Храна која ги чисти токсините од џигерот

Кога се прејадуваме или јадеме процесуирана и пржена храна или пак кога секој пат сме изложени на околински загадувачи, кога имаме лоши навики и често сме под стрес, и го ставаме нешето тело и организам под стрес, нашиот џигер не може да ги процесуира токсините и мастите на ефикасен начин. Постојат многу намирници кои може да му помогнат побрзо да се ослободи од токсините во телото. Еве кои намирници се добри за вашиот џигер: Само мала количина дневно од лукот може да ги активира ензимите во џигерот кои ќе му погнат на вашето тело да се ослободи од токсините Богат со витамин Ц и антиоксиданси, овој цитрусен плод заедно со лимоните, лиметите, портокалите помага во поодобрување на способностите за листење на токсините. Една мала чаша свежо исцеден сок од грејпфрут пред секој оброк или барем еднаш дневно ќе ви помогне не само да ги активирате ензимите во џигерот туку и ќе ви помогне во борбата со вишокот масти околу стомакот. Двата зеленчука се богати со флаваноиди и бета-каротен, консумирањето цвекло и ...
| | веќе видена | слични

Масниот црн дроб не е мал проблем. Се јавува во различна возраст, а некои природни лекови би можеле да бидат од голема помош. Црниот дроб е најважен метаболички орган. Тој е чувар на витамините и ги филтрира токсините од организмот. Ако во клетките на џигерот се наталожат масти тогаш имаме проблем со масен џигер и треба да го исчистиме. Чаевите кои ни се на располагање, а ефикасно ја отстрануваат маснотијата се ѓумбир, зелен чај, нане и жалфија. За намирниците кои се делотворни не заостанува ниту маслиновото масло чија примена се препорачува наутро на празен стомак. Исто така, сувото грозје се покажало како исклучително делотворно во чистењето масен џигер. Консумирајте го измиено во зовриена вода. Комбинираниот сок од цвекло и морков исто така има позитивен ефект во лечење на џигерот, а сурутката останува неприкосновена намирница кај ова заболување. Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта Корисен совет: Како да ги освежите и ...
| | веќе видена | слични

Црн дроб кој се „гуши“ во масти и не е така мала работа за занемарување. Може да се јави кај луѓе од различни возрасти, па затоа споделуваме информации кои може да помогнат. Еве кои намирници за чистење на замастен црн дроб треба да ги консумираме почесто! Црниот дроб е најважен метаболички орган. Тој е чувар на витамините и филтер на токсините од организмот. Ако во клетките на црниот дроб се наталожат масти, тогаш тој станува замастен и има проблем кој треба да се реши. Потребно е да се исчисти! Чаеви Има чаеви кои помагаат, а ни се лесно достапни и на располагање. Чајот од глуварче, од ѓумбир, зелениот чај, нането, жалфијата , сите тие се ефикасни чистачи на црниот дроб. Може да ве интересира: 20 причини зошто да пиете чај од жалфија, црн чај, нане и шипки . Маслиново масло Ова масло не заостанува со својата делотворност. Се препорачува да се пие по 1 лажица наутро на празен стомак. Суво грозје Повеќе пати се покажало како ефективно во отстранување на мастите од црниот дроб. Треба да се консумира измиено и ...
| | веќе видена | слични

Купечката вода со вкус и „ветувачките“ состојќи во неа, која има задача да го одржи вашиот фит изглед е всушност преполна со вештачки засладувачи кои му штетат на организмот. Доколку сте од оние на кои вкусот на обичната вода не им е омилен, а сакате да уживате во витамински освежувачките пијалоци, ви го нудиме рецептот за домашна вода, на кој посебно ќе му бидат благодарни вашите органи за варење и стомакот. Состојки: – 2 литри вода – 1 лажичка свежо рендан ѓумбир – 1 краставица со средна големина – 1 лимон – 12 листови нане Подготовка: Краставицата и лимонот исецкајте ги на парчиња, доколку имате домашни плодови искористете ги заедно со кората. Исецканите парчиња ставете ги во стаклен сад и додадете ги и останатите состојки, па прелијте ги со вода. Смесата ставете ја во фрижидер да стои најмалку 8 часа, со повремено мешање. Состојките во домашната витаминска вода имаат позитивно влијание врз стомакот, затоа што го смируваат варењето на храната и го ослободуваат телото од насобраните токсини. Лимонот кој ...
| | веќе видена | слични

Исхраната е многу важна, а се подразбира и внесувањето на доволни количини на витамини кои ја одржуваат еластичноста на кожата и влијаат на производството на колаген. Тоа се витамин Б6, витамин Ц, витамин Е и минералот цинк. Три мали тајни за отстранување на стриите: Десет лажички маслиново масло измешајте ги со црно кафе, така да масата стане густа и со смесата масирајте го пределот зафатен со стрии околу пет минути. Загрејте пешкир и ставете го на масираниот дел. Држете околу 25 минути. Откако ќе го тргнете пешкирот, измијте ја смесата со млака вода. Потоа намачкајте со крема или мелем за стрии. Маслиновото масло во комбинација со кафе го стимулира обновувањето на кожата. За овој ритуал да делува, потребни се две недели и примена три пати во неделата. Од првата воспалитена фаза на стриите до моментот кога стануваат бели, може да помине и цела година. Во тој период може да се борите против стриите со употреба на гликолна киселина која може да ја купите во аптека. Гликолната киселина е природна состојка на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Поради неправилната исхрана и недоволната физичка активност, токсините остануваат заробени во телото и ги забавуваат неговите природни функции. Еве неколку знаци дека тоа Ви се случува и Вам. Физиолошки потреби Честото посетување на тоалетот е едноставен показател дека Вашето тело е полно со отрови. Сепак, ова е еден од најдобрите начини на кој отровите излегуваат од телото, инаку тие ќе се вратат во крвотокот и ќе предизвикаат проблеми. Затоа, пијте што повеќе течности и пробиотици, со цел да го подобрите дигестивниот систем и уринарните функции. Непријатен здив Причина за непријатниот здив се бактериите во Вашата уста или неможноста на Вашиот желудник и црн дроб да ги обработат сите токсини. За да го решите овој проблем, секој ден чистете го Вашиот јазик од наталожените слоеви. Ви сметаат одредени мириси Доколку Ви пречи некој парфем, чад или други ароми, веројатно имате проблем со црниот дроб кој не е во состојба да се ослободи од токсините и поради тоа Вашите сетила се чувствителни и секој мирис може да ...
| | веќе видена | слични

Иако сливите одамна се користат во кулинарството и во производство на многу домашни намирници, често неоправдано се сметаат за многу обично овошје. Сепак, тие се еден вид на „супер овошје“. Се прашувате зошто? -Богати се со витамин С, а во значајни количини содржат и витамин В, Е и К. -Покрај витамините, сливите содржат и многу минерали, калиум, фосфор, железо, магнезиум, калциум... -Познато е дека сливите предизвикуваат храната подобро да се свари и помагаат при запек, бидејќи се богати со влакна, кои исто така го урамнотежуваат нивото на холестерол во крвта. -Сливите се извор на антиоксиданси кои ги штитат телесните клетки од оштетувања и делуваат противвоспалително. Некои истражувања покажале дека само една слива содржи еднаква количина на антиоксиданси како една дланка полна со боровинки. -Поради хранливите состојки, сливите го зајакнуваат имунитетот и влијаат позитивно врз здравјето на срцето, здравјето на коските, го прочистуваат црниот дроб, го подобруваат видот, расположението и памтењето. -Иако ...
| | веќе видена | слични

Останато

Оваа хуманитарна помош би требало да ја дистрибуираат  поддржувачите на опозицискиот лидер Хуан Гуаидо, кога САД го призна за претседател на Венецуела. -Ова не ...
сите 100 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во изјава за балканските медиуми порача дека наградата што ја доби во Минхен сака да ја подели со бугарскиот премиер Бојко Борисов. - Оваа ...
сите 142 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 188 | | | веќе видена

Претседателот Иванов денеска низ Охрид прошета со кандидатката на опозицијата за шеф на државата Гордана Силјановска. Со Иванов и професорката која е кандидат ...
сите 136 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата ...
сите 137 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Храна која ги чисти токсините од џигерот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: