МНР го развеа македонското знаме пред југословенската амбасада во Канбера

3 копии

Министерството за надворешни работи на Република Македонија, денеска во Канбера, ги заврши сите процедури за примопредавањето на старата југословенска амбасада во Канбера, која и припадна на Република Македонија согласно договорот за сукцесија на имотот на поранешната СФРЈ, информираат од МНР. По потпишувањето на записниците за примопредавање со претставниците од Република Србија, во чие владение беше зградата, се одржа свечена церемонија со кревање на македонското знаме на јарболот пред зградата. Амбасадата на Република Македонија во Канбера, веќе од утре ќе ја отпочне процедурата за упис на земјиштето во сопственост на Република Македонија.
| | веќе видена | слични

Започна процесот на промопредавање на зградата на старата Амбасада на СФРЈ во Канбера, Австралија. Посебни Комисии формирани од преставници од Амбасадата на Република Македонија и Амбасадата на Република Србија го започнаа предавањето, а нашата Комисија ја предводеше Амбасадорот на Република Македонија во Австралија Перо Стојановски. По извршениот попис на инвентарот и официјалното потпишување на документите од страна на двете Комисии, Република Македонија и официјално стана сопственик на овој имот. По ова следуваше кревање на Македонското знаме на јарболот пред зградата. Следуваат уште активности на Амбасадата на Република Ммакедонија во Австралија во наредниот период, пред се обезбедување дозвола од одделението за надворешни работи и трговија на Австралија за овој простор повторно да може да се користи за Амбасада, бидејќи во изминативе години Амбасадата на Република Србија оваа зграда ја имаше пренаменето од Амбасада во во зграда за живеење и ја имаше одјавено како Дипломатски објект. Согласно законите во ...
| | веќе видена | слични

Министерството за надворешни работи на Република Македонија го презеде објектот на старата југословенска амбасада во Канбера, Австралија, што и припадна на земјава во процесот на сукцесија - Ги завршивме сите пописи и ги потпишавме записниците за преземање. Сé се одвиваше без проблеми. По завршувањето, организиравме мала церемонија на кревање на македонското знаме на јарболот пред зградата - соопштија од МНР. Објектот, според првичниот впечаток, е во добра состојба. Оддамна не бил одржуван и претходно бил пренаменет во зграда за живеење на српските дипломати. Денес почнува процедурата за упис на земјиштето на Република Македонија како сопственик. Амбасадата во Канбера и Конзулатот во Атина и припаднаа на Македонија со првата распределба, договорена во почетокот од месецов во процесот за поделба на имотот на поранешна СФРЈ меѓу некогашните републики. Следната распределба е најавена за септември годинава.
| | веќе видена | слични
4 копии

Министерството за надворешни работи на Република Македонија ги заврши сите процедури за преземање на досегашната југословенска амбасада, која земјава ја доби согласно договорот за сукцесија на имотот на поранешната СФРЈ. Во соопштението од Министерството за надворешни работи се наведува дека по потпишувањето на записниците за примопредавање со претставниците од Република Србија, во чие владение беше зградата, се одржа свечена церемонија со кревање на македонското знаме на јарболот пред зградата. Од денес македонската амбасада во Канбера ќе ја почне процедурата за упис на земјиштето во сопственост на Република Македонија.
| | веќе видена | слични

Од вчера пред зградата на поранешната југословенска амбасада во Канбера се вее македонското знаме. Со свечената церемонија на кревање на знамето на јарболот се означи крајот на процедурите за преземање на овој објект, кој на Македонија и припадна со поделбата на имотот на СФРЈ меѓу нејзините наследнички. Министерството за надворешни работи на Република Македонија соопшти дека ги завршило сите процедури за преземање на досегашната југословенска амбасада, која земјава ја доби во согласност со договорот за сукцесија на имотот на поранешната СФРЈ. - Ги завршивме сите пописи и ги потпишавме записниците за преземање. Се се одвиваше без проблеми. По завршувањето направивме мала церемонија на кревање на македонското знаме на јарболот пред зградата, велат од МНР и додаваат дека според првиот впечаток објектот е во добра состојба иако одамна не бил одржуван и бил пренаменет во зграда за живеење на српските дипломати. По потпишувањето на записниците за примопредавање со претставниците од Република Србија, во чие ...
| | веќе видена | слични

Министерството за надворешни работи вчера заврши со примопредавање на објектот на старата југословенска амбасада во Канбера, Австралија.Објектот, според првичен впечаток, е во добра состојба. Одамна не бил одржуван и претходно бил пренаменет во зграда за живеење на српските дипломати.
| | веќе видена | слични
2 копии

Скопје, 20 јули 2011 (МИА) - Министерството за надворешни работи на Република Македонија денеска заврши со примопредавање на објектот на старата Југословенска амбасада во Канбера, Австралија. - Ги завршивме сите пописи и ги потпишавме записниците за преземање. Се се одвиваше без проблеми. По завршувањето направивме мала церемонија на кревање на македонското знаме на јарболот пред зградата, соопштија од МНР. Објектот, според првичен впечаток, е во добра состојба. Одамна не бил одржуван и претходно бил пренаменет во зграда за живеење на српските дипломати. Утре ќе се започне со процедурата за упис на земјиштето на Република Македонија како сопственик. Амбасадата во Канбера заедно со Конзулатот во Атина и припаднаа на Република Македонија со првата распределба што беше договорена на почетокот од месецов од процесот за поделба на имотот на поранешна СФРЈ меѓу некогашните републики. Распределбата на имотот се врши според договорените квоти на поранешните членки на Југословенската Федерација. Следната ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерството за надворешни работи информира дека денес е завршено со примопредавањето на Старата југословенска амбасада во Канбера. „Ги завршивме сите пописи и ги потпишавме записниците за преземање. Немаше никаков проблем. По завршувањето направивме една мала церемонија со кревање на македонското знаме на јарболот пред зградата“, брифираат од МНР. Како што информираат, зградата одамна не е одржувана и била на времето пренаменета во зграда за живеење на српските дипломати, а утре ке почне процедурата за упис на земјиштето на Република Македонија како сопственик. Амбасадата во Канбера заедно со Конзулатот во Атина и припаднаа на Република Македонија со првата распределба што беше договорена на почетокот од месецов од процесот за поделба на имотот на поранешна СФРЈ меѓу некогашните републики. Распределбата на имотот се врши според договорените квоти на поранешните членки на Југословенската Федерација. Следната распределба е најавена за септември годинава.
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонија ја превзема зградата на некогашната амбасада на Југославија во Канбера, Австралија, што и припадна со неодамнешниот прв договор за распределба на имотот на поранешната федерација, информираат од Министерството за надворешни работи. Примопредавањето е заокружено со мала церемонија на подигнување на македонското државно знаме пред објектот. Зградата, која своевремено била југословенска амбасада, подоцна била пренаменета за сместување на српските дипломати во Австралија. Дополнително, како што информираат од МНР ќе биде извршено и впишувањето на земјиштето на Република Македонија како сопственик. Со првата договорена распределба на имотот на екс-СФРЈ, Македонија покрај амбасадата во Канбера го доби конзулатот во Атина. Врати се назад
| | веќе видена | слични

Скопје, 20 јули - Министерството за надворешни работи соопштува дека, денеска во Канбера, ги завршило сите процедури за примопредавањето на старата југословенска амбасада во Канбера, која и припадна на Република Македонија согласно договорот за сукцесија на имотот на поранешната СФРЈ. „По потпишувањето на записниците за примопредавање со претставниците од Република Србија, во чие владение беше зградата, се одржа свечена церемонија со кревање на македонското знаме на јарболот пред зградата“, пишува во соопштението од МНР. Амбасадата на Република Македонија во Канбера, веќе од утре ќе ја отпочне процедурата за упис на земјиштето во сопственост на Република Македонија. /
| | веќе видена | слични

Останато

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски кој моментално е во домашен притвор, излезе со свој став околу референдумското прашање. Тој на својот ...
сите 50 | | | веќе видена

Според одлуката која ја донесе Министерот за финансии, Драган Тевдовски, тој го поддржува решението за пензионерите кои немаат дополнителни приходи да се ...
сите 55 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 32 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 123 | | | веќе видена

Професорот Трајко Славески во гостувањето на ТВ 21 вечерва истакна дека и тој го дели мислењето со останатите дека договорот од Преспа е штетен. Тој вели дека ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МНР го развеа македонското знаме пред југословенската амбасада во Канбера

Од:
До кого (е-маил):
Порака: