Организмот има способност за самолекување

Влошувањето на слухот по рок-концерт или поради подолг престој на аеродромот е заштитна реакција на организмот, штитејќи не од постојана глувост. Ова е заклучок на австралиски научници... "По рок-концерт слухот на човек се влошува во текот на неколку часа. Истото се случува ако сте престојувале подолго на патеката на аеродромот. Таквото случување сепак не треба да предизвикува вознемиреност, бидејќи на тој начин организмот "повлекува шалтер", штитејќи нè од целосна глувост", вели Гери Хозли од Универзитетот во Нов Јужен Велс во Кенсингтон. "Човечкото уво не е адаптирано да издржи долго време на гласна бучава. Ако ја поминеме линијата, без да почувствуваме влошување на слухот, ризикот од постојана глувост се зголемува. Затоа организмот реагира навремено на начин сеедно дали сме си поставиле наушници, изолирајќи го слухот од соодветната бучава. Кога дразнителот ќе исчезне, организмот "турка" наушниците". "Сепак, ако редовно го подложувате слухот на силна и долготрајна бучава, ризикувате да го загубите и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со опозицијата досега имаме убав дијалог и консензус по многу важни прашања, а тоа се потврдува затоа што пратениците заедно гласаа и за двотретински и за ...
сите 73 | | | веќе видена

Пет лица се повредени од кои едно потешко во сообраќајна несреќа на три возила што денеска околу 12:30 часот се случила на регионалниот пат Желино-Групчин, ...
сите 197 | | | веќе видена

Власта реши да дискутира за сѐ освен за содржината на Договорот со Грција. Власта бега од детална дебата за содржината на договорот, затоа што знаат дека ...
сите 110 | | | веќе видена

Познато е колкаво е ривалството помеѓу Интер и Јувентус, а по натпреварот на Интер за викендот Хрватот Марсело Брозовиќ одлучи да испрати провокација до членот ...
сите 149 | | | веќе видена

Калишкиот манастирски комплекс го сочинуваат четири светилишта, две пештерски цркви посветени на Богородица и Атанасиј Велики и уште две цркви едната посветена ...
сите 47 | | | веќе видена

Зоолошка градина Скопје за првпат после 26 години станува дом на слонови. Прва слоница жителка на Скопје Зоо, била слоницата Цица која во Скопје живеела од ...
сите 33 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Организмот има способност за самолекување

Од:
До кого (е-маил):
Порака: