ДЗС: Од Македонија во 2016 година се отселиле 440 државјани


2 копии

Од Република Македонија во 2016 година се отселиле само 440 граѓани, покажуваат официјалните податоци од Државниот завод за статистика. Споредено со годините претходно трендот бележи намалување. Во 2015 година од Македонија се отселиле 767 лица, во 2014 година 740, во 2014 година 945 лица, а во 2012 година земјата ја напуштиле 1.330 лица. Според последните податоци објавени од ДСЗ во Публикација посветена на миграциите, во земјава во 2016 година се доселиле 283 македонски граѓани, а во 2012 година 396 граѓани. Во рамки на внатрешните миграции во земјава, 6.869 лица мигрирале од една во друга општина.
| | веќе видена | слични
3 копии

-Си дојдов дома за празниците да ги поминам заедно со своето семејство, работам веќе 4 години во Малме како фризер.Во Скопје работев во неколку фризерници, сакав да си отворам свое студио, но немав можност тоа да го остварам со платата која ја зимав како работник.Случајно ме посети еден другра кој живее во Шведска и ме информираше дека негов пријател бара машки фризер со исуство, така заминав таму.Тешко е кога си разделен од своето семјество, раскажува Васил.Додека другите се уште празнуваа 27 годишниот скопјанец се испрати со своето семејство на скопскиот аеродром.-Кога ќе помислам на родиниот град на забавите прославите за Нова година, божиќните празници, семејни прослави, ми го стоплуваат срцето, како Скопје нема друго, вели Васил.На скопскиот аеродром имаше голем број на луѓе кои се поздравуваа со своите роднини.Родителите на Васили, велат дека за време на празниците биле пресреќни бидејќи ги поминале во друштво со својот син, но време е сега да се поздрават и да му посакаат многу здравје и среќа.-Секој ...
| | веќе видена | слични

Се сликаа за последен пат пред да заминат кон подобар живот. 15 млади од селото Копаница, од општина Сарај, вчера го напуштија селото и заминаа кон Европа, како што, за подобар живот. Нивните соседи велат дека младите си заминуваат бидејќи во Македонија не можат да најдат работа и поради тоа немаат перспектива. „Можам да кажам дека младите едвај чекаат да заминат, да се оженат или да најдат друг начин за да заминат од Македонија. Не гледам перспектива тука, излегувам некогаш по овие чајџилниците, магистер работи како обезбедување на електрична енергија, ова е срам. Учен човек да не може да најде работа. Вчера околу 15 – 20 луѓе си заминаа за Словачка“, вели Авдил Ваид Адеми. Имамот на село Копаница вели дека младите не треба да си заминат од земјата туку треба да го дадат својот придонес во местото каде живеат. „Тоа е вистина, но причината зошто заминуваат е тоа што сите посакуваат да имаат подобар живот. Но сега и таму е тешко за живот, ние имаме печалбари кои кажуваат дека порано било многу подобро таму. ...
| | веќе видена | слични

Врз основа на податоците за периодот 2012-2016 година, Државниот завод за статистика објави дека од Македонија заминале 4222 лица. Бројките се високи, но според статистиките не се алармантни. Социологот Илија Ацевски, вели дека државата треба да создаде поволни услови за враќање на младите. За тоа потребно е да се изградат стандарди како во западно европските земји. Од Македонија само во 2016 година заминале 440 граѓани, покажуваат статистичките податоци. Меѓутоа ова покажува намалување на трендот на иселување. Во 2015 година од Македонија заминале 767 граѓани, во 2014 – 740, во 2013 се иселиле 945 лица, а во 2012 земјата ја напуштиле 1.330 граѓани. Зимер Јашари
| | веќе видена | слични

Во 2016 година од Македонија се иселиле само 440 граѓани, стои во официјалните податоци од Државниот завод за статистика. Ако се следи состојбата години наназад трендот има намалување. Во 2015 година од Македонија се иселиле 767 лица, во 2014 година бројот на иселени бил 740, во 2014 година 945 лица, а во 2012 година Македонија ја напуштиле 1.330 лица. Во Публикација за миграциите, стои дека во земјава во 2016 година се доселиле 283 македонски граѓани, а во 2012 година 396 граѓани. Како дел од внатрешните миграции во државата, 6.869 лица мигрирале од една во друга општина. Во Македонија според статистистичките податоци на крајот на 2016 година бројот на жители бил 2.073.702. Најзастапена е младата репродуктивна популација, 16,6% се деца до 14 години, и 13,1% се возрасни над 65 години.
| | веќе видена | слични

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 180 | | | веќе видена

Во продолжение ја гледаме атмосферата во дел од нив, но и од Мелбурн Австралија каде Македонците се организираа за одбележување на овој  верскиот празник.
сите 259 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 681 | | | веќе видена

Секс-скандалот со експлицитни фотографии и преписките помеѓу Јелена Карлеуша и фудбалерот Огњен Врањеш, уште е главна тема во медиумите од соседството. ...
сите 189 | | | веќе видена

Гимназијалката Јована Лепосавиќ (18) прва доплива до светиот крст денеска во Земун, јавуваат српските медиуми. Младата белграѓанка која пред четири години ја ...
сите 134 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ДЗС: Од Македонија во 2016 година се отселиле 440 државјани

Од:
До кого (е-маил):
Порака: