Детален извештај за уапсените во акцијата “Отпад” (Видео)


Министерството за внатрешни работи ја реализираше Оперативната обработка „Отпад“ со која е откриена и разбиена криминална група која подолг период наназад и нанесуваше двојна штета на државата и тоа од финансиски аспект преку затајување на даноци и од аспект на стимулирање на незаконската трговија со железо и метални производи, односно поттикнување на зачестените кражби на метал. До ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција Скопје поднесе кривична пријава против 14 физички лица: А.Н.(34), поранешен основач и управител во друштвата „НИКОЛЧЕВ КОМПАНИ“ ДООЕЛ и „НИКОЛЧЕВ ГРУП“ ДООЕЛ, Д.С.(29), поранешен содружник и управител во друштвото „НИКОЛЧЕВ ГРУП“ ДООЕЛ, сега оснивач и управител на ТП „ДАСТО“ 2012, С.И.(34), основач и управител на „ГЛОБАЛ ИНТЕРНЕШЕНЕЛ“ ДООЕЛ, тројцата од Скопје, Д.С.(35) од Велес, основач и управител во друштвото „СТОЈАНОВСКИ РЕЦИКЛИНГ“ ДООЕЛ, Л.Д.(35) од Велес, поранешен управител во „ГЛОБАЛ МЕТАЛ СКРАП“ ДООЕЛ, Д.Ш.(36) од Велес, управител во друштвото ГЛОБАЛ МЕТАЛ СКРАП ДООЕЛ за ...
| | веќе видена | слични

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција до Кривичниот суд поднесе барање за спроведување истрага со предлог за определување мерка притвор за осомничените во акцијата „Отпад“, што вчера беше спроведена до страна на Министерството за внатрешни работи. Четиринаесетмината осомничени се товарат злосторничко здружување и даночно затајување. Истражниот судија од Одделението за организиран криминал и корупција на Основниот суд во Скопје, постапувајќи по барањето за спроведување истрага донел решение за определување мерка притвор во траење од 30 дена за седуммината кои беа уапсени додека за останатите седум лица по кои се трага притворот ќе почне да тече откако тие ќе бидат пронајдени и лишени од слобода. Тие се осомничени дека отворале фиктивни фирми преку кои извлекувале пари од буџетот на Република Македонија во форма на поврат на ДДВ со кои пари купувале железо што го препродавале за повисока цена. На овој начин осомничените го оштетиле буџетот на 75 милиони денари.
| | веќе видена | слични

Истражен судија од Одделот за организиран криминал од Основниот суд Скопје 1- Скопје им одреди притвор на 14 директори осомничени за затајување данок, кои беа уапсени во полициската акција наречена „Отпад“. Како што потврдуваат од судот, по седуммина од групата се уште се трага и мерката притвор ќе започне да им се пресметува од моментот кога ќе бидат приведени. За осомниечните е поднесенно барање за спроведување на кривична истрага поради злосторничко здружување, даночно затајување и за дело од Законот за додадена вредност. Според барањето за истрага, осомничените во Централниот регистар, за одреден паричен надомест, како управители запишувале други лица, а потоа со исплата на лажни фактури и побарувања за исплата на ДДВ, предизвикале штета од околу 1,2 милиони евра. (Љ.С.)
| | веќе видена | слични

Во акција на полицијата со кодно име „Отпад“ вчера во неколку града во Македонија беа уапсени седум лица што краделе од државата и ја стимулирале незаконската трговија со железо и метални производи ЗАТАЈУВАЛЕ ДАНОК СО ОТКУП И ПРОДАЖБА НА МЕТАЛ Криминалната група била формирана во 2010 година од четворица од осомничените. Тие отвориле фирма преку која затајувале данок. Во текот на 2011 година против некои од членовите од групата веќе била поднесена кривична пријава за сторени кривични дела даночно затајување, и тоа за веќе познатиот случај „Ариел“. Против нив веќе е во тек судска постапка. Но и покрај ова, членовите на групата продолжиле со вршење на истите кривични дела, но го смениле начинот на дејствување. Тие основале нови фирми каде што како основачи и управители запишале лица со низок материјален статус, а со нив фактички управувале организаторите на криминалната група. Овие фирми биле користени за подготвување лажни фактури за плаќање извршен „наводен“ откуп на отпадно железо со пресметан ДДВ, кои ...
| | веќе видена | слични

Четиринаесет луѓе од Скопје, Велес и Охрид се осомничени дека преку незаконска продажба на старо железо и затајување на данок ја оштетиле државата за 1,2 милиони евра, велат од МВР. Во акцијата наречена „Отпад“ полицијата приведе 7 од бараните, додека 7 се во бегство. Според истрагата осомничените основале 10 фирми, преку кои откупувале метали, но при тоа на чело на фирмите поставувале фиктивни управители кои би биле одговорни пред законот. Наоѓале граѓани со послаб социјален статус, посиромашни граѓани, на кои им давале паричен надомест за да фигурираат како управители, сопственици на одредени фирми кои што ги регистрирале и кон тие фирми праќале фиктивни фактури со кои барале поврат на ДДВ, вели Иво Котевски, портпарол на МВР. Од МВР велат дека осомничената група го сменила начинот на работа по одлуката на Владата за забрана на откупување на старо железо во готово, па наоѓале граѓани кои за пари им ги отстапувале своите сметки. Одлуката на надлежните за заострување на условите за отпуп на стари ...
| | веќе видена | слични

Седум лица од Скопје, Крушево, Велес и Охрид се уапсени завчера под сомнение за затајување данок во полициската акција Отпад", а по уште седуммина се трага. Вкупно 14 лица, како што дознаваме, засега се сомничат за затајување данок преку фиктивни фирми и лажни фактури при што направиле штета на државната каса од 75 милиони денари, односно околу еден милион евра. Новата акција е продолжение на полициската акција Ариел" од 2011 година кога беше уапсена меѓународна група сочинета од 21 член од кои 11 македонски, деветмина бугарски и еден српски државјанин. Сите тие како директори на фирми успеале да затаат 22 милиони евра данок. Истрагата на полицијата покажала дека група била формирана во 2010 година од страна на четворица од осомничените кои направиле една фирма преку која започнале со вршење на даночното затајување. Во текот на 2011 година против дел од членовите на криминалната група веќе била поднесена кривична пријава за сторени кривични дела даночно затајување во случајот Ариел" и против нив е во тек ...
| | веќе видена | слични

Сиромаси директорувале со фирми за надомест од само 100 евра, а „работниците“ односно вистинските сопственици и основачи на истите фирми од заднина ги переле парите преку фиктивна продажба на старо железо. Ваква затскриена шема на управување применувале „бизнисмените“ што се уапсени во големата полициска акција „Отпад“. Дека преку отпадот може да се стигне до дебела банкарска сметка покажува фактот што неколкутемина вклучени во овој криминален бизнис затаиле данок од 75 милиони денари или 1,2 милион евра. Од МВР велат дека криминалната група подолг период нанесувала двојна штета на државата и тоа од финансиски аспект преку затајување даноци и од аспект на стимулирање на незаконската трговија со железо и метални производи, односно поттикнување на зачестените кражби на метал. Kривични пријави се поднесени против 13 основачи на фирми и тоа против скопјаните А.Н.(34), Д.С.(29), С.И.(34), Р.Т.(40), А.Т.(37) и Ѓ.И.(35), велешаните Д.С.(35), Л.Д.(35) и Д.Ш.(36), Б.М.(35) од Kрушево и против охриѓаните А.Т.(26) , ...
| | веќе видена | слични

Останато

Богојавленските чествувања во Охрид продолжија и денеска на Соборот на Свети Јовен Крстител, со капењето на рибарите во Охридското Езеро како продолжение на ...
сите 262 | | | веќе видена

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 155 | | | веќе видена

После по*но скандалот кој го тресе цел регион, бракот на Карлеуша и Тошиќ сериозно е занишан.Душко Тошиќ неодамна и поставил ултиматум на ЈК ако сака да остане ...
сите 215 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 383 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Детален извештај за уапсените во акцијата “Отпад” (Видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: