Љубе Бошкоски останува во притвор

3 копии

Кривичниот Совет на Основниот Суд Скопје 1 му го продолжи притворот на екс-министерот за внатрешни работи и лидер на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски за уште 30 дена. Со оваа одлука, времето што Бошкоски ќе го помине во притвор ќе изнесува најмалку два месеци
| | веќе видена | слични
5 копии

За нови триесет дена продолжен му е притворот на лидерот на Обединети за Македонија Љубе Бошкоски, одлучи Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 Можното влијание врз сведоците се причините поради кои Бошковски и натаму ќе остане во Истражниот затвор во Шуто Оризари. - Јасно ни е дека притворот постојано и без основа ќе се продолжува. Обединети за Македонија подготви материјал, со кој ќе ја информираат јавноста како и од кого е нарачан овој случај и кој сé учествувал во неговото изготвување - изјави Наталија Ивчева од партијата на Бошкоски. Одмаздата на власта нема граници, реагираат од Обединети за Македонија. - Тој има право на прошетка во притворот во Шуто Оризари, но исклучиво во делот каде што се шетаат затворските кучиња - објаснува Ивчева. Бошкоски беше уапсен на 6 јуни, ден по парламентарните избори под сомнение за нелегално финансирање на изборната кампања. Му се заканува казна од вкупно 8 години доколку се докажат кривичните дела за кои се сомничи.
| | веќе видена | слични

Продолжен притворот за нови триесет дена за лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, кој беше уапсен еден ден по изборите под обвинение на злоупотреба на средства за финансирање на кампања и злоупотреба на службената положба како организатор на предизборната кампања на партијата. Според одлуката на Кривичниот совет, се уште постојат две основи за негово задржување во притвор: страв дека ќе ги сокрие, фалсификува или уништи трагите на кривичното дело или ќе ја попречува кривичната постапка со влијание врз сведоците, вештаците, соучесниците и опасноста од бегство. Според адвокатот на Бошкоски, Дончо Наков, ваквата одлука била очекувана, бидејќи судот не презел никакви процесни дејствија за почеток на истрагата. Тој најави дека ќе биде поднесена жалба на ваквата одлука. Бошкоски беше уапсен со 100 илјади евра во готово кои според информациите на полицијата биле наменети за незаконско покривање на трошоците за изборната кампања.
| | веќе видена | слични

Лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, има право на прошетка во затворот во Шутка, но исклучиво во делот каде што се шетаат затворските кучиња! Сопартијците на Бошкоски вчера обвинија дека продолжува тортурата и понижувањата на кои е подложен тој по приведувањето во затворот „Скопје“. Тие најавуваат дека во скоро време ќе обезбедат материјал и јавноста ќе биде известена за нарачателот, но и за лицата што учествувале во спроведувањето на планот за апсењето на Бошкоски. Во меѓувреме, Основниот суд Скопје 1 донесе одлука со која му го продолжува притвор на лидерот на ОМ за уште 30 дена. Одлуката била донесена поради постоење опасност од бегство, можно влијание врз сведоци и повторување на делата за кои е осомничен. Лидерот на Обединети за Македонија веќе еден месец е во притвор, а кривичната истрага не е мрдната од мртва точка. И по еден месец од денот на притворањето на Бошкоски, се' уште не му се презентирани доказите со кои е осомничен за нелегално финансирање на изборната кампања и за ...
| | веќе видена | слични

Љубе Бошковски останува во затворот во Шутка уште триесет дена. Притворот на лидерот на Обединети за Македониија осомничен за незаконско финансирање на предизборната кампања и злоупотреба на службена должност му е продолжен со одлука на Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1. Судиите процениле дека се уште има причини Бошковски и понатаму да биде притворен. Постои опасност тој да влијае на сведоците, да го повтори делото или да избега од државата. Бошковски е во притвор од 7 јуни, ден откога е уапсен. Судењето требаше да почне на четврти овој месец, но рочиштето се одложи. Бошкоски беше уапсен на 6 јуни, ден по парламентарните избори, на паркингот пред скопскиот ресторан "Воденица". Полицијата го приведе додека земал 100.000 евра во кеш за потребите на неговата политичка партија.
| | веќе видена | слични
6 копии

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 му го продолжи денеска за уште 30 дена притворот на лидерот на Обединети за Македонија Љубе Бошкоски. Продолжувањето на притворот, судот го базира врз три основи: опасност од бегство, влијание врз истрагата и можност да го повтори делото. Бошкоски е во притвор во истражниот затвор во Шутка од 7 јуни, откако беше уапсен ден претходно под сомнение за незаконско финансирање на предизборната кампања и злоупотреба на службената должност. Судењето требаше да почне завчера, но беше одложено поради зафатеност на судницата.
| | веќе видена | слични

Љубе Бошковски останува во Шутка. Кривичниот суд денеска, на лидерот на Обединети, му одреди нови 30 дена притвор од причини да не избегал од државата и да не влијаел на истрагата. Притворот на Бошковски се продолжува без основа-реагираат од Обединети за Македонија и тврдат дека нивниот лидер е изложен на тортура во затворот. Бошковски има право на прошетка во притворот во Шутка но исклучево во делот каде се шетаат само затворските кучиња.Секојдневно и на сите начини продолжува смисленото понижување и малтретирање во притворот.-велат од Обединети Хелсиншкиот комитет кој бараше да го посети Бошковски сега и официјално добил известување од истражниот судија дека невладината не е институција и дека поради тоа не може да влезе во затворот. На објективноста на судот партијата.повеќе нема да повикува затоа што знаеле дека таму контролата ја има полицијата и таа ги одредува мерките и казните. ?Дури слушнавме и дека градоначалникот на Аеродром на некој партиски состанок рекол дека Љубе ќе биде осуден од 8 до 10 ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Обединети за Македонија обвинија дека нивниот лидер Љубе Бошкоски е подложен на тортура во истражниот затвор во Шутка, нарекувајќи го налудничаво сценарио за одмазда врз него преку злоупотреба на институциите. Нивните очекувања се дека притворот на Бошкоски ќе се продолжува, како што велат, без никаква основа. „Во намерата да се одмаздат, на Љубе Бошкоски му исценираа случај со кој го киднапираа и однесоа во затвор, а најновото, покрај досегашните тортури е и тоа што садистичките пориви продолжуваат, односно Бошкоски има право на прошетка во притворот во Шутка, но исклучиво во делот каде што се шетаат само затворските кучиња. Секојдневно и на сите начини продолжува смисленото понижување и малтретирање во притворот“, изјави Наталија Ивчева, член на претседателството на ОМ. Од партијата велат дека во следниот период ќе презентираат материјали, со кој ќе докажеле од кого е нарачан и кој бил одговорен за неговото спроведување. Од Обединети за Македонија велат дека денешното продолжување на притворот на ...
| | веќе видена | слични

Обединети за Македонија бара итно да се прекине мерката притвор за нивниот лидер Љубе Бошкоски, кој се терети за незаконско финансирање на изборната кампања и злоупотреба на службената должност. “Уште еднаш опоменуваме дека нема да оставиме некој да ја злоупотребува целата држава и полицијата за да си поигрува со судбината на Љубе Бошкоски“, велат од партијата. Од партијата велат “како може при грубо кршење на над 15 члена од Законот за полиција и Законот за внатрешни работи, како и при повреда на елементарните човекови орава и слободи, од страна на службени лица на МВР, Секторот за внатрешна контрола и професионални стандарди во МВР да не покрене истрага?“ Тие го повикаа Јавниот обвинител да ги спроведува законите и веднаш да покрене постапка против одговорните лица во МВР. Партијата се обрати до истражниот судија да им објасни од каде има докази дека се работи за нелегално финансирање на изборна кампања, кои биле мотивите што му дале за право на судот да издаде мерка за следење на ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 6 јули – Од партијата на Љубе Бошкоски, Обединети за Македонија, обвинија дека нивниот лидер бил подложен на тортура во истражниот затвор во Шутка. Од Обединети очекуваат дека притворот на Бошкоски ќе се продолжува, како што велат, без никаква основа, што и денеска беше направено. „Во намерата да се одмаздат, на Љубе Бошкоски му исценираа случај со кој го киднапираа и однесоа во затвор, а најновото, покрај досегашните тортури е и тоа што садистичките пориви продолжуваат, односно Бошкоски има право на прошетка во притворот во Шутка, но исклучиво во делот каде што се шетаат само затворските кучиња. Секојдневно и на сите начини продолжува смисленото понижување и малтретирање во притворот“, изјави Наталија Ивчева, член на претседателството на ОМ. Од партијата велат дека во следниот период ќе презентираат материјали, со кој ќе докажеле од кого е нарачан и кој бил одговорен за неговото спроведување. Од Обединети за Македонија велат дека денешното продолжување на притворот на Бошкоски за уште 30 дена било ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 361 | | | веќе видена

Охрид, 21. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни. Максималната температура во Охрид ...
сите 289 | | | веќе видена

Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски денеска соопшти дека дадениот азил од Унгарија на поранешниот премиер и осуден на две години Никола Груевски не е во ...
сите 341 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 52 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 236 | | | веќе видена

Албанските медиуми упатија остри критики на официјална Тирана бидејчи институциите се уште немаат одговор на прашањето како во земјата влегол нелегално ...
сите 172 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на Фејсбук, обвини дека власта, и покрај ветувањата, сеуште нема најдено решение за рестартирање на ...
сите 57 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Љубе Бошкоски останува во притвор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: