Притисокот врз Гадафи продолжува

Небото над Триполи е прошарано со куршуми Американски авион принудно се спушти во Либија а двајцата членови на екипажот се спасени. Американски воен портпарол изјави дека нема знаци оти спуштањето било предизвикано од либиска акција. Битките во самата Либија продолжуваат меѓу бунтовниците и силите лојални на полковникот Гадафи. Лекар во западниот град Мисрата вели дека градот бил гранатиран и изложен на неселективен оган. Лекарот вели дека 22 лица загинале а повеќе од сто се повредени. За борби се јавува и од градот Зинта, југозападно од Триполи. Швајцарски новинар вели дека бутновниците заробиле неколку владини тенкови. Водачите на бунтовниците во источна Либија разговараа со претставници на Обединетите нации околу тамошната хуманитарна состојба. Храната се’ уште се внесува во областа од соседен Египет, но ако таа се изолира од остатокот на Либија подолго време, одржливоста на локалната економија е несигурна. Во западна Либија, фондот за деца на Обединетите нации УНИЦЕФ вели ...
| | веќе видена | слични

Останато

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Нола Исмајлоска-Старова, на својот Фејсбук профил сподели став во однос на референдумот и претстојното гласање во Собранието за ...
сите 63 | | | веќе видена

Синоќешната евакуација на станарите од станбениот блок во ТЦ „Скопјанка“ била предизвикана од валкани пелени за возрасни, кои биле складирани во станот од каде ...
сите 87 | | | веќе видена

Ако референдумот е успешен и ако мнозинството граѓани се изјаснат „за" дека го поддржуваат сето ова, тогаш ситуацијата е јасна, односно, ако бидат исполнети ...
сите 344 | | | веќе видена

Вратите на ЕУ останувааат отворени за вас. Вие сте оние кои ги имате клучевите во вашите раце. Немојте да дозволите да ја пропуштите оваа историска можност, ...
сите 103 | | | веќе видена

Пред почетокот на продажбата на iPhone XS и XS Plus на мрежата се појавија првите рецензии во кои повеќето се фалат со нови опции од овие уреди, но многумина ...
сите 51 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Притисокот врз Гадафи продолжува

Од:
До кого (е-маил):
Порака: