Добра деловна година на прилепскиот Мермерен комбинат

Раководството на прилепскиот Мермерен комбинат ја оценува годината што измина како успешна и со подобри постигнувања од лани. “Отворивме  15 нови  работни места за стручен кадар, а толку ќе има и догодина. Наспроти општата криза комбинатот  работи успешно и мермерот е многу баран во светот“, изјави директорот на мермерниот комбинат во Прилеп Горан Попоски. Според Попоски, годишното производство од околу 25.000 метри кубни мермер од кои 40% се преработуваат во мермерни плочи, постепено се зголемува за 5% до 10%. “Годинава целото производство беше договорено, откупено и наплатено, а со поголеми очекувања сме и за догодина. Главни купувачи остануваат Кина, Обединетите арапкси емирати, Дубаи, Абу Даби, Шпанија, Италија, вели Попоски, информира Попоски и додава дека од државата се секогаш добредојдени позитивни мерки. За нас како извозници е важно да  се стимулира извозот и да се намалуваат даноците“, посочува Попоски. За државата и за Прилеп, мермерниот кобинат е најголем плаќач на концесиски надомест. Од ...
| | веќе видена | слични

Според оцените на менаџментот на комбинатот, и покрај кризата,  годинава се остварени подобри резултати од лани. Директорот на мермерниот комбинат во Прилеп Горан Попоски за МИА изјави дека и покрај општата криза, комбинатот  работи успешно и дека прилепскиот мермер е многу баран во светот. Годишното производство на прилепскиот Мермерен комбинат изнесува некаде  околу 25.000 метри кубни мермер од кои 40% се преработуваат во мермерни плочи, постепено се зголемува за 5% до 10%. Попоски вели дека годинешното производство беше договорено, откупено и наплатено, а со поголеми очекувања сме и за догодина. Главни купувачи на комбинаттот остануваат Кина, Обединетите арапкси емирати, Дубаи, Абу Даби, Шпанија, Италија, додава Попоски.
| | веќе видена | слични

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 336 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 209 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Република Македонија од ВМРО-ДПМНЕ, професор Гордана Силјановска Давкова во нејзиното прво интервју дадено за Вестите на Сител ...
сите 159 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 304 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Добра деловна година на прилепскиот Мермерен комбинат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: