во низа, совладувајќи го Лацио со 2:1 во 19 коло на Серија А. Лацио играше одлично, создаваше шанси, но Интер на крај славеше со головите на Милито и Пацини. „Едно нешто што треба да се памети од овој дуел се трите бода. Лацио нас ни создаде доста проблеми и чудно е што дојдовме до победата.“ „Не спасија двајцата прекрасни мајстори од нашите редови“ - изјави Раниери. Интер сега има 6 бода помалку од лидерот Јувентус.
| | веќе видена | слични

Македонскиот репрезентативец петти пат по ред од спортскиот портал Goal.com е прогласуван за најдобар играч на Наполи. Македонскиот најдобар фудбалер Горан Пандев уште еднаш покажа дека се наоѓа во одлична форма. Струмичанецот максимално го искористи отсуството на Лавеци, а неговата одлична игра во последниот период ја круниса со нов гол, овој пат против Сиена за 1:1 со што го спаси својот Наполи од пораз. На овој дуел Сиена поведе во 67-та минута преку Емануеле Калаио, а Горан Пандев во 86-тата минута погоди со глава за конечни 1:1. Овој гол, но и неговата игра во текот на целиот меч беа причина фановите на спортскиот портал Goal.com повторно да го прогласат за најдобар играч на мечот. Дека македонскиот фудбалер е во одлична форма покажува и фактот што петти пат по ред според Goal.com е најдобар кај Наполи. Односно, пет меча во Серие А, Пандев во извештаите добива највисока оценка и е прогласуван за играч на мечот од уредниците на овој портал, или од фудбалските фанови. Последните пет меча во Серие А ...
| | веќе видена | слични

"Македонскиот најдобар фудбалер, Горан Пандев е во одлична форма, а доволен показател за тоа е неговиот нов гол и тоа на вчерашното гостување кај Сиена. На оваа средба домаќинот прв поведе во 67-та минута преку Емануеле Калаио, а македонскиот репрезентативец во 86-тата минута со удар со глава израмни на 1:1 и воедно го спаси Наполи од пораз. Овој гол, но и неговата игра во текот на целиот меч беа причина фановите на спортскиот портал „Goal.com“ повторно да го прогласат за најдобар играч на мечот. Пандев петти пат по ред е прогласуван за најдобрите од овој спортски портал. На дуелите против Сиена, Болоња, Палермо и Џенова за најдобар е прогласуван од страна на фудбалските фанови и посетители „Goal.com“, додека на мечот против Чезена пред две кола беше прогласен за играч на натпреварот од страна на уредниците на овој портал. "
| | веќе видена | слични

Нероаѕурите со победата над Бјанкочелестите напредуваа една позиција на табелата, и ја превзедоа четвртата позиција токму од вечерашниот ривал.Лацио добро ја започна средбата, и првата голема шанса ја имаше Томасо Роки, кој по грешката на Лусио ја погоди стативата. Искусниот напаѓач сепак не погреши во следната прилика. По половина час игра на Џузепе Меаца, Роки одлично реагираше по додавањето на Ледесма, и со удар по земја го совлада Жулио Цесар. Но кон финишот на првото полувреме, по една добра акција на Интер и двојното проигрување помеѓу Алварез и Милито, напаѓачот ја затресе мрежата на Лацио и го изедначи резултатот. Домакините потоа направија комплетен пресврт во 63. минута. Одбраната на Лацио доцнеше со извлекувањето, Пацини се најде осамен пред голот и со лоб удар го совлада Маркети. Гостите од Рим неколку минути подоцна можеа да стигнат до изедначување, но Клосе пропушти добра прилика и од 12 метри биеше право во голманот Жулио Цесар. По последниот свиреж на судијата, Нероаѕурите се радуваа на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Фудбалерите на Интер беа подобри од Лацио во синоќешниот натпревар кој се одигра на „Џузепе Меаца“ во Милано и победија со 2:1. На дуелот со кој се комплетира 19.коло во Италијанското фудбалско првенство гостите од Рим иако имаа водство со голот на Томазо Роки во 30.минута, сепак, не успеаа да останат непоразени. Пресвртот го најави Диего Милито во 44.минута, а победата за „нероаѕурите“ ја донесе Џиампаоло Пацини во 63.минута. По овој триумф тимот на Интер се искачи на четвртата позиција на табелата истиснувајќи го токму Лацио едно место подоле. На останатите натпревари од ова коло постигнати се следниве резултати: Болоња - Парма 0:0, Каљари - Фиорентина 0:0, Лече - Киево 2:2, Новара - Милан 0:3, Палермо - Џенова 5:3, Сиена - Наполи 1:1, Удинезе - Катанија 2:1, Рома - Чезена 5:1 и Аталанта - Јувентус 0:2. Табела: Јувентус 41 бодови, Милан 40, Удинезе 38, Интер 35, Лацио 33, Рома 30, Наполи 29,...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Договорот ја отвора вратата за прием на Македонија во НАТО од што корист ќе има и Грција, порачаа високи претставници на ЦДУ во апелот до Нова демократија, ...
сите 119 | | | веќе видена

Медиумите последните денови брујат за врската помеѓу Душко Тошиќ и манекенката Софија Милошевиќ. Последната вест е дек и купил карта за Кина за да го посети, ...
сите 207 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 205 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 121 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Раниери: „Полошо не можевме да изиграме“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: