Продажбата на возила во 2009 намалена за 36%

7 копии

Продажбата на автомобили годинава е намалена во однос на лани, а Групацијата на импортери на моторни возила при Сојузот на стопански комори очекува дека годината ќе заврши со пад од околу 36% во споредба со 2008. Податоците од оваа групација покажуваат дека само во ноември продажбата е опадната за 36,83% во споредба со ноември минатата година. Од јануари до ноември, продадени се за 34,62% помалку возила во однос на истиот период лани. Бројот на продадени возила е помал дури и од истиот период во 2007 и 2006 година што, според импортерите, значи дека продажбата е вратена на нивото како во 2005 и 2006 година. Прогнозата на Групацијата на импортери е дека 2009 година ќе се заврши со 11.356 продадени возила што е помалку и од 2006 година. Главна причина за падот на продажбата е намаленото кредитирање на населението.  Сепак, кога станува збор за поголемите и попознатите брендови на автомобили, граѓаните се одлучуваат да купуваат во готово, додека помалите и помалку познати марки на автомобили најчесто се земаат ...
| | веќе видена | слични

Кризата, намалените банкарски кредити и повисоките камати – годинава, за повеќе од третина ја намалија и продажбата на нови автомобили во земјава. Увозниците на возила велат дека годинава, продажбата на автомобили е вратена на нивото од 2005 и 2006 година, кога во земјава се продаваа по околу 11.000 возила. Се жалат дека, соодветно на намалената продажба – драстично и се намалила и заработувачката. Поради намаленото кредитирање од банките и повисоките камати за кредитите – годинава скокнало плаќањето на нови автомобили во готовина. За разлика од лани, кога дури 50 проценти од новите возила биле платени со кредити, годинава тој процент изнесува само 20, а дури 80 проценти од автомобилите се платени во кеш. И увозниците бараат да им помогне Владата преку намалување на акцизите за полуксузните возила. Инаку годинава, најголем пад во продажбата имало кај поевтините коли, за разлика од оние поскапите и полуксузните, чија продажба не претрпела толкави падови. Никола Толов
| | веќе видена | слични

   Хрватите, во првите девет месеци од оваа година, во сите облици на трговија, остварија 15 отсто помал промет во споредба со истиот период минатата година, со што нивниот приход е намален за 4,6 милијарди евра, соопшти хрватскиот Државен завод за статистика Падот на прометот се зголемувал од месец во месец, а од шестмесечниот до деветомесечниот извештај се зголемил за 13,6 милијарди куни. Трговците сепак се надеваат дека овој месец ќе биде подобро и дека овогодишниот промет во декември ќе ги достигне минатогодишните 12 милијарди куни.Вредносно најголем пад во прометот почувствуваа трговците со моторни возила, кои забележаа намалување на продажбата и на големо и на мало за 36,8 отсто.Прометот на моторните возила во првите три квартали минатата година изнесуваше 20,74 милијарди куни, додека во истиот период оваа година достигна околу 12 милијарди куни.Експертите проценуваат дека прометот ќе продолжи да паѓа и во првата половина следната година, при што најголемиот пад би можел да биде регистриран на ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Политичарите кои ги бива да лажат и да манипулираат имаат име и презиме. Тоа е Зоран Заев и картелот околу него. Политичарите кои се коцкаат со идентитетот на ...
сите 243 | | | веќе видена

Соопштение на СДСМ Наместо да шират лажни вести за Договорот ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски треба да кажат дали ќе учествуваат на референдумот во недела. ...
сите 249 | | | веќе видена

-Одлуката е сериозна и одговорноста се однесува на иднината на нашата татковина и нанашите граѓани. Да бидеме делод светот, а не сами в осветот. По 27 години, ...
сите 88 | | | веќе видена

На 30 септември ќе имаме референдум и гласачкo-избирачка битка. Според планот увезен од странство, бој ќе бијат космополитите, кои се веќе дел од ЕУ и од НАТО, ...
сите 69 | | | веќе видена

Францускиот претседател Емануел Макрон повика денеска иранската криза да биде уредена со „дијалог и мултилатерализам“. Тој го упати повикот на годишната сесија ...
сите 74 | | | веќе видена

Лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти вели дека заедно со лидерот на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Иса Мустафа се подготвени да работат ...
сите 155 | | | веќе видена

Во петок ќе имам состанок во Министерството за финансии на кој дефинитивно ќе утврдиме дали ќе има ребаланс на Буџетот или не и ако го правиме кога ќе го ...
сите 64 | | | веќе видена

Познато е колкаво е ривалството помеѓу Интер и Јувентус, а по натпреварот на Интер за викендот Хрватот Марсело Брозовиќ одлучи да испрати провокација до членот ...
сите 149 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Продажбата на возила во 2009 намалена за 36%

Од:
До кого (е-маил):
Порака: