Кавгата за името и на шишиња вино

Во Скопје има повеќе графити на оваа тема Од дописникот на БиБиСи, Марк Лоуен Во огромните челични резервоари на винаријата „Сковин“, полека созреваат 17 милиони литри црно и бело вино. Винаријата е несоодветнажртва на спорот околу името меѓу Македонија и Грција, долгогодишен спор кој тековно се одвива пред меѓународни судии. Близу до Скопје, главниот град на Македонија, „Сковин“ е еден од најголемите произведувачи и кога ќе биде готово, виното се продава со едноставни етикети „македонско црно“ или „македонско бело“. Неодамна, продажбата опадна во најголемиот европски купувач - Германија. Грција, која има северна покраина наречена Македонија, изврши притисок врз германските увозници да престанат да го земаат виното, тврдејќи дека од 1989 авторски го заштитила терминот „Македонија“. -„Чувствуваме дека тоа се наши имиња ’македонско црно’ и ’македонско бело’, вели Миле Костов, комерцијалниот директор на „Сковин“. -„Горди сме на името, дека сме Македонци. ...
| | веќе видена | слични

Би-Би-Си за Македонија Внатре во огромните резервоари од нерѓосувачки челик во винарницата „Сковин“, 17 милиони литри од црвено и од бело вино полека созреваат. Овој производител на вино, веројатно, е жртва на спорот околу името што постои меѓу Македонија и Грција, долгорочно несогласување, кое моментално се одвива пред меѓународни судии. Во близина на главниот град на Македонија, Скопје, „Сковин“ е еден од најголемите произведувачи во земјата. Откако ќе биде готово, виното се продава со едноставни етикети „македонско црвено“ или „македонско бело“. Но, неодамна продажбата драстично опадна кај најголемиот европски купувач, Германија. Грција, која има северна провинција наречена Македонија, изврши притисок врз германските увозници да престанат да го земаат виното, посочувајќи дека во 1989 година ги има заштитено сите авторски права на терминот „македонски“. „Ние се чувствуваме многу заштитнички кон имињата ’македонско црвено‘ и ’македонско бело‘“, вели Миле Костов, комерцијален директор на „Сковин“. „Ние сме ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателката на комисијата Билјана Ивановска во интервју за Радио Слободна Европа вели дека освен изборната кампања и финансирањето на политичките партии, ...
сите 240 | | | веќе видена

Извршниот директор на Етиопиан Ерлајнс Теволде Гебремариам, по несреќата на атиопскиот авион во кој загинаа 157 лица, изјави дека предупредувањата и барањата ...
сите 52 | | | веќе видена

Бујар Османи, вицепремиерот за евроинтеграции, најави врбување на пратеници од опозицијата за да се постигне двотретинско мнозинство за новиот Закон за јавно ...
сите 219 | | | веќе видена

Драган Ѓилас ги предводи протестите во Србија против претседателот Александар Вучиќ. Тој бара Вучиќ да си замине од власт, но притоа не сака да има избори ...
сите 235 | | | веќе видена

Христијан Мицкоски на вечерашната ораторска вечер на младите од најголемата опозициска партија рече дека ниту нему, ниту на било кој во ВМРО-ДПМНЕ не му треба ...
сите 204 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кавгата за името и на шишиња вино

Од:
До кого (е-маил):
Порака: