Организмот има способност за самолекување

Влошувањето на слухот по рок-концерт или поради подолг престој на аеродромот е заштитна реакција на организмот, штитејќи не од постојана глувост. Ова е заклучок на австралиски научници... "По рок-концерт слухот на човек се влошува во текот на неколку часа. Истото се случува ако сте престојувале подолго на патеката на аеродромот. Таквото случување сепак не треба да предизвикува вознемиреност, бидејќи на тој начин организмот "повлекува шалтер", штитејќи нè од целосна глувост", вели Гери Хозли од Универзитетот во Нов Јужен Велс во Кенсингтон. "Човечкото уво не е адаптирано да издржи долго време на гласна бучава. Ако ја поминеме линијата, без да почувствуваме влошување на слухот, ризикот од постојана глувост се зголемува. Затоа организмот реагира навремено на начин сеедно дали сме си поставиле наушници, изолирајќи го слухот од соодветната бучава. Кога дразнителот ќе исчезне, организмот "турка" наушниците". "Сепак, ако редовно го подложувате слухот на силна и долготрајна бучава, ризикувате да го загубите и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 89 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 78 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиевски е уверен дека до следната сесија во февруари Охридскиот регион ќе ја надмине опасноста да биде ставен ...
сите 101 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Организмот има способност за самолекување

Од:
До кого (е-маил):
Порака: