Природен сладолед од ванила чини 500 евра за килограм

6 копии

Цената на природниот сладолед од ванила во изминатите години се зголеми во целиот свет и мали се надежите дека ќе се намали, изјави сопственикот на фирмата „Aust&Hahman“ која е еден од најпознатите снабдувачи на пазарите со ванила. Се тврди дека цените на некои места се зголемени за 16 пати и дека се зголемиле од просечно 30 евра по килограм на околу 500 евра. „Aust&Hajman“ е фирма основана во 1881 година во Хамбург, која се специјализирала за сие видови ванили и годишно продава околу 300 тони од таа состојка. – Производството на ванила е во длабока криза, рече Хахман. Тој нагласи дека на пример бурбон ванила, кој потекнува од Мадагаскар, островот Реунион или Коморските острови е речиси невозможно да се најде. – Моментално воопшто не можеме да ја понудиме, рече тој. Наместо тоа се продава тахиканска ванила, која има блага арома и потекнува од Папуа Нова Гвинеја. Додека производството на природна ванила се намалува најмногу благодарение на ниските цени на Мадагаскар, побарувачката меѓу потрошувачите за ...
| | веќе видена | слични

Се тврди дека цените на некои места се зголемени за 16 пати и дека се зголемиле од просечно 30 евра по килограм на околу 500 евра. „Aust&Hajman“ е фирма основана во 1881 година во Хамбург, која се специјализирала за сие видови ванили и годишно продава околу 300 тони од таа состојка. – Производството на ванила е во длабока криза, рече Хахман. Тој нагласи дека на пример бурбон ванила, кој потекнува од Мадагаскар, островот Реунион или Коморските острови е речиси невозможно да се најде. – Моментално воопшто не можеме да ја понудиме, рече тој. Наместо тоа се продава тахиканска ванила, која има блага арома и потекнува од Папуа Нова Гвинеја. Додека производството на природна ванила се намалува најмногу благодарение на ниските цени на Мадагаскар, побарувачката меѓу потрошувачите за природни состојки порасна. Се наведува дека аромата на ванила се добива од ферментирана ванила, која е посебен вид орхидеја и затоа што е потребно три до четири години да се воспостави плантажа со ванила, засега нема начини ситуацијата ...
| | веќе видена | слични

Сопственикот на фирмата „Aust&Haјman“ која е еден од најпознатите снабдувачи на пазарите со природна ванила, вели дека цената на природниот сладолед од ванила изминативе години е зголемена во цел свет и тешко дека ќе се намли.Се тврди дека цените на некои места се зголемени за 16 пати и дека се зголемиле од просечно 30 евра по килограм на околу 500 евра. Причината за тоа е што производството на природна ванила се намалува заради ниските цени на Мадагаскар од каде потекнува ванила бурбон. „Aust&Hajman“ е фирма основана во 1881 година во Хамбург, која се специјализирала за сие видови ванили и годишно продава околу 300 тони од таа состојка. Сопственикот Хајман нагласува дека на пример бурбон ванила, кој потекнува од Мадагаскар, островот Реунион или Коморските острови е речиси невозможно да се најде. „Моментно воопшто не можеме да ја понудиме“, додава тој. Наместо тоа се продава тахиканска ванила, која има блага арома и потекнува од Папуа Нова Гвинеја./ Loading...
| | веќе видена | слични

Останато

Памела Андерсон беше гостинка на синоќешната вечера на фудбалскиот клуб Олимпик од Марсеј , каде се собирала помош за сиромашните деца од градот. наеднаш , во ...
сите 225 | | | веќе видена

Дали потпретседателот на СДСМ Мухамед Зекири прави пуч во ИВЗ или во партијата? Во екот на изборната кампања Зекири бара чистка во неговата матична партија, а ...
сите 365 | | | веќе видена

Како исходот од првиот круг на македонските претседателски избори ќе влијае на политичките елити, на вториот круг, и воопшто на политичката ситуација во ...
сите 290 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 229 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Природен сладолед од ванила чини 500 евра за килограм

Од:
До кого (е-маил):
Порака: