Непобедлива на мразот: Сензационалниот настап на 15-годишната Русинка со кој освои олимписко злато


Алина Загитова и официјално е кралица на мразот. 15-годишната Русинка го освои олимпиското злато во Пјонгчанг, Јужна Кореја. Грациозната спортистка во слободната програма настапи на музика од „Дон Кихот“ и освои 156.65 поени за да се искачи на врвот на табелата со вкупни 239.57 поени. „Победив. Искрено, ми треперат рацете, затоа што сè уште немам сфатено дека сум олимписка шампионка“ - изјавила таа. Видео Загитова ја остави зад себе својата сонародничка Евгенија Медведева. Второпласираната 18-годишна Русинка, која лизгаше на музика од „Ана Каренина“, ги заврши натпреварувањата со вкупни 238.26 поени. „Денес во мојата програма се чувствував навистина како Ана Каренина во филмот. Оставив сè на мразот. Не се каам за ништо“ - рекла Медведева. Видео Кејтлин Озмонд од Канада се закити со бронза. Потсетете се на настапот за светски рекорд на Алина во кратката програма.
| | веќе видена | слични

Ова видео прикажува единствени и ретки моменти. Рибарите го пробиле мразот, поставиле јадици, а тогаш останел без зборови кога го уловиле ова! Рибар доживеал вистински хорор кога видел што уловил (видео)
| | веќе видена | слични

Алина Загитова доминира на мразот на ЗОИ. 15-годишната Русинка со рекорден број поени застана на врвот на табелата по завршувањето на настапите во рамките на кратката програма. Судиите, публиката, па дури и нејзините конкуренти на мразот беа воодушевени од она што го направи ова девојче. Светските медиуми ја нарекоа „Кралица на мразот“. Жирито и даде оцена од 82,92 бодови со што го собори светскиот рекорд кој десет минути пред настапот на Загитова го постави нејзината сонародничка Јевгенија Медведева (81,61). -Задоволна сум што сите елементи ги изведов како што треба, но ова не е моето најдобро издание, мислам дека можам подобро, нагласи 15-годишната олимпијка.
| | веќе видена | слични

Останато

Обвинителката Вилма Рускоска потврди дека има судир на интереси адвокатот Стеван Павлески да ја застапува специјалната јавна обвинителка Катица Јавева додека е ...
сите 786 | | | веќе видена

Селективната правда е неправда, а во Македонија гледаме дека главата на октоподот е недопирлива и се што прави системот е обид да се покријат трагите кои што ...
сите 414 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 97 | | | веќе видена

Марио Балотели уште еднаш ќе го облече небесно-синиот дрес на Манчестер сити, откако беше потврдено дека Италијанецот, кој само што потпиша за Бреша, ќе биде ...
сите 47 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Непобедлива на мразот: Сензационалниот настап на 15-годишната Русинка со кој освои олимписко злато

Од:
До кого (е-маил):
Порака: