Санирање ударни дупки на градските сообраќајници

7 копии

Екипи на ЈП „Улици и патишта“ по налог на Град Скопје деновиве на терен реализираат голема акција за санирање на ударни дупки на коловозите на градските сообраќајници. Станува збор за редовна акција по завршување на зимската сезона, кога на дел од коловозите има оштетувања од снегот и солта. Ударни дупки се санирани на следните булевари и улици: - бул.Партизански одреди; - бул. Илинден; - бул. Гоце Делче; - бул.Александар Македонски; - бул. Босна и Херцеговина; - бул. Христијан Тодоровски Карпош; - бул. Словенија, Митрополит Теодосиј Гологанов; - бул.Киро Глигоров; - бул Србија; - бул. Борис Трајковски; - ул. Јадранска магистрала; - ул.Тодор Александров; - ул.Љубљанска; - ул. Московска; -ул. Лука Геров; -ул. Ферид Бајрам; -ул. Методија Андонов Ченто; -ул. Благоја Стефковски; - ул. Перо Наков; -ул. Лазар Личеновски; -ул. Ѓорче Петров; -ул. Васил Чакаларов; - патот за Арачиново; Санирањето на ударните дупки на градските сообраќајници континуирано ќе продолжи и во наредниот период.
| | веќе видена | слични

Поради поголема успешност на акцијата, општина Карпош ги повикува и граѓаните да пријавуваат ударни дупки. Пријавувањето може да се врши на e-mail адресата: kontakt@karpos.gov.mk и на социјалните мрежи на општина Карпош: Facebook: https://www.facebook.com/OpstinaKarpos/ Twitter: @OpstinaKarpos Instagram: @opstinakarpos Потребно е да се наведе точната локација и број на улицата. Во претстојниот период, како што информира општина Карпош, ќе се реконструираат и повеќе улици кои се во руинирана состојба. 
| | веќе видена | слични
4 копии

Општина Карпош започнува со санација оштетените улици на својата територија, на кои се детектирани т.н „ударни дупки“. Во изминатиот период, комуналните служби на локалната самоуправа, евидентираа повеќе точки на чии локации постојат видливи оштетувања на инфраструктирата кои веднаш ќе бидат асфалтирани. Оваа иницијатива, општината ја презема со цел да се овозможи безбедно движење на граѓаните, велосипедите и моторните возила.Поради поголема успешност на оваа акција, ги повикуваме и граѓаните уредно (со наведување на точната локација и број на улицата), да пријават ударни дупки на територија на Карпош. Граѓаните може да пријавуваат на e-mail адресата: , како и на социјалните мрежи на Општина Карпош. Во претстојниот период, ќе се реконструираат и повеќе улици на територија на Општина Карпош кои моментално се во руинирана состојба.извор: Makfax
| | веќе видена | слични

Викендов се санираа ударните дупки во главниот град. Екипи на ЈП „Улици и патишта“ по налог на Град Скопјe викендов продолжија со санирање на ударни дупки на коловозите на градските сообраќајници. Ударни дупки се санирани на следните булевари и улици: Партизански одреди, Козле, Александар Урдаревски, клучка Естекада и Лазар Поп Трајков.
| | веќе видена | слични

По налог на градот Скопје, овие денови екипи на јавното претпријатие „Улици и патишта“ реализира голема акција за санирање ударни дупки на коловозите на повеќе градски сообраќајници. Станува збор за редовна акција по завршувањето на зимската сезона, бидејќи тогаш најчесто се оштетуваат улиците од снегот и солта. Од градот информираат дека санирани се булеварите Партизански одреди, Илинден, Гоце Делчев, Александар Македонски, Босна и Херцеговина, Христијан Тодоровски-Карпош, Словенија, Митрополит Теодосиј Гологанов, Киро Глигоров, Србија и Борис Трајковски и улиците Јадранска магистрала, Тодор Александров, Љубљанска, Московска, Лука Геров, Ферид Бајрам, Методија Андонов Ченто, Благоја Стефковски, Перо Наков, Лазар Личеновски, Ѓорче Петров, Васил Чакаларов и патот накај Арачиново. Градските власти велат дека санирањето на ударните дупки на градските сообраќајници континуирано ќе продолжи и во наредниот период. С.Р.
| | веќе видена | слични

Останато

 ЕБУ се огласи официјално и прогласи дека имало грешка во гласањето од страна на Белорусија. Грешка која Македонија ја направи победник од жири и официјално ...
сите 379 | | | веќе видена

Иранскиот претседател Хасан Рохани изјави дека Техеран нема да попушти под притисокот на САД и дека нема да се откаже од своите цели, дури и ако Иран биде ...
сите 169 | | | веќе видена

Пратеникот Павле Богоевски, кој е и претседател на собраниската Комисијата за деловнички и мандантно-имунитетни прашања поднесе оставка, откако во јавноста се ...
сите 158 | | | веќе видена

Ден по именувањето на Еролд Мусилу за прв човек на Агенцијата за разузнавање , од коалицискиот партнер во власта ДУИ – повик до претдателот Пендаровски да ја ...
сите 129 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Санирање ударни дупки на градските сообраќајници

Од:
До кого (е-маил):
Порака: