Фетел: Се надевам на чудесно заздравување на Шумахер

Фетел: Се надевам на чудесно заздравување на Шумахер Четирикратниот светски шампион во Формула 1, Германецот Себастијан Фетел порача денеска дека се надева на чудесно заздравување на својот сонародник Михаел Шумахер, кој од крајот на декември е во кома по тешката повреда на главата на скијање во Франција. Фетел денеска на претставувањето на болидот на Ред Бул РБ10 турбо со шест цилиндри, во шпанскиот Херез за наредната сезона во која ќе се обиде да ја освои шестата по ред последователна титула на првак на Формула 1 рекол: „Долго го познавам Шумахер и тој ми беше пример целиот живот. Не знаеме во каква состојба ќе биде Шумахер кога ќе го разбудат од кома, но се надевам на чудо и верувам дека тој ќе биде ист како и порано“, изјави Фетел. Тој објасни дека не го посетил Шумахер во болницата во Гренобл, каде се наоѓа на лекување. Шумахер се наоѓа во вештачки одржувана кома од 29 декември по тежок пад на скијање во Франција, кога со главата удрил во карпа. Седумкратниот светски шампион во Формула 1 оттогаш ...
| | веќе видена | слични

Втор ден докторите, кои се грижат за здравјето на Михаел Шумахер, работат на будењето од кома. Вчера информации промовираа медиумите , а денеска пристигна официјална изјава од Сабине Кем, личниот менаџер на легендата на Формула 1, која се огласи откако претходниот ден одби коментар. Во францускиот град Гренобл лекарите почнаа да го будат од кома Михаел Шумахер, кој е во несвест еден месец по инцидентот на скијање. . Пред минути Кем соопшти дека лекарите ги преземаат сите потребни мерки за будење на седумкратниот светски шампион, за да излезе постепено од состојба на кома. Сепак сеуште не се даваат точни предвидувања кога може да се случи ова. Германката додаде дека е можно процесот да продолжи уште долго. Кем исто така, одби да го коментира објавувањето на францускиот весник "Л Екип" од вчера дека Шумахер трепнал со очите за време на процесот на будење.
| | веќе видена | слични
7 копии

Михаел Шумахер накратко ги отворил очите, пишува L’Equipe, повикувајќи се на свои извори во Универзитетската болница во Гренобл. Шумахер ги отворил очите откако лекарите започнале полека да го будат од кома. Легендарниот Формула 1 возач реагирал на невролошкиот преглед, откако му била намалена дозата на седативи, што било протолкувано како „добар знак“, кога во прашање е неговата состојба. L’ Equipe, во средата објави дека лекарите решиле постепено да го будат Шумахер, од вештачки предизвиканата кома. Тие наводи на францускиот весник беа демантирани од портпаролката на Шумахер, Забине Кем. Сепак весникот оваа изјава ја протолкува како обид да се спречи евентуален метеж пред болницата, во која веќе еден месец е хоспитализиран Шумахер. „Имаме сигурни извори во болницата. Сто проценти сме сигурни во она што го имаме објавено“, рекол главниот уредник на L’ Equip, Жереми Арбон. Според изворот на весникот, Шумахер полека го воведувале во ткн. „летаргична состојба“, во која тој би требало да започне да ...
| | веќе видена | слични

Првите реакции на Михаел според француски "Л'Екип" се позитивни, но и покрај добрите вести, лекарите велат дека состојбата и понатаму е сериозна Од болницата во Гренобл протече информација дека лекарите го започнале процесот на будење на Михаел Шумахер од индуцирана кома, а тој процес би можел да трае долго. Иако портпаролот на семејството не сакаше да потврди ништо, францускиот "Л'Екип" соопштува дека информацијата за будењето од кома на седумкратниот светски првак во Формула 1, дошла од доверлив извор. Тоа го тврдат и други медиуми, а Радио Монте Карло" пренесува дека целата приказна ја потврдил тамошниот неврохирург Стефан Чабардес. "Л'Екип" тврди и дека Шуми трепкал со очите, што е позитивна реакција во првата фаза на будењето. Ова се добри вести за загрижените фанови на Шумахер и за семејството, но состојбата и понатаму е многу сериозна. -Лекарите го ставаат пациентот во состојба на кома три или четири недели само ако состојбата на мозокот е многу сериозна. Тоа е многу долго време - предупреди ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Михаел Шумахер ги отворил очите, но само кратко пишува францускиот весник „Л’Екип“ повикувајќи се на свои извори, пренесува Курир. Францускиот весник „Л’Екип“ тврди дека од понеделникот лекарскиот тим почнал да го буди Шумахер од вештачката кома. Во текот на процесот на постепеното будење седумкратниот шампион во Формула 1 на кратко ги отворил очите, а тоа претставувало добар знак во процесот на закрепнување. Семејството и лекарскиот тим не ја потврдија оваа изјава и нема да коментираат ништо додека не бидат сигурно дека Шумахер закрепнува. Портпаролката Сабине Кем изјави дека семејството и лекарите ќе се воздржат од било какви коментари на информациите кои ќе излезат во јавноста преку медиумите и нема да коментираат шпекулации.
| | веќе видена | слични
5 копии

Поранешниот светски првак во „формула 1“, Михаел Шумахер, денеска трепнал со очите откако лекарскиот тим започнал со операцијата на постепено изведување од индуцирана кома во која тој се наоѓа повеќе од еден месец. Лекарите што се грижат за состојбата на Германецот изјавиле дека ова е позитивен развој на настаните, но тоа е само почеток кон менување кон подобро. - Постепено ќе се намалува третманот со седативи, со цел да се овозможи почетокот на будењето, процес кој може да трае долго време. Сè уште не е јасно дали повредениот ќе биде способен да комуницира - изјавија од болницата во Гренобл за француските медиуми. Во соопштението објавено во име на семејството на Шумахер, Сабине Кем, менаџерот на седумкратниот светски првак повторно бара да бидат почитувана приватноста и медицинска тајна и да не се вознемируваат лекарите при извршување на нивната работа. Истовремено, семејството изразува искрена благодарност до сите што му даваат поддршка на прославениот возач во „формула 1“. Шумахер е во кома повеќе од ...
| | веќе видена | слични

Докторите во Гренобл го почнаа процесот на будење од кома на Михаел Шумахер, а тој, наводно, на кратко ги отворил очите, објави францускиот „Л'Екип". Натрофејниот Ф-1 возач на сите времиња добива помала доза на седативи, со цел полека да биде изваден од вештачката кома, во која беше ставен по повредите на главата во скијачката несреќа пред еден месец. „Докторите почнаа да ги намалуваат седативите на Шумахер, со цел да почне процесот на будење, кој би можел да трае долго време. На барање на семејството на Михаел, оваа информација ја пласираме дури откако почна процесот на будење. Семејството се уште бара разбирање од медиумите, со цел да може докторите да си ја вршат работата“, соопшти портпаролот на Шумахер, Сабине Кем. Медицинските стручњаци стравуваат дека по будењето, Шумахер би можел да има трајни последици од ударот во главата и дека го очекува долга рехабилитација. Повредата би можела да предизвика значајни физички и психички промени врз неговиот организам, но се уште е рано да се каже.
| | веќе видена | слични

Еден од најдобрите возачи во Формула еден-шампионатот, Германецот Михаел Шумахер, накратко ги отворил очите, што според лекарите и добар знак по тешката несреќа на скијање поради која повеќе од еден месец се наоѓа во индуцирана кома, објави францускиот спортски весник Л’Екип.Лекарскиот тим на клиниката во француски Гренобл, чија задача е грижата за здравјето на Ф1-шампионот, одлучи полека да го буди од кома, а фактот што тој во еден момент трепнал за нив е позитивен сигнал дека сè се одвива во најдобар можен ред.Според информациите на француските и на германските медиуми, во наредните три месеци Шумахер постепено ќе се приспособува за комуницирање, иако сè уште не е јасно дали ќе биде способен за тоа со оглед на тежината на повредата на главата.
| | веќе видена | слични

Лекарскиот тим во болницата во Гренобл ги намалува лекарствата со кои Шумахер се одржува во вештачка кома по скијачката несреќа. Докторите го започнале процесот на будење од кома на поранешниот светски првак во Формула 1 Михаел Шумахер, соопшти неговата менаџерка Сабине Кем. „Му ја намалија дозата на лекови за да започне процесот на будење, кој може да трае долго“, изјави Кем. Една од причините за намалувањето на лекарствата е и обидот да се утврди дали е намален отокот во неговиот мозок и да се оцени кои од функциите се одржани. Освен што се држи поd седативи, и температурата на телото на Шумахер се одржува меѓу 34 и 35 степени Целзиусови за да се намалат отоците во мозокот, да се намали потрошувачката на енергија и да се овозможи одмор. 45-годишниот Шумахер тешко се повреди на 29 декември минатата година додека скијал во француското одморалиште Мерибел. Досега двапати беше опериран во болницата во Гренобл, а во кома е повеќе од четири недели. Лекарите во повеќе наврати соопштуваат дека неговата состојба е ...
| | веќе видена | слични

Сите светски медиуми во средата ја пренесоа информацијата од „Лекип“ дека Михаил Шумахер постепено ќе биде буден од вештачка кома, додека, пак, неговата менаџерка Сабине Кем остро ги демантира и им порача да не пренесуваат непроверени информации. Кем додаде дека шпекулациите за здравствената состојба на Шумахер внесуваат забуна во јавноста и ги замоли новинарите да ги пренесуваат само информациите што излегуваат од болницата во Гренобл или, пак, од семејството на Шумахер. Кај лекарите постои голем страв дека доколку го разбудат Шумахер од вештачката кома, тој би можел да падне во будна кома, односно состојба на вегетација. Во соопштението се вели дека Шумахер засега ќе остане во вештачка кома за да се одржуваат нивото на кислород и температурата со цел да не се оптоварува мозокот и би се помогнало да заздрави побрзо.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Уште едно чудо го одбележа Норт Дам кој што настрада во катастрофалниот пожар.Пчели ,кои ги имало околу 180.000 и кои што живееле на покривот на катедралата ...
сите 728 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на средба со жителите на Дебарца, порача дека отворените перспективи кон ЕУ и НАТО, носат економски ...
сите 253 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 116 | | | веќе видена

Снимките од пожарот во Богородичната црква во Париз сите граѓани на Русија ги гледаа со солзи во очите, руските компании се подготвени да се приклучат на ...
сите 71 | | | веќе видена

Гордана Силјановска Давкова во поседната ТВ-дебата на претседателските кандидати на ТВ21 пред самиот финиш на кампањата, односно изборниот молк, рече дека само ...
сите 189 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фетел: Се надевам на чудесно заздравување на Шумахер

Од:
До кого (е-маил):
Порака: