Peugeot бележи успешна 2015. година

Актуелно Француската PSA Peugeot Citroen групација минатата година продаде 1,2 отсто повеќе возила ширум светот во однос на пред минатата година. Доколку се земе предвид успорувањето на кинескиот пазар и рецесијата на поедини пазари во развој, што скоро ги неутрализираа позитивните ефекти на опоравувањето на европскиот пласман, PSA Peugeot Citroen бележи значаен успех. Глобалната продажба на групацијата во 2015-та година порасна на 2,973 милиони единици, додека година дена пред тоа изнесуваше 2,939 продадени возила, објавија во седиштето на компанијата во Париз. Продажбата во минатата година порасна за 5,9 отсто во Европа и 6,4 отсто во регионите на Блискиот Исток и Африка, но падна за 0,9 отсто во Кина и Југоисточна Азија. Потфрли и пазарот на Латинска Америка, каде се забележени рекордни падови од 21,4 отсто и 72,6 отсто во Русија заради рецесијата.
| | веќе видена | слични
2 копии

Францускиот производител на возила на Renault извести во понеделникот дека во минатата година продал за 3,3 отсто повеќе возила во по средба со претходната година, благодарение на новите модели, кои им го зголемиле удел на европскиот пазар. Во изминатата година Renault испорача 2,8 милиони автомобили и комбиња, што е нов рекорд за групата. Воедно остварен е двојно поголем раст од продажбата од глобалниот просек. Групацијата објави дека целта за 2016 година е да ја зголеми продажбата во сите региони. Според нивните процени, глобалниот пазар би требало да порасна еден до два отсто, при што побарувачката во Европа и Франција би требало да биде на горната граница од наведениот распон. Продажбата на Renault во Европа во 2015 година оствари раст од 10,2 отсто, поттикната од продажбата на спортските теренци Kadjar и Captur.
| | веќе видена | слични

Во годината која ја одбележа Volkswagen за скандалот со манипулациите на вредноста на гасовите, вкупната продажба на автомобили на европскиот пазар пораснала за 9,3 отсто, односно на 13,7 милиони возила во споредба со 2014 година, се наведува во соопштението. Продажбата на VW скокнала за 6,3 отсто, покрај тоа што компанијата се соочи со најголемата криза во својата историја поради откривање во 11 милиони свои дизел автомобили ширум светот софтвер за манипулација на вредноста на издувните гасови. Продажбата на Renault пораснала за 9,2 отсто, додека на Peugeot Citroen скокнала на 6,2 отсто.
| | веќе видена | слични

Продажбата на автомобили во Европа во 2015 година забрза за повеќе од девет отсто, иако Фолксваген беше погоден со скандалот со манипулација на тестовите за емисија на штетни гасови кај дизел возилата. Во годината, која ја обележа скандалот со Фолксваген, вкупната продажба на автомобили на европскиот пазар се зголеми за 9,3 отсто на 13,7 милиони возила во споредба со 2014 година, се наведува во соопштението на Европската асоцијација на производители на автомобили (ACEA). Продажбата на Фолксваген скокна за 6,3 отсто и покрај тоа што компанијата со соочи со најголемата криза во својата историја, поради откривањето на скандалот дека 11 милиони дизел возила имаат вграден софтвер за манипулација со вредностите на издувните гасови, а пренесува агенцијата Франс прес. Продажбата на француската групација Рено се зголеми за 9,2 отсто, додека продажбата на конкурентските PSA Пежо-Цитроен се зголемила за 6,2 проценти. Акциите на Рено во еден момент паднаа за дури десет отсто, откако француската полиција спроведе рација ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Продажбата на компанијата „Форд“ (Ford) се зголеми за 11 проценти во 2015 г. и со тоа таа стана европски бренд број 1 за комерцијални возила во последната година што е за првпат во 18 години. „Форд“ (Ford) продаде вкупно 1,3 милиони возила на 20-те традиционални европски пазари минатата година. Фордовиот удел на пазарот е зголемен од 0.1 процентен поен во 2015 г. на 8.0 проценти, одбележувајќи ја втората година на Форд по ред со раст во Европа. Низ сите 50 европски пазари, „Форд“ (Ford) продаде 1,5 милиони примероци, што е до 10 проценти, правејќи го пазарниот удел на „Форд“ (Ford) од 0.5 на 7.7 процентни поени. “Во 2015 г. ние на нашите клиенти им покажавме поемотивна, поенергична и растечка визија за „Форд“ (Ford) со автомобилите како новиот модел на „Mustang“ и „Mondeo Vignale“, и сме подготвени за возбудлива 2016 г. со возилата како новите „Edge SUV“ и возилото со високи перформанси „RS Focus“,“ – изјави Џим Фарли, претседател и генерален извршен директор на Форд Европа. “Посебно сме горди што нашите ...
| | веќе видена | слични

Актуелно Британскиот луксузен бренд, кој е дел од Volkswagen групацијата, повторно со одлични продажби за 2015-та година. Рекордната продажба која за изминатата година ја надмина бројката од десет илјади возила е одличен показател дека брендот навистина е еден од омилените на оние кои го сакаат луксузот. По продажбата повторно на прво место е Америка каде што се продадени 2.864 автомобили за 2015-та година, потоа следи Европа со продадени 1.695 возила за изминатата година што претставува пораст од 10% споредбено со 2014-та година. Продажбите во Кина се намалени во споредба со 2014-та како резултат на лошата економија во оваа држава и се продадени само 1.615 возила. Годинава се очекуваат во Bentley уште подобри резултати особено во Азија, со новиот луксузен теренец Bentley Bentayga за кој веќе има голем интерес и кој треба да ги дуплира продажбите на британскиот луксузен бренд. Навистина луксузот во оние брендови кои знаат како да го почитуваат и изработат истиот, секогаш ќе биде посакуван и ценет и дури во ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Продажбата на луксузните автомобили на британскиот производител „Rolls-Royce“ во Русија во минатата 2015 година се заголемила за рекордни 5 отсто, соопшти во петокот компанијата. „Во текот на 105-годишната историја на присуството во Русија, имајќи ја предвид испораката на првиот модел на Rolls-Royce во 1910 година, првпат остваривме таков импресивен број продажба на возила во една календарска година. Можеме да го објавиме новиот апсолутен рекорд во продажбата во Русија“, се наведува во писмената изјава на Џемјс Крајтон, регионален директор на филијалата „Rolls-Royce Motor Cars“ за Европа. Во изјавата, исто така, без да се наведуваат конкретни бројки, се истакнува дека побарувачката е забележлива во сите региони на Русија, вклучително секако и метрополите Москва и Санкт Петербург. Како што претходно седмицава објавија од концернот „BMW Group“, во чиишто рамки влегува и британската марка, продажба на автомобилите Rolls-Royce на глобалниот пазар во 2015 година, се намалила за 6,8 отсто, односно 3.800 возила. ...
| | веќе видена | слични

Продажбата на нови автомобили во Европа во 2015 година скокнале за 9,2%, а во позадина на ова, германскиот концерн Volkswagen изгуби удел за прв пат од 2007 година. Бројот на регистрирани нови автомобили се 14,2 милиони, се вели во соопштението на Европската асоцијација на автомобилски производители (ACEA). Податоците предвидуваат продажбата во 27 земји од ЕУ (без Малта), а исто така и во Швајцарија, Норвешка и Исланд. Годишната продажба само во ЕУ се зголемиле за 9,3%, до 13,71 милиони машини. Во декември во Европа се продадени 1,156 милиони автомобили (раст ѐ 15,9% на годишна основа), а само во ЕУ – 1,11 милиони (+ 16,6%). Раст на продажбата во 2015 година е одбележан во 5-те најголеми пазари на ЕУ – Шпанија (20,9%), Италија (15,8%), Франција (6,8%), Велика Британија (6,3% ) и Германија (5,6%). Германија ја задржува својата позиција на најголем автопазар во Европа, откако и минатата година во земјата се продадени 3,21 милиони машини. На второ место е Велика Британија (2,63 милиони.), на трето – Франција ...
| | веќе видена | слични

Групата евидентира подобрувања во реализацијата во Европа, Блискиот Исток и во Африка, а во Кина побарувачката била целосно компатибилна со претходната година. Само во Европа француската корпорација „ПСА Пежо-Ситроен“ регистрира значителен раст од 5,9 отсто, односно 1.864.000 единици. (Фото: inautonews.com) Во 2015 година, „Пежо“ продал 1.056.000 возила, што е за 9,4 отсто повеќе во споредба со 2014, а еден од главните „виновници“ за подобрувањето е моделот „308“, кај кој се регистрира зголемување од 31 отсто. (Фото: franceinfo.fr) За 11 проценти се зголемила реализацијата на моделот „2.008“, а на моделот „208“ за 10 отсто. (Фото: ul.pt.) Од француската марка коментираат дека и моделот „208“ и „308“ се позиционирани на првите три места во своите сегменти во Европа. (Фото: netdna-cdn.com) Гледано по држави, најсериозен раст на „пежо“ има во Холандија (+ 25 отсто), па потоа во Шпанија (+ 24отсто), Италија (+ 21 отсто) и во Франција (+ 7 отсто). За минатата година, „Ситроен“ предвиде најдобра пазарна ...
| | веќе видена | слични

Иако Фолцваген беше силно потресен од дизел скандалот, продажбите на неговиот спортски бренд Порше бележат раст на сите пазари, станува јасно од официјалната статистика. Во 2015 година продажбите на Порше достигнуваат 225.121 бројки, што претставува раст од 19% во однос на 2014 година, кога брендот продаде вкупно 189.849 автомобили во светот. Главна заслуга за зголемувањето во 2015 година има моделот Macan, од кој се продадени над 80.000 парчиња. Токму Macan е најпродаван автомобил на Порше, поместувајќи го од оваа позиција долгогодишниот бестселер Cayenne. За 2015 година голем SUV остварил 73.119 продажби. Кај култното Порше – 911, продажбата се зголеми за 4% минатата година, што е еквивалентно на 32.000 продажби. Мал раст во однос на 2014 година покажува исто Cayman, додека Panamera и Boxster забележуваат минимален пад. Овие два модели сепак претстои да се заменат со комплетно нови, што се одразило на побарувачката, додаваат од Порше. Општо земено продажбите на Порше регистрираат најголем раст во однос на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 155 | | | веќе видена

За Охрид и охриѓани најголемиот празник е Богојавление Водици. Тој е круна на јануарските празнувања. Погледнете го настанот низ фотографиите на фотографот ...
сите 250 | | | веќе видена

„Врвот на ВМРО-ДПМНЕ предводен од антизападниот Христијан Мицкоски продолжува да шири поделби, омраза и закани преку кои се обидува да го поткопа живеењето во ...
сите 166 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Peugeot бележи успешна 2015. година

Од:
До кого (е-маил):
Порака: