Зошто е важно да консумирате природни сокови?

Дали често практикувате да консумирате природни сокови? Некои луѓе ги обожаваат, додека пак некои ги пијат многу ретко. Тоа што треба да го знаете е дека природните сокови имаат големи придобивки за вашиот организам Клучни зборови: природни сокови смуди здравје /1 1 /1 1 Здравствени придобивки Природните сокови се многу важни за вашето здравје, вклучувајќи го тоа дека ги намалуваат калориите, спроведуваат подобри навики кога станува збор за исхраната, го полнат вашето тело со микронутриенти, а како најважно од сè вкусни се! Овошјето и зеленчукот кои ги употребувате за природните сокови, се всушност тие кои содржат голем број на витамини, минерали и растителни хемикалии. Намалување на тежината Бидете искрени, одвреме-навреме сигурно сакате да намалите барем килограм или два. Најчесто од оваа причина дамите се одлучуваат наместо храна да консумираат повеќе чаши природен сок во текот на денот. Доколку и вие практикувате да го правите тоа, тогаш треба да знаете кои се најдобрите природни сокови за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Најчест причинител на надуеност е голтањето на воздух преку јадењето, поради брзото јадење и недоволното џвакање на храната. Надуеноста во цревата предизвикана од бактериите се случува доколку цревната флора е пореметена, на пример при земање на антибиотици, поради прејадување и интолеранција на лактоза и сл. Чудотворен тоник против надуеност Состојки: – шолјичка вода – малку мелен ѓумбир – малку мелен ким – малку морска сол – ½ лажичка семки од коморач Подготовка: Кога водата ќе зоврие ставете ги сите состојки. Варете околу пет минути. Оставете го малку да се олади и испијте го топол. Надуеноста би требало да исчезне во рок од половина час. Благотворна камилица Цветовите од камилицата се употребуваат кај проблемите со варењето, најчесто за ублажување на опстипацијата и надуеноста. Една лажица цветови од камилица прелијте ги со 2 дл врела вода и поклопете ги пет до десет минути. Процедете и испијте. Чајот немојте да го подгревате ниту долго да го оставате поклопен, бидејќи така се губат лековитите својства ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Важно е да ги почитувате паузите и бројот на денови колку што е дозволено да се пие овој напиток, како и тоа дека треба секогаш да го консумирате на празен стомак. Овој напиток со причина е наречен „чудо за слабеење“ бидејќи има неверојатен ефект и тоа после само еден месец. Оваа течност ќе му помогне на вашето тело да се ослободи од вишокот вода, да ја елиминира надуеноста, да ги разгради масните клетки, да го поттикне мочниот меур на подобра работа и да ги исфрли токсините од вашето тело. Состојки: 1 лимон, 60 гр магдоност и 60 мл вода. Подготовка: Исцедете сок од лимон и исецкајте го магдоносот. Ставете ги во чаша и прелијте ги со вода. Овој напиток секогаш консумирајте го на празен стомак. Консумирајте по една чаша дневно во текот на 6 дена , а потоа направете пауза од 10 дена , па можете да ја повторите постапката.
| | веќе видена | слични

Летниот период е полн со разновидни хобија, кои почнуваат од моден дизајн , па се до почесто користење на кратки разговори и комбинации на чај во летни коктели. Сепак, најмногу што остави впечаток низ светот претставуваше чајот, кој како моќно оружје даде неколку предности кај алкохолот. Најпрвин, тој е здрав, чист антиоксидант и дава одличен вкус, што го прави коктелот поздрав со цел да ве натера повторно да нарачете пијалок, додека го пиете вашиот коктел. Друга предност е тоа што содржи кафеин во него, што го прави подолгорочен и пофункционален за време на летниот период. Чајот и алкохолот имаат долгорочно минато. Голем дел од мажите сакаат да го комбинираат чајот во коктели кои даваат разновидни вкусови важни за да го комплетирате вашиот пијалок, од класични чаеви, па се до овошни и тропски. Тимот на Friday MK издвои 3 интересни комбинации на летни коктели, кои ви ги препорачуваме да ги испробате во вашиот дом со додаток на вкусен планински чај и јак алкохол со цел да изгледаат поиновативно. Ладен чај од ...
| | веќе видена | слични

Комбинацијата од маслиново масло и лимон дава мешан напиток кој претставува моќно „оружје“ со кое можете да им парирате на несаканите вируси и бактерии, а и да си ја вратите загубената енергија. А ефектите од овој моќно здрав пијалок се брзо забележливи Башка, организмот со комбинација на овие две состојки се детоксицира, а првите резултати се брзо видливи. Прво ќе забележите исчезнување на темните кругови околу очите, односно подочниците. Важно е да бидете истрајни и оваа комбинација да ја пиете секое утро барем еден месец. Овој здрав „коктел“ ќе го направите така што ќе измешате 1 лажица маслиново масло и 1 лажица лимонов сок и ќе го испиете наутро на празен стомак. По тоа можете нормално да појадувате. Освен што ќе ја врати силата на телото и ќе го исчисти од токсини, ќе ви го подобри и варењето па ќе имате корист и доколку сакате да ослабете. Веќе по неколку дена употреба на овој здравствен еликсир ќе почувствувате промени кои ќе ве мотивираат да почнете да водите здрав начин на живот.
| | веќе видена | слични

Освен тоа, организмот со комбинација на овие две состојки се чисти од токсини,, а првите резултати се брзо видливи. Имено, прво ќе забележите исчезнување на темните кругови околу очите, односно подочниците. Важно е да бидете истрајни и оваа комбинација да ја пиете секое утро барем еден месец. Подготовка: Овој здрав „коктел“ ќе го направите така што ќе измешате 1 лажица маслиново масло и 1 лажица лимонов сок и ќе го испиете наутро на празен стомак. По тоа можете нормално да појадувате. Освен што ќе ја врати силата на телото и ќе го исчисти од токсини, ќе ви го подобри и варењето па ќе имате корист и доколку сакате да ослабете. Веќе по неколку дена употреба на овој здравствен еликсир ќе почувствувате промени кои ќе ве мотивираат да почнете да водите здрав начин на живот.
| | веќе видена | слични

Го забрзува метаболизмот и го поттикнува слабеењето, ги опушта нервите и целиот организам. Иако во прв ред ги смирува и отстранува потешкотиите, нането има и многу поинтересно дејство. Чајот од нане (мента) го зголемува дотокот на крв во гениталиите и ја зголемува страста, па покрај опуштањето на нервниот систем, во исто време поттикнува и на „акција”, препорачува “Убава и Среќна“. Состојки : 1 литар вода 200 гр. шеќер 20 свежи листови од нане Подготовка : Варете го шеќерот и водата околу 15 минути, тргнете ги од оган, ставете го нането, после 15 минути процадете. Послужете го пијалокот разреден со вода.
| | веќе видена | слични

Здрава напивка која го зајакнува имунитетот, спречува разни болести, делува антиканцерогено, го чисти организмот од токсини и го подобрува варењето. Добра е и за слабеење, секако со здрава храна. Не ја заборавајте и физичката активност. Состојките кои влегуваат во состав на оваа напивка се многу здрави, полни со витамини, минерали, како и антиоксидантско дејство. Освен тоа, овој сок е многу вкусен и сигурно нема да ви биде тешко да го пиете. Состојки: 1 шолја природен сок од јаболка – сок од еден лимон – 1 лажица сок од ѓумбир – чаша вода Начин на подготовка: Само измешајте ги сите состојки додека не добиете фина напивка. Оваа напивка се пие наутро, на празен желудник, а потоа доручкувајте. Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор. Природните рецепти служат само како додатоци во исхраната и превенција. Не ги употребувајте доколку сте преосетливи на некоја од природните намирници.
| | веќе видена | слични
2 копии

Иако секој од нас има различни утрински рутини, речиси сите сакаме да го започнеме денот со ароматични и вкусни напитоци. Додека некој смета дека не може да се разбуди без кафе, некои повеќе сакаат какао или пак вкусен и здрав чај. Чајот е една навистина здрава опција која не само што ќе му годи на вашето тело и кожата, туку и ќе ви ја даде и потребната енергија за денот. Денеска издвојуваме три фантастични чаеви за утринска детоксикација на организмот и за вистинско уживање во првите минути од денот. Чај со цимет Циметот е вториот најмоќен антиоксиданс на светот. Помага во намалувањето на тежината, како и ги топи масните наслаги. Тој е одличен зачин и вкусен додаток во чаевите. Рецепт: – Зелен чај – Една лажица цимет – Сок од лимон – Мед Чај со ѓумбир Овој чај е одличен избор ако чувствувате мачнини и имате проблеми со желудникот, но исто така, ќе ви даде енергија и ќе ви го ревитализира целото тело. Ги смирува болките, го регулира нивото на шеќер во крвта поради што е ...
| | веќе видена | слични

Посегнете по овој пијалак кој многу лесно се прави, а ги топи вишокот маснотии. Се работи за комбинација на чиа семиња, мед, лимон и вода, во точно определени количини. Луѓето кои се обиделе со овој метод на губење на тежината велат дека навистина им помага, а резултатите се гледаат веќе за една недела. Покрај тоа, се работи за состојки кои се многу добри за здравјето, така што целото тело ќе има корист од пиењето на овој пијалок. Чиа семињата се познати како одлични антиоксиданти, и полни се и со влакна. Состојки: – лажица чиа семиња – лажица мед – сок од еден лимон – една и пол чаша вода Подготовка: Ставете го семето во вода и оставете го да отстои еден час (можете да ги ставите во вода и навечер, а наутро да ги додадете и другите состојки ). Додадете сок од лимон и мед и добро промешајте. Ако сакате пијалакот да има мазна текстура, ставете го во блендер. Пијте го ова секое утро на празен стомак.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Aко некој на јавна функција носи одлуки без да има правен основ, тоа е кривично дело за злоупотреба на положбата и тоа е кривично дело кое не застарува и нема ...
сите 449 | | | веќе видена

Само еден ден пред сведочењето на бизнисменот Орце Камчев во случајот „Рекет“, утринава полицијата влезе во неколку негови фирми. Причината за упадот е наводен ...
сите 460 | | | веќе видена

Истражители, експерти, стручна и административна служба можеле да бидат дел од Специјалното јавно обвинителство, а за тоа одлучувала специјалната јавна ...
сите 93 | | | веќе видена

Во Скопје се одржa протестен Марш за чист воздух, преку кој граѓаните побараа ефикасност од надлежните институции во борбата со загадувањето на воздухот.На ...
сите 56 | | | веќе видена

Синоќа во 20,26 часот било пријавено дека во Битола, на улицата “Никола Тесла“ патничко моторно возило “БМВ“ со битолски регистарски ознаки управувано од ...
сите 120 | | | веќе видена

Партијата нема должничко-доверителски односи со компаниите коишто беа споменати денеска во медиумите, рече вечерва во Ѓорче Петров претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 224 | | | веќе видена

Во интервју за магазинот „ГО“, Златан Ибрахимовиќ имаше остри зборови кон Кристијано Роналдо. Италија Запрашан дали со враќањето во Серија А ќе го види ...
сите 203 | | | веќе видена

Пендаровски, како што инфомираат од претседателскиот кабинет,  ќе има обраќање на конференцијата „Балкански дијалози“ на тема „Проширување на ЕУ – неисполнето ...
сите 239 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Зошто е важно да консумирате природни сокови?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: