ТРАЈНО ВОВЕДЕНА ЗАБРАНАТА ЗА ЗАПИРАЊЕ ВОЗИЛА ЗА ДОСТАВУВАЊЕ СТОКА ОД 7:30 ДО 18 ЧАСОТ

Советот на Град Скопје на денешната осма седница ја усвои Одлуката за изменување и дополнување на Одлуката за организирање и дефинирање на условите за доставување стока на подрачјето на град Скопје. Со оваа одлука, времената одлука за забрана за запирање на возилата за доставување стока во централното градско подрачје во периодот од 7:30 до 18 часот, станува трајна. За потсетување, во декември минатата година Советот на Град Скопје ја донесе времената одлука за забрана на застанување на возилата при дотур на роба во централното градско подрачје во периодот од 7:30 до 18 часот која имаше важност до 31 март. Оваа одлука беше донесена како една од мерките со цел намалување на загадувањето на амбиенталниот воздух во Скопје, а истата беше предвидена и со „Препораките на Интервентната акциска група за итните мерки против загадување на воздухот“ донесена на ден 15.12.2017 година од Владата на Република Македонија. Со оваа одлука се регулира сообраќајот во потесното градско подрачје кое е опфатено со следните ...
| | веќе видена | слични
5 копии

На булеварот „Христијан Тодоровски Карпош“ утре и задутре ќе се воведе привремен сообраќаен режим поради изведување работи на патот, соопшти Град Скопје. Ќе се асфалтираат двете леви сообраќајни ленти на булеварот (од страната на паркот во Чаир), на потегот од крстосницата со улицата „Џон Кенеди“ до улицата „Рокомија“. Поради тоа ќе биде поставена соодветна патна сигнализација, а сообраќајот ќе се одвива по двете десни ленти на коловозот. Градот Скопје апелира до сите учесници во сообраќајот да ја почитуваат поставената сообраќајна сигнализација на оваа делница и да ја приспособат брзината на движење на условите на патот.
| | веќе видена | слични
4 копии

На булеверот Христијан Тодоровски Карпош во Чаир во наедните два дена (3 и 4 април) ќе се воведе привремен сообраќаен режим, информираат од Град Скопје. Во овој период ќе се асфалтираат двете леви сообраќајни ленти на булеварот (од страната на паркот во Чаир), на потегот од крстосницата со улицата Џон Кенеди до улицата Рокомија. Поради тоа ќе биде поставена соодветна патна сигнализација, а сообраќајот ќе се одвива по двете десни ленти на коловозот. Градот Скопје апелира до сите учесници во сообраќајот да ја почитуваат сигнализацијата на оваа делница и да ја приспособат брзината на движење на условите на патот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Градот Скопје ги известува граѓаните дека утре и задутре (3 и 4 април 2018 година) ќе се асфалтираат двете леви сообраќајни ленти на булеварот Христијан Тодоровски Карпош (од страната на паркот во Чаир), на потегот од крстосницата со улицата Џон Кенеди до улицата Рокомија. Поради тоа, на булеварот ќе се воведе привремен сообраќаен режим, ќе се постави соодветна патна сигнализација, а сообраќајот ќе се одвива по двете десни ленти на коловозот. Градот Скопје апелира до сите учесници во сообраќајот да ја почитуваат поставената сообраќајна сигнализација на оваа делница и да ја приспособат брзината на движење на условите на патот.
| | веќе видена | слични

Продолжува акцијата за поставување на заштитни столпчиња во Скопје. Деновиве екипите на ЈП „Улици и патишта“ поставуваат заштитни столпчиња на тротоарите на дел од улицата „Втора македонска бригада“. Оваа координирана акција се спроведува по налог на Град Скопје и истата е во насока на зголемување на безбедноста на сите учесници во сообраќајот и овозможување непречено движење на граѓаните.
| | веќе видена | слични

Останато

 Тамара ја сподели фото-приказната за создавањето на фантастичниот, смарагдно зелен фустан кој го носеше на евровизиската сцена. Дело на Александар Ношпал, за ...
сите 417 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп му се заканил на Иран со уништување ако ги нападне американските интереси. Ако Иран сака да се бори, тоа и официјално ќе ...
сите 186 | | | веќе видена

Сите политички субјекти, и од власта, и од опозицијата, да го насочат своето делување во интерес на остварувањето на стратешките цели на Република Северна ...
сите 246 | | | веќе видена

По оваа смена на Кикл , сите министри од коалициската партија си поднесоа оставки. ,,Во договор со претседателот на државата , му предложив на претседателот да ...
сите 156 | | | веќе видена

Нешнл интерест Реализмот значи разбирање за различните интереси и црвени линии на државите. Неможноста ова да се оствари може да доведе до повторување на ...
сите 72 | | | веќе видена

Претставничката на Македонија на годинешниот евросонг Тамара Тодевска, која настапи со песната „Proud“ по враќањето нашата земја го даде и првото интервју за ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ТРАЈНО ВОВЕДЕНА ЗАБРАНАТА ЗА ЗАПИРАЊЕ ВОЗИЛА ЗА ДОСТАВУВАЊЕ СТОКА ОД 7:30 ДО 18 ЧАСОТ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: