Чавков останува во притвор

Чавков останува во притвор потврди скопска апелација по вчерашната јавна седница на која била разгледувана неговата жалба за притворот. До судот била поднеснеа и гаранција во имот, но од таму објаснуваат дека предлогот за гаранцијата го отфрлиле затоа што ја немало потребната документација, односно имотни листови. За недвижности што биле понудени немало документи чија сопственост се објаснуваат од повисокиот суд, од каде велат дека во секој момент кога одбраната ќе ја комплетира докуметацијата, може да поднесен до Кривичниот суд. Чавков беше пуштен во домашен притвор со одлука на Врховниот суд, но ден подоцна беше вратен во Шутка со одлука на Кривичен по подигнатото обвнение за 27 април.
| | веќе видена | слични
11 копии

Продолжен му е притворот за уште 30 дена на поранешниот директор на Службата за општи и заеднички работи на Владата, Васе Доневски, потврдија за МИА од Кривичниот суд Скопје. Притворот е продолжен по предлог на Обвинителството за организиран криминал по истекот на првичните 30 дена притвор. Доневски беше уапсен на 15 март под сомнение за злоупотреба на службената положба. Истрагата за овој случај ја отвори Управата за финансиска полиција, а осомничен е и тогашниот управител на компанијата Секјуриком.
| | веќе видена | слични

Притворот е продолжен по предлог на Обвинителството за организиран криминал по истекот на првичните 30 дена притвор. Доневски беше уапсен на 15 март под сомнение за злоупотреба на службената положба. Истрагата за овој случај ја отвори Управата за финансиска полиција, а осомничен е и тогашниот управител на компанијата Секјуриком. /МИА
| | веќе видена | слични

Поранешниот директор на владината Службата за општи и заеднички работи, Васе Доневски останува во притвор, одлучиле од Кривичниот суд. Доневски беше уапсен пред еден месец под сомнение дека наместил тендер за чистење во Владата. По предлог на обвинителството, судот му го продолжи притворот за уште 30 дена. Доневски е осомничен за злоупотреба на службената положба и овластувања. Истрагата за овој случај ја отвори Управата за финансиска полиција, а заедно со Доневски, осомничен е и тогашниот управител на компанијата „Секјуриком“.
| | веќе видена | слични

Поранешниот директор на владината Службата за општи и заеднички работи Васе Доневски, осомничен дека ја злоупотребил службената положба ќе остане во притвор уште 30 дена. Доневски беше уапсен во март и му беше изречена мерка притвор за сторени кривични дела „злоупотреба на службената положба и овластување. Против странскиот државјанин В.Г. сопственик и управител на Друштвото за обезбедување и услуги „Сејкуриком мулти сервис интернационал“ ДОО Скопје му се изречени мерки на претпазливост за соизвршителство. Според Финансиската полиција, првопријавениот Доневски испратил известување за оглас за јавна набавка до седум електронски оператори . Четири од нив, Друштвото за обезбедување и услуги „Секјуриком мулти сервис интернационал“ ДОО Скопје, Друштвото за услуги „Секјуриком сервис“ ДООЕЛ увоз – извоз – Скопје, Друштвото за услуги АПС ДОЕЛ Скопје и „Топ сервис“ ДОЕЛ Скопје се капитално поврзани односно сите се во сопственост на второпријавениот. Друштвото за производство, трговија и услуги „Серта“ ДОЕЛ увоз ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Поранешниот министер за внатрешни работи, Митко Чавков останува во притвор во истражниот затвор „Скопје“ откако Апелацискиот суд Скопје ја отфрли жалбата и го потврди решението на Основниот суд Скопје 1. Апелација го одбила и барањето на Чавков да биде ослободен со кауција, односно со гаранција за имот, бидејќи, според судот, тоа било некомплетно и недостасувале имотни листови. Чавков, заедно со поранешните колеги од МВР Душко Лазаров, Митко Пешов и Оливер Поповски, како и Горан Ѓошевски од обезбедувањето на поранешниот собраниски спикер, Трајко Вељаноски, беа вратени во „Шутка“ еден ден по поднесувањето на обвинението за „Крвавиот четврток“. Два дена претходно Врховниот суд, постапувајќи по нивните жалби, им одреди куќен притвор. Апелација, пред една недела ги потврди притворите на Лазаров, Пешов, Поповски и на Горанчо Ангелов од велешкото здружение „Ќосето“.
| | веќе видена | слични
6 копии

Скопска Апелација го потврди решението на Кривичниот суд со кое поранешниот министер за внатрешни работи Митко Чавков останува во притвор, потврдија за МИА од Судот. Оттаму посочија дека е отфрлено и барањето за обезбедување гаранција за пуштање да се брани од слобода, бидејќи тоа било некомплетно. Чавков заедно со уште четири лица беа вратени во притвор на 28 март со одлука на Кривичниот суд, еден ден откако Врховниот суд на РМ ги пушти од Истражниот затвор Шутка во куќен притвор.
| | веќе видена | слични
3 копии

Поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност и министер за внатрешни работи, Митко Чавков, останува во притвор кога Апелациониот суд го потврди решението на кривичниот суд. Судот исто така го отфрли барањето за обезбедување гаранција, со што Чавков би се бранел од слобода, затоа што не било комплетно. Чавков повеќе од пет месеци е во притвор. Тој е обвинет за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста во врска со настаните во Собранието на 27 април минатата година. Чавков на крајот на март беше префрлен од притворот во Истражниот затвор во Шуто Оризари во куќен притвор, но по еден ден, повторно беше вратен, веднаш по поведувањето на обвинението за т.н. крвав четврток.
| | веќе видена | слични

Оттаму посочија дека е отфрлено и барањето за обезбедување гаранција за пуштање да се брани од слобода, бидејќи тоа било некомплетно. Чавков заедно со уште четири лица беа вратени во притвор на 28 март со одлука на Кривичниот суд, еден ден откако Врховниот суд на РМ ги пушти од Истражниот затвор Шутка во куќен притвор. /МИА
| | веќе видена | слични

Останато

Во нападите на бомбаши самоубијци во цркви и луксузни хотели на Велигден , биле убиени 253 ,а не 359 лица. До сега службената бројка на загинати беше 359 лица, ...
сите 524 | | | веќе видена

Донациите собрани за обнова на Богородичната црква во Париз, според првичните проценки, далеку ги надминуваат трошоците за поправка. Од минатата недела, кога ...
сите 105 | | | веќе видена

Голем пресврт во политичкото расположение на скопјани по само година и пол од последните локални избори. Вака би можело да се опише она што се случи во првиот ...
сите 334 | | | веќе видена

Пред да започне состанокот со севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун и рускиот претседател Владимир Путин, неколку детали го привлекоа вниманието на новинарите. ...
сите 168 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 156 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 158 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Чавков останува во притвор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: