Се тресеше пајажина, се роди прашина

Има проширување на обвинувањето за 12-те осомничени со додавањето квалификации и описи на дела, па дополнително се надополнува обвинението и со фирма која работела во 2001 година, но ништо не е драматично, тврдат адвокатите. Сите осомничени од случајот „Пајажина“ ќе учествуваат во вештачење на сумите за кои постои обвинување, но адвокатите по вчерашното петчасовно сослушување и презентирање на новите делови од обвинението се скептични дека целата работа има горчлив вкус и се одолжува до недоглед се додека притворениците незаконски се во притвор. - Имам чувство дека се злоупотребува барањето за продолжување на притворот затоа што нема драстична причина со која тие сега мора да останат во притвор. Сега Кривичниот совет и истражниот судија не можат непристрасно да одлучуваат, мислам дека обвинителството ги злоупотребува овластувањата - изјави по вчерашниот распит во судот адвокатот на дел од притворениците, Мирослав Вуиќ. Тој истакна дека има проширување на обвинувањето за 12-те осомничени со додавањето ...
| | веќе видена | слични

Кривичниот суд Скопје 1 оцени дека сé уште постојат причини осомничените во случајот „Пајажина“ да останат во притвор Случај „Пајажина“ Ова е вторпат судот да им го продолжи 30-дневниот притвор на осомничените. По еден месец поминат во затворот „Шутка“, поради влошена здравствена состојба, управителките на три од фирмите од Перо Наков беа пуштени во домашен притвор. По добивањето на решението на судот, одбраната најави жалба на ваквата одлука. Покрај одлуката за притворот, кривичниот суд треба да одлучува и за тоа дали ќе ги одмрзне замрзнатите сметки на А1 и другите фирми од Перо Наков. Пишев: Немам врска со новоосомничениот во случајот Струмичкиот бизнисмен Васил Пишев ги демантира написите во медиумите дека тој е новоосомничениот во случајот „Пајажина“. Пишев вели дека тој, заедно со својата сестра, како сопственици на фирмата „Ал-Макс“, фабрика за рафинирање масло за јадење, нема никаква врска со случајот „Пајажина“ и дека информациите објавени во медиумите се апсолутно неточни и невистинити. - ...
| | веќе видена | слични

Претседателката на Кривичниот суд, Лидија Неделкова, вчера во изјава за весникот „Нова Македонија“ кажува дека судот се повеќе изрекува алтернативни мерки кои ќе го заменат притворот, иако случајот „Пајажина“ кажува нешто сосема друго ако се знае дека бремена притвореничка требаше да го изгуби бебето за да биде префрлена во домашен притвор. Кривичниот совет вчера го продолжи притворот на осомничените во случајот „Пајажина“ за дополнителни 30 дена. Сопственикот на А1 телевизија, Велија Рамковски, и десетмина управители на фирми од Перо Наков и понатаму ќе останат во истражниот затвор во Шутка, а трите осомничени кои неодамна поради здравствената состојба беа пуштени во домашен притвор, ќе го очекуваат судењето во домашни услови. Ова претставува второ продолжување на притворот откако судот на 21 јануари годинава донесе одлука притворените да останат дополнителни 30 дена во притвор. Адвокатите на осомничените вчера, непосредно по носењето на новото решение за продолжување на притворот, излегоа со изјава ...
| | веќе видена | слични

Сопственикот на телевизија „А1“, Велија Рамковски, и неговите десет соработници осомничени во случајот „Пајажина“ ќе останат во притвор уште 30 дена, реши вчера Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1. Мерката повторно е изречена по трите основи: опасност од бегство, повторување на делото и влијание врз сведоци. Во куќен притвор ќе останат и трите управителки кои претходно беа ослободени од истражниот затвор. Ова е второ продолжување на притворот за Рамковски и за останатите осомничени. Тие веќе два месеца се во Истражен затвор, а адвокатите на осомничените најавуваат жалби на одлуката за продолжување на притворот до Апелацискиот суд. Истрагата за случајот „Пајажина“ с` уште трае. Истражниот судија Владимир Туфекчиќ во петокот одлучи да ја прошири истрагата за Велија Рамковски и за другите осомничени под сомнение дека преку струмичка фирма со перење пари и затајување данок државата била оштетена за дополнителни 2 милиона евра. Истражниот судија претходно ги блокира сметките на ТВ „А1“ и на уште ...
| | веќе видена | слични

Продолжувањето на притворот за осомничените од случајот „Пајажина“ за уште 30 дена е најдрастична злоупотреба на овластувањата на обвинителството, коментираат членовите на правниот тим на осомничените. Ова е трето продолжение на притворот за осомничените Велија Рамковски, неговото семејство и другите поранешни управители, кои во Шутка поминаа 60 дена. - Категорично тврдиме дека притворот повторно неосновано е продолжен за сите осомничени, што покажа дека обвинителството најдрастично ги злоупотреби своите овластувања. Ако по 40 дена од истрагата обвинителството побара да се замрзнат сметките, а по два месеца да се прошири истрагата, тогаш тоа покажува дека постапката е почната без докази, а тие без причина се држат во затвор. Доколку имале докази, тогаш зошто дури сега ја прошируваат истрагата и не враќаат назад за 18 години? - прашува адвокатот Мирослав Вуиќ. Според Вуиќ, нејасно е со кои аргументи Кривичниот совет одлучил да го продолжи притворот, бидејќи не постои опасност осомничените да го повторат ...
| | веќе видена | слични

Дополнителни 30 дена притвор им одреди Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 на осомничените во случајот „Пајажина“. Со оваа одлука на судот донесена вчера, 11 притворени во затворот „Скопје“ остануваат и трет месец во Шутка. Во куќен притвор остануваат двајца осомничени. Во досегашната практика, судот сметаше дека постојат трите основи за осомничените да останат во притвор: можност за бегство, влијание врз сведоците или повторување на кривичното дело. Адвокатите на осомничените ќе чекаат да го добијат решението, по што ќе одлучат за понатаму. Тие сметаат дека работите се искомплицирале со барањето на Обвинителството за проширување на истрагата за уште едно лице, кое, според нив, било дел од играта. Кривичниот суд, пак, се' уште не одлучувал по барањето на адвокатите на осомничените за поништување на одлуката на истражниот судија, со кој се замрзнаа банкарските сметки на десетина фирми адресирани на улицата „Перо Наков“ во Маџари. Како што е познато, вкупно 23 лица, меѓу кои сопственикот на А1, ...
| | веќе видена | слични

Новинари, кои порано работеле во дневниот весник “Време“, а кои сега се на работa во други редакции, биле повикани да сведочат во процесот “Пајажина“, кој се води против Велија Рамковски, сопственик на А1 ТВ, и управители на приватни фирми од Перо Наков, дознава Нетпрес. Поканите да се јават утре пред истражен судија, ги добиле утринава. Тие за Нетпрес рекоа дека нема што да кријат и оти се целосно подготвени да одговорат на сите прашања, кои истражните органи ќе им ги постават. Инаку, на 11 јануари, годинава новинари од А1 телевизија беа на распит пред истражен судија во Основниот суд Скопје 1 за случајот “Пајажина“. Тие беа првите сведоци кои се сослушуваа во овој случај, во кој се осомничени повеќе од 20 луѓе за финасиски малверзации во приватни фирми на улицата Перо Нако, каде се наоѓа и телевизијата А1. Тогаш тие давале исказ за платните списоци, поради обвинувањата дека дел од платата ја примале во готово, со што сопственикот на телевизијата, Велија Рамковски, избегнувал да плати данок на целиот износ ...
| | веќе видена | слични

Кривичниот суд донел одлука за продолжување на мерката притвор за нови 30 дена. Советот оценил дека постоеле причини мерката притвор која истекува неделава и натаму да биде на правна сила. Одлука за деблокирање на сметките не е донесена Нови триесет дена притвор за осомничените за Пајажина. Ова е одлуката на скопскиот Кривичниот совет кој одлучуваше вчера за укинување на мерката притвор. Од судот потврдуваат дека единаесеттемина остануваат во затворот во Шуто Оризари додека трите управителки остануваат и натаму во куќен притвор. Кривичниот совет утврдил дека и натаму постоеле причини мерката притвор да биде на правна сила. Со донесеното решение на осомничените од Пајажина ова им е трето продолжување на притворот по нивното апсење во декември лани. Од Судот информираат дека се уште не е донесена одлука за замрзнатите сметки на фирми од Перо Наков", меѓу кои и сметката на А1 телевизија. Мерката за привремено обезбедување на средства за групата која се сомничи за злосторничко здружување, перење пари и други ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Кривичниот совет им го продолжи притворот за дополнителни 30 дена на 11 осомничени од случајот „Пајажина“. Трите управителки на фирмите од „Перо Наков“ кои беа пуштени поради влошената здравствена состојба, остануваат во куќен притвор. Осомничените од случајот „Пајажина“ веќе 60 дена се во притвор. Кривичниот совет вторпат им го продолжува притворот.
| | веќе видена | слични

Кривичниот совет има две алтернативи за сметките - првата- погодна за А1 телевизија- сметката да се одмрзне, што е еден од поставените услови на опозицијата, и другата – сметките да се замрзнат за нова поголема сума од сегашната – три милиони евра, затоа што новата пресметана штета со проширената истрага надминува пет милиони. Во судот уверуваат дека ќе постапат законски и оттаму не им е јасно зошто партиите се пазарат за сметките кои се предмет на судска истрага, а не на политички договор. Наспроти поместувањата на позициите во политиката, една од претпоставките дека кривичниот совет тактизира со сметките е фактот дека Јавното обвинителство почна со проверките кој е сопственик на предавателите на телевизијата и на телевизиската опрема, како и на инвентарот во весниците. Тоа е новата шанса сметките да се одмрзнат- доколку сопственик на опремата е фирма или лице кои се под истрага и доколку вредноста на подвижниот имот ја надмине милионската сума. На оваа варијанта, која од правниците се толкува како ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 Тамара ја сподели фото-приказната за создавањето на фантастичниот, смарагдно зелен фустан кој го носеше на евровизиската сцена. Дело на Александар Ношпал, за ...
сите 417 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп му се заканил на Иран со уништување ако ги нападне американските интереси. Ако Иран сака да се бори, тоа и официјално ќе ...
сите 186 | | | веќе видена

Сите политички субјекти, и од власта, и од опозицијата, да го насочат своето делување во интерес на остварувањето на стратешките цели на Република Северна ...
сите 246 | | | веќе видена

По оваа смена на Кикл , сите министри од коалициската партија си поднесоа оставки. ,,Во договор со претседателот на државата , му предложив на претседателот да ...
сите 156 | | | веќе видена

Нешнл интерест Реализмот значи разбирање за различните интереси и црвени линии на државите. Неможноста ова да се оствари може да доведе до повторување на ...
сите 72 | | | веќе видена

Претставничката на Македонија на годинешниот евросонг Тамара Тодевска, која настапи со песната „Proud“ по враќањето нашата земја го даде и првото интервју за ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се тресеше пајажина, се роди прашина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: