“Бело злато“ на состанок во Министерството за земјоделство, ќе се исплатат субвенциите за оризот


30.06.2017 Претставници на здружението на оризопроизводители “Бело злато“ имале состанок во Министерството за земјоделство во Скопје, на кој со ресорниот министер се разговарало околу исплатата на субвенциите. На средбата биле изнесени факти дека финансиската поддршка од државата наменета за оризот доцни за неколку години. Земјоделците велат дека се задоволни од разговорите, затоа што добиле ветувања дека наскоро ќе се исплатат субвенциите што им следуваат.
| | веќе видена | слични

Неколку стотици прилепски тутунари кои се уште не ги зеле субвенциите, денеска се заканија со протести и други порадикални мерки доколку не им бидат исплатени субвенциите во наредните два- три дена.Тие велат дека парите им се прекупотребни и дека немаат повеќе време за чекање. Инаку, испалатата на субвенциите за родот од ланската реколта започна кон крајот на минатата недела. И тогаш имаше реакции од тутунарите кои и по 12 часа трпеливо ги чекаа своите пари пред банкарските шалтери.
| | веќе видена | слични

Прилепските земјоделци побараа одговор од надлежните институции за тоа зошто се уште немаат субвенции. Тие апелираат до министерот Љупчо Николовски да дојде и лично да ги посети. Тутунарите се уште ги чекаат субвенциите. Владата соопшти дека парите се исплатени, но земјоделците велат сметките ни се празни. Прашуваат зошто ресорното министерство си поигрува со нив, бараат надлежните да излезат на терен и да им кажат каде е проблемот. - Дојдовме тука да прашаме зошто се уште немаме земено субвенции, а добивме информација дека никој ништо не знае и сите ги креваат рамениците, а ние нашиот труд и пот сме го дале, велат земјоделците. Луѓето кои егзистенцијата ја обезбедуваат од обработка на полињата велат дека државните субвенции им се неоходни за да преживеат. - Проблемот е што сега тутунот се бере и потребни се нови материјали како најлони, скелиња, конци и сл. А некои од тутунопроизводителите имаат и свои работници и овие субвенции им се добредојдени бидејќи има некои ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Прилепските земјоделци и тутунари побараа во петокот одговор од надлежните институции во нивниот град за тоа зошто сé уште немаат земено субвенции и апелираат до новиот министер Љупчо Николовски да дојде и лично да ги посети. „Дојдовме тука да прашаме зошто сé уште немаме земено субвенции, а добивме информација дека никој ништо не знае и сите ги креваат рамениците, а ние нашиот труд и пот сме го дале“, велат земјоделците. Го потсетија новиот министер Николовски, како што најавил пред една седмица, да ги исплати субвенциите на стотиците земјоделци и апелираат тој да дојде во Прилеп и да види како се обработува тутунот. „Проблемот е што сега тутунот се бере и потребни се нови материјали како најлони, скелиња, конци и сл. А некои од тутунопроизводителите имаат и свои работници и овие субвенции им се добредојдени бидејќи има некои кои немаат други приходи, пензии или социјална помош“, рекоа прилепските тутунари. Олеснителна околност според земјоделците е тоа што од минатата влада на ВМРО-ДПМНЕ субвенциите ...
| | веќе видена | слични

-Дојдовме тука да прашаме зошто се уште немаме земено субвенции, а добивме информација дека никој ништо не знае и сите ги креваат рамениците, а ние нашиот труд и пот сме го дале, велат земјоделците. Тие го замолуваат новиот министер Николовски како што најавил пред една недела да ги исплати субвенциите на над 100-ци земјоделци и апелираат тој да дојде во Прилеп и да види како се обработува тутунот. -Проблемот е што сега тутунот се бере и потребни се нови материјали како најлони, скелиња, конци и сл. А некои од тутунопроизводителите имаат и свои работници и овие субвенции им се добредојдени бидејќи има некои кои немаат други приходи, пензии или социјална помош, велат тие. Олеснителна околност според земјоделците е тоа што од минатата влада на ВМРО-ДПМНЕ субвенциите изнесувале 60 денари додека пак од претходната од СДСМ тие изнесувале само 30 денари.
| | веќе видена | слични

Почна аплицирањето за земјоделските субвенции за годинашнава реколта. Како што информираше ресорниот министер, сите пречки се отстранети и земјоделците електронски ќе може да ги поднесат барањата најдоцна до 15 ти септември. Оние пак кои имаат проблеми и не можат сами да аплицираат, да побараат помош во подрачните единици најдоцна до 30ти август. Вкупната поддршка за аграрот изнесува 160 милиони евра. - Апелирам до земјоделците, да го испочитуваат рокот за аплицирање, за да може поднесените барања навреме да се обработат и субвенциите да се исплатат согласно предвидениот распоред во текот на годината кој е усогласен со типот на земјоделското производство, рече министерот. Николовски информираше дека вчера на сметките на земјоделците биле пуштени 30 милиони денари субвенции за минатата година. Забрзано се работи на расчистување на сите заостанати обврски од претходните години. Во следниот период ќе се анализираат ефектите од доделените субвенции досега, а ќе се ревидира и распределбата на државното земјиште. ...
| | веќе видена | слични

Ве известувам дека ги решивме проблемите со софтверот за аплицирање за финансиска поддршка во земјоделството за 2017 година. Почитувани земјоделци, ве повикувам од денеска да конкурирате за субвенциите за годинешното земјоделско производство. Рокот за аплицирање е продолжен до 15-ти септември годинава, информираше министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски.
| | веќе видена | слични
6 копии

Почнува рокот за поднесување барања за директната финансиска поддршка во земјоделството, проектирана на вкупно 160 милиони евра, соопшти денеска ресорниот министер Љупчо Николовски. Сите пречки кои го кочеа процесот се отстранети, а решен е, рече, и проблемот со софтверот за аплицирање. Крајниот рок за доставување барања е 15 септември. - Ги повикувам земјоделците да конкурираат за субвенции за годинашното производство. Создадени се услови за почeток на процесот за апликација на чие деблокирање работиме од првиот ден кога дојдовме во Министерството, истакна министерот. Сите заинтересирани земјоделци можат сами да аплицираат, електронски, преку Е-Барање поставено на страната на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, а оние што не се во можност сами да креираат барање, најдоцна до 30 август годинава треба да побараат техничка поддршка од Подрачната единица на Министерството за да можат да го запазат рокот за аплицирање. Како што објасни Николовски, за помош околу ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Од денеска па до 15-ти септември земјоделците ќе можат да поднесуваат барања за субвенции. За годинава, субвенциите ќе изнесуваат вкупно 160 милиони евра. Земјоделците ќе можат да аплицираат електронски. „Ги повикувам земјоделците да конкурираат за субвенции за годинашното производство. Сите заинтересирани земјоделци можат сами да аплицираат, електронски, преку Е- барање поставено на страната на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, а оние што не се во можност сами да креираат барање, најдоцна до 30-ти август годинава треба да побараат техничка поддршка од Подрачната единица на Министерството“, изјави министерот за земјоделство, Љупчо Николовски. Како што објасни Николовски, за помош околу аплицирањето земјоделците можат да ги користат и услугите на Агенцијата за поттикнување и развој на земјоделството. извор: МРТ
| | веќе видена | слични

Рокот за аплицирање за субвенции е продолѓен до 15 септември. Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски информираше дека се решени проблемите со софтверот за аплицирање за финансиска поддршка во земјоделството за 2017 година. „Почитувани земјоделци, ве повикувам од денеска да конкурирате за субвенциите за годинешното земјоделско производство. Рокот за аплицирање е продолжен до 15-ти септември годинава“, информираше министерот.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 127 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 138 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 78 | | | веќе видена

Најдобриот македонски ракометен состав Вардар изгледа многу поразлично во оваа кампања без услугите на шампионите како Арпад Штербик, Хорхе Македа, Жоан ...
сите 101 | | | веќе видена

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече ...
сите 258 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов потврди дека миризбата во зградата во Аеродром биле користени пелени кои не биле фрлени. Според него, граѓаните ...
сите 70 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

“Бело злато“ на состанок во Министерството за земјоделство, ќе се исплатат субвенциите за оризот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: