НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ: Пробиотиците се бескорисни

Група научници тврдат дека пробиотиците, храната што содржи добри бактерии, се речиси бескорисни, објави Би-Би-Си. Истражувањето на тие научници од Израел е едно од најдлабоките анализи за тоа што се случува во нашето тело кога внесуваме пробиотици. Пробиотиците се сметаат за здрави и добри за цревната флора. Сепак, резултатите покажаа дека имаат мало или никакво влијание врз организмот. Тимот на Институтот за наука – Вајзман, направил својот пробиотичен коктел со 11 видови на бактерии, кои беа препознаени како добри бактерии, вклучувајќи ги и Lactobacillus и Bifidobacteri. Пробиотикот го пиеле 25 здрави доброволци еден месец. Резултатите, опишани во списанието „Cell”, покажаа дека половина од случаите на добри бактерии влегле во устата, но исто така излегле директно „на другата страна”. Во други случаи, тие кратко се задржале во дигестивниот систем пред да бидат „прегазени” од нашите сопствени микроорганизми.
| | веќе видена | слични

Група научници тврди дека пробиотиците, храна која содржи добри бактерии, е бескорисна пренесува „Би-би-си“. Истражувањето кое го спровеле научници од Израел е едно од најдеталните за тоа што се случува во нашиот организам кога ќе ги консумираме пробиотиците. Пробиотиците се сметаат за здрава и добра цревна флора. Меѓутоа, резултатите покажале дека имаат мало или никакво влијание врз организмот. Тимот на научниот институт Вајзман направил сопствен коктел од пробиотици користејќи 11 видови бактерии кои се препознаени како добри бактерии, вклучувајќи Lactobacillus and Bifidobacteria. Пробиотикот го пиеле 25 здрави доброволци во период од еден месец. Потоа ги успивале и хирушки земале примероци од повеќе места, од стомачната празнина до тенкото и дебелото црево. Иистражувачите настојувале да воочат места каде бактериите успешно се населиле и дали довеле до некакви промени во активноста на цревата. Резултатите, опишани во списанието „Cell“ покажале дека половина од случаите со добра бактерија влегле низ ушната ...
| | веќе видена | слични

Останато

Овде се гледа веднаш дека затаија институциите во овој случај, мислам дека не е постапено по стандардите како што треба. Прво, каде исчезнал метил акрилатот ...
сите 235 | | | веќе видена

По средбата со неговиот француски колега Емануел Макрон во Париз, српскиот претседател Александар Вучиќ одговарајќи на новинарски прашања рече дека очекува ...
сите 468 | | | веќе видена

Мотивиран, задоволен наставен кадар е сигурна гаранција за спроведување на отпочнатите проекти за подобрување на квалитетот на образованието во сите нивоа – ...
сите 139 | | | веќе видена

Приватниот сектор е важен генератор за економски раст и затоа Владата останува посветена на креирање на соодветни политики како одговор на клучните предизвици ...
сите 134 | | | веќе видена

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на синоќешната седница, едногласно одлучи генералниот секретар Игор Јанушев да биде шеф на Републичкиот изборен штаб на ...
сите 69 | | | веќе видена

Во главниот град на Боливија, Сукре, избија судири откако опозициската лидерка во Сенатот, Жанин Анес, се прогласи за привремена претседателка на земјата, по ...
сите 220 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски за време на посетата во Париз, во библиотеката на Парискиот мировен форум дал копија од книгата „Македонија е се што имаме“ од ...
сите 276 | | | веќе видена

Нема да се создаде голема коалиција порачаа шпанските социјалисти и конзервативци, иако на парламентарните избори ниту една партија не доби доволен број ...
сите 80 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ: Пробиотиците се бескорисни

Од:
До кого (е-маил):
Порака: