Новиот владин состав вети успешна работа

Со 70 гласа „за“ и 47 „против“ Собранието денеска ја изгласа новата Влада. Премиерот и новиот министерски состав дадоа свечена заклетва дека во следите четири години ќе владеат согласно Уставот и законите. По изборот на Владата, новите министри заминаа на свечен прием кај шефот на државата Ѓорге Иванов. По изгласувањето на Владата,новиот министер за надворешни работи, Никола Попоски, изјави дека она на што ќе се посветеноста на работата и на стратешките цели на земјата, зачленување во ЕУ и НАТО. „Во спорот со името ќе пристапиме со една позитивна енергија, елан и позитивен импулс за да се надмине овој проблем којшто објективно не попречува и кон НАТО и кон ЕУ. И од македонска и од грчка страна потребна е конструктивнсот“ рече Попоски. Новата вицепремиерка за евроинтеграции, Теута Арифи изјави дека членството во ЕУ е во врвен приортет на државата и дека во идниот период ќе ги дадат сите можни заложби за Македонија да добие позитивен извештај од ЕК. „Очекувам заеднички јазик за европските вредности за ...
| | веќе видена | слични

Почесна гарда, воен оркестар и црвен тепих пред воените аташеа. Вака беше пречекан денеска министерот Фатмир Бесими, првиот Албанец кој ќе раководи со ова министерство од осамостојувањето на Македонија. Вети дека ќе работи во интерес на армијата, за Македонија конечно да стане дел од НАТО. Изрази задоволство дека 10 години по воениот конфликт во 2001 година, Македонија е извор на мир во светот. Освен Бесими, албански кадар за првпат ќе биде и на функцијата вицепремиер за европски прашања. Теута Арифи која во минатото беше меѓу најгласните критикувачи на премиерот Груевски за патот кон евроинтеграциите, сега вели дека пристапот на коалициските партнери е променет. Нејзин главен приоритет ќе биде деблокирањето на евроинтеграцискиот пат. „Мислам дека ДУИ во оваа Влада влегува со прецизен и силен договор кој е различен од пред три години. Мислам дека договорот стана многу јасен пред неколку дена кога во Парламентот се дебатираа многу прашања вклучувајќи го и автентичното толкување што исто така дава гаранција ...
| | веќе видена | слични

Вицепремиерот за европски прашања Теута Арифи изјави дека одблокирањето на евроинтеграцискиот процес станува уште поголем приоритет имајќи го предвид развојот на настаните во регионот. - Ќе се заложиме колку што е можно овој процес да биде добар, да тече што побргу и подинамично и наесен да добиеме позитивен извештај, изјави Арифи по изборот на новата влада. Додаде дека ДУИ во Владата влегла по интензивно договарање во однос на градењето заеднички принципи што, како што истакна, апсолутно ја покажува разликата на сегашното со претходното владење. - Базирајќи се на тој договор, според кој двете партии имаат приближено многу елементи, ангажирањето за европските вредности е моментот каде што ќе се најдеме, додаде Теута Арифи.
| | веќе видена | слични

Динамизирање на процесот на евроинтеграција на Македонија најави вицепремиерката за евроинтеграции Теута Арифи. Новиот министер за надворешни Никола Поповски најави целосна посветеност во решавањето на проблемот кој ја попречува Македонија на патот кон НАТО и ЕУ. Еве ги изјавите на дел од министрите во владиниот тим на Груевски дадени веднаш по изборот на новата влада во Собранието. „Во следниот мандат очекувам дека во целост ќе успееме да ја реализираме владината програма, која е пред се базирана на програмата на ВМРО –ДПМНЕ, но и на останатите партии коишто влегуваат во коалицијата, тука мислам и на нашиот коалициски партнер ДУИ. Она што го повторувавме во текот на предизборната кампања очекувам да го исполниме и во делот на економијата следните четири години да бидат најуспешните за Република Македонија, невработеноста да го достигне најниското ниво од независноста на земјата и македонските граѓани да го постигнат највисокиот животен стандард. Изминатите пет години од владеењето на ВМРО – ...
| | веќе видена | слични

Останато

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија. ...
сите 227 | | | веќе видена

Соопштение од Коалицијата ЗА европска Македонија: Во сабота (22 септември) Коалицијата ЗА европска Македонија ќе одржи повеќе средби со граѓани, трибини и ...
сите 70 | | | веќе видена

По големата победа на Вардар на гостувањето кај Монпелје во првото коло, фановите на социјалните мрежи испратија голем број критики оти МРТВ од оваа сезона ...
сите 160 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден во 14:00 часот во Куманово на бул.„Октомвриска Револуција“ во близина на крстосницата со ул.„Пионерска“, се случила сообраќајна ...
сите 188 | | | веќе видена

Дамјан Костовски викан „Американо“ и Дејан Стојчески викан „Глауч“ се двајцата двајцата Гостиварци се кои вчера ја попречуваа екипата на Економски Лидер да си ...
сите 32 | | | веќе видена

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 74 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Новиот владин состав вети успешна работа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: