ЛЕЧЕЊЕ СО КАНАБИС: Крем кој ќе Ви помогне да се ослободите од вкочанетоста

Уверете се во благотворното дејство на производите од коноп Лековитите својства на канабисот или позната кај нашиот народ како коноп биле познати уште во древна Кина, а за нејзиното благотворно дејство знаеле и Египќаните и старите Грци, Викинзите, и многу други народи. Интересно е да се наведе дека има две врсти на билки едната има психосоматски својства, а другата нема и се користи за добивање на облека и масло. Така на пример Викинзите и Германските племиња ја користеле за смалување на болката при породување, или за забоболка. Исто така во древна Кина се користела при хируршки операции како анестетик. Модерната медицина се повеќе се насочува кон третманот со хербални лекови кои имаат лековити својства и се користеле во минатото. Така на пример кремот со 10% масло од коноп ќе ви помогне да се ослободите од болките и да останете подвижни. Погоден e за масажа на кожата по хируршка интервенција и најважно од се, за раздвижување, циркулација и забрзување на регенерацијата на кожата. Ова е само еден од палетата ...
| | веќе видена | слични

 Стриите се вид на атрофија на кожата, која се јавува при нагло варирање на тежината или пак бременост. Иако овој естетски проблем е речиси невозможно да се отстрани во целост, видливоста на стриите може да ја намалите со помош на природни состојки. Компир Исечете еден компир на парчиња, па со секое парче тријте ги критичните места. Компирот ја избелува кожата и затоа помага да се намали нивната видливост. Маслиново масло Намачкајте маслиново масло на местата каде имате стрии и оставете го да делува половина час. Потоа исплакнете. Шеќер Пилингот со шеќер е едноставен, но ефикасен начин да ја намалите видливоста на стриите. Помешајте една лажица шеќер со малку сок од лимон или маслиново масло, па истријте ги местата каде најмногу се познаваат. Алое вера Гелот од алое вера ја регенерира кожата, па со негова редовна употреба стриите се помалку видливи. Исто така може да направите и домашен лосион против стрии. Потребно ви е: ½ шолја маслиново масло ¼ шолја гел алое вера 4 капсули витамин Е 2 капсули витамин А ...
| | веќе видена | слични

Со летото доаѓа и маката за справување со комарци – наоѓање начин и средства за спречување на убоди, и справување со истите откако ќе се случат. Еве неколку домашни лекови што ќе ви го олеснат чешањето и болката од убодите од комарците. 1. Антибактериски гел Алкохолот општо, и оној во антибактериските гелови, спречува ширење на инфекцијата од убодите. И фактот што по мачкањето ќе чувствувате пецкање на кожата, ќе ви го намали чувството и желбата за чешање. 2. Селотејп Многумина тврдат дека парче селотејп врз убод од комарец, значително го намалува чешањето, но и помага во отстранување на течностите што ги има оставено инсектот на кожата. 3. Оцет „Ова е одличен домашен лек за намалување на чешањето, поради малите но ефективна количина на киселина“, вели Д-р Нил Шулц. Секоја оцетна киселина е добра за ова, а можеби најдобра е јаболковата. 4. Правење „X“ со нокт Иако најверојатно сте го правеле ова во детството, сепак не е детска глупост. „Притисокот и создавање на мала болка на убодот од комарец, ја намалува ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Сојузник во борбата против депресијата, а ви помага и да се ослободите од насобраниот стрес. Босилекот е билка позната по своите лековити дејства и поради тоа можеби е идеално време да почнете да ја одгледувате во вашиот дом. Босилек или босилок, поточно сладок босилек (науч. Ocimum basilicum) — растение од семејството на усноцветните (Lamiaceae). Босилекот е мека нискорастечка билка која се одгледува во топли клими. Потекнува од Иран, Индија и други тропски региони на Азија, и се култивира барем 5.000 години. Постојат многу видови босилек: оној што се употребува во италијанската кујна се нарекува „сладок босилек“, за разлика од „тајландскиот“ или „светиот“ кои се употребуваат во Азија. Зборот „босилек“ веројатно доаѓа од грчкиот збор за крал (βασιλεύς – „василеос“) бидејќи според легендите босилек никнал на местото кај што светите Константин и Елена го откриле светиот крст. Се верува и дека можеби босилекот се употребувал во некое обредно кралско капење или лековита смеса. Еве 10 причини зошто тоа ќе ви се ...
| | веќе видена | слични

Аргановото масло што денеска често се користи за нега е составен дел на голем број козметички производи. Се произведува од плодовите на истоименото дрво, кое во Мароко се смета за дрво на животот, бидејќи е отпорно на суши и е долговечно – може да опстане и до 200 години. Според преданијата, ако некако се случи да се исуши, ова чудесно дрво може да оживее на истото место по 7 години. Кози на гранките Една од најомилените атракции во југозападниот дел на Мароко се козите кои се качуваат на дрвото за да ги јадат лушпите на плодовите, а семките ги плукаат на земјата. На овој начин, тие помагаат при берење и собирање на семките на ова дрво, чии плодови се едни од најбараните и најценетите суровини за производство на козметика. Природен лек кој го подобрува здравјето Дрвото арган се наоѓа на листата на УНЕСКО, поради тоа што е важно за одржување на еколошката рамнотежа во природата: тоа е храна за животните, заштита за другите растенија и спречува ерозија на почвата. Луѓето во овие делови одамна го користат и ...
| | веќе видена | слични

Во традиционалната медицина кај Абориџините, овој производ е високо ценет поради етеричното масло во иглестите листови, но ова растение многу малку се користи во Европа. Абориџините, маслото го користеле за различни здравствени проблеми. Во Втората светска војна секој австралиски војник во торбата за прва помош имал вакво масло, кое го штитело од убоди од инсекти и опасни инфекции. Легендите и приказните за Австралиските Абориџини уште зборуваат за нивната употреба на маслото од птицата ему повеќе од четириесет илјади години. Сите обиди ова чајно дрво да се одгледува на други меридијани првично не биле успешни, бидејќи етеричното масло ни приближно не е со тој квалитет како во Австралија. Поради големата побарувачка некако успеа да дојде и во Европа. Етеричното масло има антивирусни, антибактериски и антифунгални својства. Се користи кај сите облици на инфекции на респираторниот тракт, за воспаление на дебелото црево, урогенитални и инфекции на кожата, депресија и општ замор. Превентивно ја штити кожата за ...
| | веќе видена | слични

Кога станува збор за кожни болести како што се егзема, псоријаза, осип, иритирана или само сува кожа, веројатно сте слушнале дека многу помага билката алое вера и кокосовото масло. Овие две состојки се многу популарни и можете да ги сретнете во различни козметички средства за нега на телото а особено на кожата. Може да се користат самостојно, но што се случува ако се помешаат заедно, што би направила комбинацијата од овие две исклучителни состојки? Алое вера е сочна билка, што значи дека во нејзините листови има голема количина вода, додека кокосовото масло е чисто масло, а сите знаеме дека вода и масло не можат да се мешаат заедно. Меѓутоа, може да се користи алое вера гелот, а не алое вера сокот, како и најдоброто кокосово масло, така што, сепак, ваквите текстури можат да се комбинираат. И гелот од алое вера и кокосовото масло се одлични за вашата кожа. Еве неколку здравствени бенефити од алое вера: -помага во регенерација на кожа повредена од изгореници -ја смирува кожата од осип -лекува стрии, старечки ...
| | веќе видена | слични

Останато

Координацијата продолжува, но датум и време за состанок на работните групи на политичките партии за новиот Закон за Јавно обвинителство се уште нема. Работните ...
сите 526 | | | веќе видена

„Јас од месец септември 2018 година до некаде 10 април 2019-та сум постојано уценуван од група на луѓе кои од мене изнудија голема сума на парични средства“, ...
сите 555 | | | веќе видена

На прашањето: дали очекува да почнат лични дисквалификации врз неа и врз дел од обвинителите во тимот како тоа дека против Катица Јанева се водела судска ...
сите 379 | | | веќе видена

Поранешниот член на групата „Нокаут“ и нов заменик-министер за економија Кирил Колемишевски, воскресна во политиката преку шарените трибини пред Владата за ...
сите 188 | | | веќе видена

Владата тоне во корупција и во афери, а институциите се политички притиснати и парализирани, истакна денеска портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски.Тој ...
сите 202 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЛЕЧЕЊЕ СО КАНАБИС: Крем кој ќе Ви помогне да се ослободите од вкочанетоста

Од:
До кого (е-маил):
Порака: