Кавгата за името и на шишиња вино

Во Скопје има повеќе графити на оваа тема Од дописникот на БиБиСи, Марк Лоуен Во огромните челични резервоари на винаријата „Сковин“, полека созреваат 17 милиони литри црно и бело вино. Винаријата е несоодветнажртва на спорот околу името меѓу Македонија и Грција, долгогодишен спор кој тековно се одвива пред меѓународни судии. Близу до Скопје, главниот град на Македонија, „Сковин“ е еден од најголемите произведувачи и кога ќе биде готово, виното се продава со едноставни етикети „македонско црно“ или „македонско бело“. Неодамна, продажбата опадна во најголемиот европски купувач - Германија. Грција, која има северна покраина наречена Македонија, изврши притисок врз германските увозници да престанат да го земаат виното, тврдејќи дека од 1989 авторски го заштитила терминот „Македонија“. -„Чувствуваме дека тоа се наши имиња ’македонско црно’ и ’македонско бело’, вели Миле Костов, комерцијалниот директор на „Сковин“. -„Горди сме на името, дека сме Македонци. ...
| | веќе видена | слични

Би-Би-Си за Македонија Внатре во огромните резервоари од нерѓосувачки челик во винарницата „Сковин“, 17 милиони литри од црвено и од бело вино полека созреваат. Овој производител на вино, веројатно, е жртва на спорот околу името што постои меѓу Македонија и Грција, долгорочно несогласување, кое моментално се одвива пред меѓународни судии. Во близина на главниот град на Македонија, Скопје, „Сковин“ е еден од најголемите произведувачи во земјата. Откако ќе биде готово, виното се продава со едноставни етикети „македонско црвено“ или „македонско бело“. Но, неодамна продажбата драстично опадна кај најголемиот европски купувач, Германија. Грција, која има северна провинција наречена Македонија, изврши притисок врз германските увозници да престанат да го земаат виното, посочувајќи дека во 1989 година ги има заштитено сите авторски права на терминот „македонски“. „Ние се чувствуваме многу заштитнички кон имињата ’македонско црвено‘ и ’македонско бело‘“, вели Миле Костов, комерцијален директор на „Сковин“. „Ние сме ...
| | веќе видена | слични

Останато

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Сашо Тасевски, директорот на БЈБ, телохранител на тогашниот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, доцна вечерва сведочеше во кривичниот суд дека на ...
сите 192 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 140 | | | веќе видена

Секторот за внатрешни работи Штип поднесе кривична пријава против Н.А.(31) од Штип поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „предизвикување ...
сите 124 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајлоски денеска остварија средба со граѓаните и членовите на ...
сите 213 | | | веќе видена

Италијанската филмска дива Клаудија Кардинале и оскаровецот Роџер Дикинс, попладнево пристигнаа во Македонија. Тие се специјални гости на Интернационалниот ...
сите 70 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 46 | | | веќе видена

Брендон Бучард пораснал во сиромашно семејство во Монтана, а денес е најпродаван автор на Нујорк Тајмс. Погледнете ја инспиративната приказна како од мачни и ...
сите 64 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кавгата за името и на шишиња вино

Од:
До кого (е-маил):
Порака: