Роденденот на Мериот во знакот на благодарноста кон вработените

3 копии

Приказната за денешниот синџир хотели Мериот почнала на денешен ден, пред 89 години. На 20 мај 1927 година, младенците Џеј Вилард и Алис С. Мариот, заедно со нивниот деловен партнер Хју Колтон, ја отвориле малата локална пивница. Малиот бизнис набргу прераснал во синџир ресторани, а понатаму се развил до денешниот препознатлив синџир хотели Мериот Интернешнал. Инспирацијата за својот развој овој познат бренд ја црпел од изјавата на Ј Вилард Мариот: Мотивирајте ги своите вработени, обучувајте ги, создадете од нив победници. Токму затоа роденденот во сите Мериот хотели се одбележува со искажување на благодарност кон своите вработени, водени од филозофијата дека каков е односот кон вработените, таков ќе биде и нивниот однос кон гостите. А ако гостите се задоволни, тие ќе се вратат. Кон ова одлежување и иницијатива се приклучува и неодамна отворениот Skopje Marriott Hotel, како прв хотел во Македонија, со потпис на Marriott International. Лоциран на плоштадот Македонија, во центарот на градот, новиот хотел е ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Дали сте знаеле дека приказната за Мериот започнува со пивница пред 89 години на денешен ден. Тогаш младенците Ј. Вилард и Алис С. Мариот, заедно со својот деловен партнер Хју Колтон, ја отворија малата локална пивница што прво прераснува во ланец од ресторани, а понатаму се развива денешниот Мериот глобален хотелски ланец. Marriott International овој ден го одбележува со благодарност кон вработените. Инспирирани од изјавата на Ј Вилард Мариот „Мотивирајте ги своите вработени, обучувајте ги, создадете од нив победници. Ние знаеме дека ако кон своите вработени се однесуваме добро, тие исто така добро ќе се однесуваат и со нашите клиенти, гости, а ако гостите се задоволни, тие ќе се вратат“, овој момент во сите Мериот хотели се одбележува со искажување на благодарност кон вработените, како продолжение на филозофијата и убедувањето на основачите на брендот. Кон ова одлежување и иницијатива се приклучува и неодамна отворениот Skopje Marriott Hotel, како прв хотел во Македонија, со потпис на Marriott ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Политичарите кои ги бива да лажат и да манипулираат имаат име и презиме. Тоа е Зоран Заев и картелот околу него. Политичарите кои се коцкаат со идентитетот на ...
сите 225 | | | веќе видена

Соопштение на СДСМ Наместо да шират лажни вести за Договорот ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски треба да кажат дали ќе учествуваат на референдумот во недела. ...
сите 72 | | | веќе видена

-Одлуката е сериозна и одговорноста се однесува на иднината на нашата татковина и нанашите граѓани. Да бидеме делод светот, а не сами в осветот. По 27 години, ...
сите 88 | | | веќе видена

На 30 септември ќе имаме референдум и гласачкo-избирачка битка. Според планот увезен од странство, бој ќе бијат космополитите, кои се веќе дел од ЕУ и од НАТО, ...
сите 69 | | | веќе видена

Францускиот претседател Емануел Макрон повика денеска иранската криза да биде уредена со „дијалог и мултилатерализам“.Тој го упати повикот на годишната сесија ...
сите 73 | | | веќе видена

Лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти вели дека заедно со лидерот на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Иса Мустафа се подготвени да работат ...
сите 155 | | | веќе видена

Во петок ќе имам состанок во Министерството за финансии на кој дефинитивно ќе утврдиме дали ќе има ребаланс на Буџетот или не и ако го правиме кога ќе го ...
сите 63 | | | веќе видена

Познато е колкаво е ривалството помеѓу Интер и Јувентус, а по натпреварот на Интер за викендот Хрватот Марсело Брозовиќ одлучи да испрати провокација до членот ...
сите 149 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Роденденот на Мериот во знакот на благодарноста кон вработените

Од:
До кого (е-маил):
Порака: