Детали за убиството во Охрид, еве како била усмртена жената


5 копии

Полицијата покрена потрага по лицето што при обид за грабеж синоќа усмрти возрасна жена во Охрид. Според информациите од СВР – Охрид, станува збор за извршител на кривично дело „разбојништво со последица смрт“, при што смртно била повредена 67-годишната Спаса Б. од Охрид, која сама живеела во нејзиниот стан во зграда на улица „Галичица“ бр. 31 во Охрид. Првичниот увид спроведен на местото на настанот покажува дека вчера во периодот меѓу 11:30 и 19:25 часот непознат сторител влегол во станот на жената, напаѓајќи ја со ладно оружје, најверојатно нож, притоа нанесувајќи и убодни рани во пределот на главата, вратот и телото, а потоа извршил пребарување низ собите. Потоа сторителот на делото незабележано го напуштил станот, притоа заклучувајќи ја влезната врата. По наредба на Јавниот обвинител врз телото ќе биде извршена обдукција во Медицинскиот центар во Битола. Инаку, жителите на улица „Галичица“ се вознемирени од настанот, притоа изјавувајќи дека ништо не забележале ниту слушнале, дека за случајот разбрале од ...
| | веќе видена | слични

Штипската полиција поднесе кривични пријави против 20-годишниот Л.А. од Штип поради постоење основи на сомнение за сторени тринаесет кривични дела од кои девет тешка кражба и по две кривични дела кражба и разбојничка кражба.Пријавениот,велат од полицијата, кривичните дела ги извршил од повеќе куќи, гаражи и подрумски простории на подрачјето на Штип во периодот од 18 ноември 2016 до 22 февруари кога и бил фатен при извршување на кривично дело разбојничка кражба.Од страна на судија на претходна постапка му е одредена мерка притвор во траење од 30 дена.
| | веќе видена | слични

Осомничениот за убиството на пензионерката, ја удирал жената со цевка, по што ја избодел и со нож. Потоа и' зел 50 евра за да се коцка. Судот му изрече 30 дена притвор Триесетдневен притвор му е одреден на Јосип Кузмановски (37) од Куманово, осомничен за понеделничкото убиство на 67-годишната Спаса Бојоска од Охрид. Според истрагата, злосторството било извршено со удари од водоводна цевка, како и со убоди од нож. Против него е поднесена кривична пријава за разбојништво со последица смрт. Според истрагата, крвавата драма започнала да се одвива во понеделникот околу 11.45 часот кога кумановецот, кој веќе половина година живеел во Охрид, заѕвонил од влезната врата на неговата сосетка во станбена зграда на улицата „Галичица“. Имајќи предвид дека се познавале, тој претходно се осигурил дека Бојоска ќе биде сама во станот. Зел една водоводна цевка и ставил бели хируршки ракавици на рацете. „Објаснувајќи и' дека сака да го погледне распоредот на станот, жената му дозволила да влезе и не забележувајќи оти има ...
| | веќе видена | слични
8 копии

СВР Охрид поднесе кривична пријава против Ј.К. (37) од Куманово, со привремен престој во Охрид поради постоење основи за сомнение за сторено кривично дело „разбојништво“ со последици смрт. Пријавениот на 20.02.2017 година во 11.45 часот отишол во станот на неговата соседка С.Б. (66). Откако влегол со метален предмет прачка ја удрил неколку пати во пределот на главата. По ова извршил пребарување во станот одземајќи мобилен телефон и 3.200 денари, а откако забележал дека С.Б се уште е жива, од кујната зел нож и ѝ нанел убодни рани во пределот на вратот по што го напуштил станот. Од страна на судија на претходна постапка на пријавениот му е одредена мерка притвор во траење од 30 дена.
| | веќе видена | слични
2 копии

Полицијата потврди дека првиот сосед Спаса Бојоска (67) од Охрид, кумановецот Ј.К. од Куманово откако ја убил жената, од паричникот и зел 3.200 денари и мобилен телефон, па отишол во казино. Убиството е извршено сред бел ден. Сега осомничениот влегол во станот за наводно да го разгледа распоредот на станот. Од зад грб со водоводна цевка и нанел неколку удари, а кога видел дека жената е жива со кујнскиот нож и ја избодел. Ножот и цевката ги фрлил во најблискиот контејнер.
| | веќе видена | слични

30 дена притвор во казнено поправаната установа во Скопје и кривична пријава заработи 37 годишниот кумановец Јосип Кузманоски за убиството на 67 годишната Спаса Бојоска од Охрид. На 20 овој месец во 11 часот и 45 минути откако претходно се осигурал дека таа е сама во станот земал една водоводна цевка ставил бели хируршки нараквици на рацете и заѕвонил на станот од неговата сосетка. Објаснувајќи и дека сака да го погледне распоредот на станот, таа му дозволила да влезе незабележувајќи дека има нараквици и цевка, од ходникот на станот се упатила према дневната соба. Тогаш, Јосип од зад грб, со водоводната цевка и задал неколку силни удари во пределот на главата и вратот по што таа паднала на подот. Веднаш потоа, започнал да пребарува низ собите, пронашол и одзел еден мобилен телефон и паричник со 3.200 денари. Пред да го напушти станот, забележувајќи знаци на живот кај сосетката и плашејќи се дека ќе биде кажан и откриен, се вратил во кујната и пронашол нож со должина од околу 30 сантиметри со кој и ...
| | веќе видена | слични

30 дена притвор и кривична пријава доби 37 годишниот кумановец Ј.К. за убиството на 67 годишната Спаса Бојоска од Охрид. На 20 овој месец во 11.45 часот откако претходно се осигурал дека жената е сама во станот, земал една водоводна цевка, ставил бели хируршки нараквици на рацете и заsвонал на станот од неговата соседка. Објаснувајќи и дека сака да го погледне распоредот на станот, таа му дозволила да влезе незабележувајќи дека има нараквици и цевка, и од ходникот на станот се упатила кон дневната соба. Осомничениот од зад грб со водоводната цевка ја удрил неколку пати во пределот на главата и вратот по што таа паднала на подот. Веднаш потоа, започнал да пребарува низ собите, пронашол и одзел мобилен телефон и паричник во кој имало 3.200 денари. Пред да го напушти станот, забележувајќи знаци на живот кај соседката и плашејќи се дека ќе биде откриен, се вратил во кујната каде пронашол нож со должина од околу 30 сантиметри со кој ја избол во вратот. Откако ја убил 67 годишната жена, Ј.К. го напуштил ...
| | веќе видена | слични

Полицијата потврди- првиот сосед Јосип Кузмановски од Куманово е монструмот кој за 3200 денари и мобилен телефон ѝ пресудил на охриѓанката, па отишол во казино. СВР информира Убиството се случило на сред бел ден, осомничениот влегол во станот за наводно да го разгледа распоредот па од зад грб со водоводна цевка и нанел неколку удари, а кога видел дека жената сеуште покажува знаци на живот го зел кујнскиот нож и ја искасапил. Испаничен ножот и цевката ги фрлил во контејнерот. По извршување на злосторството Кузмановски се упатил кон Куманово за да избега од земјава но таму е фатен и уапсен. Против него е поднесена кривична пријава и 30 дена притвор. За стореното кривично дело согласно законот предвидена е казна од 10 години до доживотен затвор.
| | веќе видена | слични

Kумановецот Јосип Kузмановски (37) со водоводна цевка неколкупати ја удрил сосетката Спаса Бојоска (67), а потоа за да се осигури дека жената нема да преживее, зел кујнски нож со сечило од 30 сантиметри и неколкупати ~ го зарил во вратот. Ова се детали од грозоморното убиство што во понеделникот го шокира Охрид. Полицијата завчера во близина на граничниот премин Табановце го уапси Kузмановски при обид да ја напушти границата и да пребегне во Србија. - СВР Охрид против Ј.K. (37) од Kуманово, со привремен престој во стан на улицата Галичица во Охрид, поднесе кривична пријава за разбојништво со последица смрт. Основното јавно обвинителство му одреди мерка притвор од 30 дена, по што е пренесен во казнено-поправната установа „Затвор Скопје“ - изјави Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид. Според Kривичниот законик, за ова кривично дело е предвидена затворска казна од 10 години до доживотен затвор. Од досегашната истрага е утврдено дека Kузмановски во понеделникот во 11.45 часот, за да стекне противправна ...
| | веќе видена | слични

Триесет дена притвор и кривична пријава за убиецот на 67 годишната охриѓанка Спаса Бојоска. Кумановецот Јосип Кузмановски кој сред бел ден ја искасапи сосетката во нејзиниот стан, полицијата го товари за сторено казнено дело ,,разбојништво.” Триесет дена притвор и кривична пријава за убиецот на 67 годишната охриѓанка Спаса Бојоска. Кумановецот Јосип Кузмановски кој сред бел ден ја искасапи сосетката во нејзиниот стан,полицијата го товари за сторено казнено дело ,,разбојништво.” Три дена по свирепото убиство кое ја потресе охридската јавност, полицијата со детали за грозоморниот чин. На 20-ти овој месец во 11 часот и 45 минути, разбојникот,откако се осигурал дека таа е сама во станот,подготвувајќи се да го изврши кривичното дело, земал една водоводна цефка и ставил бели хируршки нараквици на рацете. Со цел стекнување противправна имотна корист, поsвонал на станот од неговата соседка, сега починатата Спаса Бојоска. Објаснувајќи и дека сака да го погледне распоредот на станот, таа му дозволила ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

По неколку дена од финалето, евровизиската „Proud“ веќе доби повеќе од милион прегледи на „Јутуб“, а веќе неколку дена е во „трендинг“ на „Јутуб“. Имено ...
сите 452 | | | веќе видена

 Но, опозицијата го оспорува неговиот кредибилитет по скандалот со нелегална набавка на наркотици. Пратениците на ВМРО ДПМНЕ допрва ќе се координираат дали ...
сите 72 | | | веќе видена

Програмата за економски реформи не е само пополнување прашалници, не е тоа целта, рече Валтер Дефа германскиот советник во Владата, кого го испрати германската ...
сите 102 | | | веќе видена

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 417 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Детали за убиството во Охрид, еве како била усмртена жената

Од:
До кого (е-маил):
Порака: