Халуциногено чоколадо во Берлин

ЗАБАВА » 19 април, 2013 » Гурман™ Берлинската полиција затвори една продавница во која можело да се купи чоколадо, лижавчиња и други слатки производи посипани со халуцингоени печурки и марихуана. Сопственикот на продавницата во кварт кој е познат по бурниот ноќен живот, е уапсен со обвинение за пуштање во промет на недозволени наркотични средства. Во изјавата на полицијата се наведува: „во продавницата пронајдовме преку 120 парчиња чоколадо со магични печурки и поголем број на лижавчиња со марихуана. Интересно е дека е уапсен еден купувач откако се обидел да купи поголема количина халуциногени чоколади“.
| | веќе видена | слични

Кривична пријава и притвор од 30 дена добиле тројца скојани меѓу 24 и 32 години поради производство и продажба на марихуана. Во акцијата на МВР кај приведените се пронајдени 935 грама наркотична дрога марихуана и уште 22 најлонски пакувања Единицата за недозволена трговија ги фатила дилерите откако овој вторник 24-годишниот А.Б. телефонски се договорил со 32-годишниот Д.Ј. за продажба на еден килограм марихуана за цена од 700 евра. Околу 16 часот дента Д.Ј. со моторцикл скутер се упатил во населба Автокоманда на ул. „Трифун Хаџијанев“ во близина на Охридска банка каде според договорот го чекале А.Б. и 25-годишниот В.С. со автомобил Мерцедес со скопски регистарски таблички. На средбата Д.Ј. му дал на В.С. две црни најлон кеси со марихуана кои тој веднаш ги ставил во подрумските простории од зграда бр. 10 по што се упатил кон својот дом. По приведувањето осомничените го признале делото и ги посочиле подрумските простории во кои ги сокрил е наркотиците. Тројцата пријавени се регистрирани во ...
| | веќе видена | слични
6 копии

СВР Скопје до надлежното Основно јавно обинителство Скопје поднесе кривична пријава против лицата Д.Ј.(32), В.С.(25) и А.Б.(24) од Скопје, поради постоење на основано сомнение дека го сториле кривичното дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурзори“. Истражен судија им одреди мерка притвор во траење од по 30 дена. Како што соопшти МВР, при реализацијата на случајот се пронајдени и одземени 935 грама наркотична дрога марихуана и уште 22 најлонски пакувања со наркотична дрога марихуана, чија количина ќе биде позната по изготвеното вештачење. Единицата за недозволена трговија превзеде соодветни мерки и активности за негово фаќање и обезбедување на материјални докази по претходно добиен оперативен податок дека Д.Ј. се занимава со недозволена трговија со марихуана. На 16 овој месец А.Б. телефонски договорил со Д.Ј. продажба еден килограм марихуана за цена од 700 евра. Околу 16,00 часот Д.Ј. со моторцикл скутер се упатил во населба Автокомада на ул. „Трифун ...
| | веќе видена | слични

Како што соопшти МВР, при реализацијата на случајот се пронајдени и одземени 935 грама наркотична дрога марихуана и уште 22 најлонски пакувања со наркотична дрога марихуана, чија количина ќе биде позната по изготвеното вештачење. Единицата за недозволена трговија превзеде соодветни мерки и активности за негово фаќање и обезбедување на материјални докази по претходно добиен оперативен податок дека Д.Ј. се занимава со недозволена трговија со марихуана. На 16 овој месец А.Б. телефонски договорил со Д.Ј. продажба еден килограм марихуана за цена од 700 евра. Околу 16,00 часот Д.Ј. со моторцикл скутер се упатил во населба Автокомада на ул. „Трифун Хаџијанев“ во близина на Охридска банка каде според договорот го чекале А.Б. и В.С. со автомобил Мерцедес со скопски регистарски таблички. На средбата Д.Ј. му дал на В.С. две црни најлон кеси со марихуана кои тој веднаш ги ставил во подрумските простории од зграда бр. 10 по што се упатил кон својот дом. Подоцна В.С. и А.Б. се легитимирани од страна на полициски ...
| | веќе видена | слични

Кривични пријави си заработија скопјаните Д.Ј.(32), В.С.(25) и А.Б.(24) поради неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурзори. Истражен судија им одреди мерка притвор во траење од по 30 дена. Кривични пријави си заработија скопјаните Д.Ј.(32), В.С.(25) и А.Б.(24) поради неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурзори. Истражен судија им одреди мерка притвор во траење од по 30 дена.Како што соопшти МВР, при реализацијата на случајот се пронајдени и одземени 935 грама наркотична дрога марихуана и уште 22 најлонски пакувања со наркотична дрога марихуана, чија количина ќе биде позната по изготвеното вештачење.Единицата за недозволена трговија превзеде соодветни мерки и активности за негово фаќање и обезбедување на материјални докази по претходно добиен оперативен податок дека Д.Ј. се занимава со недозволена трговија со марихуана.На 16 овој месец А.Б. телефонски договорил со Д.Ј. продажба еден килограм ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Тројца млади скопјани, кај кои полицијата пронашла речиси еден килограм марихуана, се притворени во рок од 30 дена поради трговија со дрога, информира денеска Министерството за внатрешни работи. Според информациите од полицијата, кај Д.Ј. (32), В.С. (25) и А.Б. (24) заработија кривични пријави и притвор поради продажба на 935 грама марихуана поделени во 22 најлон кесички. Како што се наведува во соопштението, дрогата била пронајдена во домот на Д.Ј. во Скопје. Тој, на 16-ти април, како што велат од полицијата, ја купил марихуаната од двајцата други дилер за цена од 700 евра. Сето ова го регистрирала полицијата, по што на следниот ден во полициска станица се приведени сите тројца, а направен и претрес во домот на Д.Ј.. Сите тројца како што велат од полицијата веќе имаат криминални досиеа.
| | веќе видена | слични

Тројца скопјани се уапсени со околу еден килограм марихуана. Истражен судија на Д.Ј.(32), В.С.(25) и А.Б.(24) им одредил 30 дневен притвор. Полицијата ги открила откако добила информација дека Д.Ј. се занимава со препродажба на дрога. Откако почнале да го следат утврдиле дека на 16 овој месец А.Б. телефонски договорил со Д.Ј. купопродажба на еден килограм наркотична дрога марихуана за цена од 700 евра. Истиот ден, околу 16 часот Д.Ј. со моторцикл скутер се упатил во населба Автокомада на ул. „Трифун Хаџијанев“ во близина на Охридска банка каде според договорот го чекале А.Б. и В.С. со ПМВ Мерцедес со скопски регистарски таблички. При средбата Д.Ј. му дал на В.С. две црни најлон кеси со наркотична дрога марихуана кои овој веднаш ги оставил во подрумските простории од зграда бр. 10 по што се упатил кон својот дом. Подоцна В.С. и А.Б. се легитимирани од страна на полициски службеници и се приведени. Следниот ден, извршен е претрес на домот на Д.Ј. во Скопје и притоа се пронајдени 22 најлон кесички со ...
| | веќе видена | слични

СВР Скопје поднесе кривична пријава против лицата Д.Ј.(32), В.С.(25) и А.Б.(24), поради „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги,психотропни супстанци и прекурзори“. Истражен судија им одреди мерка притвор во траење од по 30 дена. При реализацијата на случајот пронајдени и одземени се 935 грама наркотична дрога марихуана и уште 22 најлонски пакувања со наркотична дрога марихуана (чија количина ќе биде позната по изготвеното вештачење). По претходно добиен оперативен податок дека Д.Ј. се занимава со продажба на наркотична дрога марихуана, Единицата за недозволена трговија превзеде соодветни мерки и активности за негово фаќање и обезбедување на материјални докази. На 16-ти овој месец А.Б. телефонски договорил со Д.Ј. купопродажба на еден килограм наркотична дрога марихуана за цена од 700 евра. Околу 16,00 часот Д.Ј. со моторцикл скутер се упатил во населба Автокомада на ул. „Трифун Хаџијанев“ во близина на Охридска банка каде според договорот го чекале А.Б. и В.С. со патничко возило со ...
| | веќе видена | слични

Двајца шверцери, едниот од Македонија, а другиот од Израел, преку социјалната мрежа „Фејсбук“ се запознале и организирале транспорт на дрога преку државава, но биле откриени на граничниот премин Свети Наум, а дрогата била запленета. Несудената крајна дестинација на трите килограми марихуана била Германија. За заплената на дрогата најзаслужни се цариниците од граничниот премин Свети Наум. На овој премин, завчера околу 17.30 часот, за влез во Македонија пристигнал такси-автомобил „мерцедес бенз“ со албански регистарски таблички. Возилото го управувал албански државјанин, а со него се превезувал македонскиот државјанин А.М. - Царинските службеници пристапиле кон рутински преглед, при што во патните торби на патникот пронашле три најлонски кеси со непозната тревка, обвиткани со маици и сместени помеѓу алиштата. Со тестирање на материјата утврдено е дека станува збор за марихуана во вкупна тежина од 3 килограми - велат во Царинската управа. По откривањето на случајот и брза акција на царинските инспектори од ...
| | веќе видена | слични

Македонец за 1500 евра се обидел во патна торба да пренесе 3 килограми марихуана од Албанија во земјава преминувајќи го граничниот премин Свети Наум со такси возило. Дрогата требало да ја предаде на израелски државјанин кој го чекал во Охрид, а крајна дестинација на марихуаната била Берлин. Случајот завчера го откриле Царинските службеници од граничниот премин Свети Наум при што биле уапсени еден македонски и еден израелски државјанин. Според царината, завчера околу 17:30 часот, за влез во земјава на граничниот премин Свети Наум пристигна автомобил Мерцедес Бенз - такси со албански регистарски таблички, управуван од албански државјанин, во кое како патник патувал македонски државјанин А.М. Царинските службеници пристапиле кон рутински преглед, при што во патните торби сопственост на патникот, пронајдени биле три најлонски кеси со непозната тревкаста материја, обвиткани со маици и сместени помеѓу алиштата. Со тестирање на материјата утврдено било дека станува збор за канабис сатива, т.е марихуана во вкупна ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На прашањето: дали очекува да почнат лични дисквалификации врз неа и врз дел од обвинителите во тимот како тоа дека против Катица Јанева се водела судска ...
сите 449 | | | веќе видена

Обвинителките Ленче Ристоска и Фатиме Фетаи или кој било обвинител назначен како вршител на должноста не можат да ја преземат функцијата на специјалната јавна ...
сите 436 | | | веќе видена

Поранешниот член на групата „Нокаут“ и нов заменик-министер за економија Кирил Колемишевски, воскресна во политиката преку шарените трибини пред Владата за ...
сите 188 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Халуциногено чоколадо во Берлин

Од:
До кого (е-маил):
Порака: