Денес се слави празникот Ѓурѓовден

3 копии

Вториот ден на Велигден, годинава се поклопува со празнува на Ѓурѓовден, празник кој секоја година се одбележува на 6 мај. Христијанската црква го обележува погубувањето на великомаченикот Свети Ѓорѓи. Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан од рано изутрина богослужеше во храмот „св. Великомаченик Георгиј“ во Чаир, а епископот велички г. Јосиф богослужеше во манастирот „св. Великомаченик Георгиј“ во Кривидол. Обичаите во кои се опеваат разбудувањето на природата упатуваат на сознанието дека Ѓурѓовден е пред се сточарски и земјоделски празник. Ѓурѓовден обично се врзува и за ромската популација, која го смета за свој најголем културно-верски празник.
| | веќе видена | слични
3 копии

Со закитување на домовите со млади гранчиња и со одење во црквите прилепчани денеска го прославуваат верскиот празник Ѓурѓовден. Градоначалникот на Прилеп Марјан Ристески ги посети манастирите и црквите во околината на градот каде традиционално се одбележува големиот христијански празник. - На сите православни верници им упатувам искрени честитки по повод најголемиот христијански празник, Воскресението Христово – Велигден и Ѓурѓовден. Посакувам мигови на разбирање, љубов, надеж и бериќет во секој дом и Господ да ги поведе во радоста на празникот и во љубовта кон верата, изјави Ристески. Тој упати честитки и до ромското население кое традиционално го одбележува празникот Ѓурѓовден.
| | веќе видена | слични

Донациите на иселениците од Тетовско се причината за брзото одвивање на изградбата Св. Ѓорѓи во Туденце. Празнувањето на Ѓурѓовден беше можност и денес верниците и иселениците да помогнат за довршување на овој православен храм. Се празнуваше и во Мала Речица каде црквата Св. Геориј Победоносец го славеше својот патрон. И таму интензивно се одвива изградбата на придружните објекти во манастирскиот комплекс. Двете цркви неодамна беа возобновени, а со тоа продолжува и традицијата на празнување на Ѓурѓовден. Соња Атанаскоска
| | веќе видена | слични
2 копии

Градоначалникот на Прилеп, Марјан Ристески, денеска ги посети манастирите и црквите во околината на општината каде традиционално се одбележува големиот христијански празник Ѓурѓовден. Сите народи и заедници го слават овој ден со китење на домовите со млади гранчиња и со посета на црковната литургија. „На сите православни верници им упатувам искрени честитки по повод најголемиот христијански празник, Воскресението Христово – Велигден и Ѓурѓовден, посакувам мигови на разбирање, љубов, надеж и бериќет во секој дом и Господ да ги поведе во радоста на празникот и во љубовта кон верата“ - посочи Ристески. Toj упати честитки и до ромското население кое традиционално го одбележува празникот Ѓурѓовден.
| | веќе видена | слични

Денес се празнува Ѓурѓовден, празник во чест на Свети великомаченик Георгиј Победоносец, празникот на обновувањето на природата и на животот воопшто. Празникот на светиот великомаченик Георгиј познат како Ѓурѓовден се празнува на 6 мај според новиот или на 23 април според стариот календар. Тој се смета за најголем пролетен празник што го празнува не само христијанското туку и целото население во Македонија што од друга страна значи дека во неговата основа е празнувањето на природата, на разбудувањето на вегетацијата и на животот воопшто. Именден празнуваат: Ѓорѓија, Ѓуро, Ѓурѓа, Ѓоре, Ганка, Ганчо, Гинка и др. Големиот црковен и народен празник посветен на светиот великомаченик Георгиј Победоносец маѓу народот познат како Ѓурѓовден спаѓа меѓу неподвижните празници или меѓу празниците со постојан датум. Секоја година се паѓа на 6 мај според новиот, или на 23 април според стариот календар. Ѓурѓовден е најголем пролетен празник што го празнува не само христијанското туку и другото население, што ...
| | веќе видена | слични

Се враќа некогашниот сјај на славење на празникот свети Ѓорѓија во истоимениот манастирски комплекс во Мала Речица. Возобновената манастирска црква каде се изврши мал водосвет и манастирскиот двор, беа преполни со... Се враќа некогашниот сјај на славење на празникот свети Ѓорѓија во истоимениот манастирски комплекс во Мала Речица. Возобновената манастирска црква каде се изврши мал водосвет и манастирскиот двор, беа преполни со верници кои се радуваа на враќање на традиција на ваквото масовно чествување на Ѓурѓовден, откако во кофликтот во 2001 година ова духовно светилиште беше целосно опожарено. На денешното чествување на празникот Ѓурѓовден беа дојдени и наши иселеници од западноевропските земји. Од црковниот одбор на манастиркиот комплекс Свети Ѓорѓија, очекуваат ова духовно светилиште целосно да се возобнови во септември годинава. На денешното чествување на празникот по прережувањето на славските колачи, се избраа и нови 9 кумови за наредната година. Во тетовско денесka Ѓурѓовден се празнуваше во ...
| | веќе видена | слични

Со црковна богослужба, заеднички ручек (ѓурѓовденски курбан) и општонародна веселба денеска верниците од Делчевско го прославуваат празникот посветен на Великомаченикот Св. Ѓорги - Ѓурѓовден. Со црковна богослужба, заеднички ручек (ѓурѓовденски курбан) и општонародна веселба денеска верниците од Делчевско го прославуваат празникот посветен на Великомаченикот Св. Ѓорги - Ѓурѓовден. Традиционално, секоја година кај месноста Ѓурѓов Даб во атарот на селото Вирче се одржува голем црковно-народен собор во манастирскиот комплекс „Св.Ѓорѓи“. Според вековната традиција сточарите на манастирот му подаруваат јагниња од кои се подготвува курбанот (ручекот) и им се дели на собраните за здравје. По завршувањето на собирот следува ѓурѓовденската визита со посета на домовите на оние што го носат името Ѓорѓи, Ѓурѓа, Ѓуро, Ѓоко, Гошо, при што домаќините ги почестуваат гостите со ракија и домашни специјалитети. Организаторите на соборот денеска очекуваат масовна посета, бидејќи Ѓурѓовден се поклопува со вториот ден од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Празник на обновувањето на природата и на животот воопшто Празник на обновувањето на природата и на животот воопштоПразникот на светиот великомаченик Георгиј познат како Ѓурѓовден се празнува на 6 мај според новиот (или на 23 април според стариот) календар. Тој се смета за најголем пролетен празник што го празнува не само христијанското туку и целото население во Македонија што од друга страна значи дека во неговата основа е празнувањето на природата, на разбудувањето на вегетацијата и на животот воопшто.Именден празнуваат: Ѓорѓија, Ѓуро, Ѓурѓа, Ѓоре,Ганка, Ганчо, Гинка и др.Големиот црковен и народен празник посветен на светиот великомаченик Георгиј Победоносец маѓу народот познат како Ѓурѓовден спаѓа меѓу неподвижните празници или меѓу празниците со постојан датум. Секоја година се паѓа на 6 мај според новиот, или на 23 април според стариот календар. Ѓурѓовден е најголем пролетен празник што го празнува не само христијанското туку и другото население, што од друга страна зборува за фактот дека во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во манастирскиот комплекс „Св.Ѓорѓи“ во атарот на селото Вирче во Делчево, кај месноста Ѓурѓов Даб, по повод христијанскиот празник Ѓурѓовден, денеска традиционално се одржува голем црковно-народен собор. Со црковна богослужба, заеднички ручек и општонародна веселба верниците го прославуваат празникот посветен на Великомаченикот Св. Ѓорги - Ѓурѓовден. По завршувањето на собирот следува ѓурѓовденската визита со посета на домовите на оние што го носат името Ѓорѓи, Ѓурѓа, Ѓуро, Ѓоко, Гошо, при што домаќините ги почестуваат гостите со ракија и домашни специјалитети.
| | веќе видена | слични

Во христијанството овој празник се слави како Свети Ѓорѓи (Јурај). Црквата на овој ден го обележува погубувањето на Свети Ѓорѓи кое се случило на 23 април 303 година. Ноќта пред Ѓурѓовден домовите се закитуваат со зелени гранчиња, кои симболизираат бериќет и род. Денешниот празник обично се поврзува со Ромите, кои Ѓурѓовден го одбележуваат како свој најголем културно-верски празник.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

* РУСКОВСКА: Во понеделник очекувам вештачењето на телефонот на Катица да биде готово Јавнотото обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во ...
сите 116 | | | веќе видена

Извори од СЈО за КОД велат дека најмалку два пати Бојан Јовановски ја посетил Катица Јанева во нејзината канцеларија во СЈО.Снимките предадени во ...
сите 396 | | | веќе видена

Рожер Федерер на болен начин го загуби неделното финале со Новак Ѓоковиќ на Вимблдон, но од друга страна пак, импресионираше со тенисот кој го прикажа во ...
сите 250 | | | веќе видена

Британскиот министер за надворешни работи, Џереми Хант, денеска изјави дека инцидентот со нафтениот танкер во Ормускиот проток може да биде знак дека Иран ...
сите 221 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Денес се слави празникот Ѓурѓовден

Од:
До кого (е-маил):
Порака: