Пријавени 2565 дивоградби во Штип

Штип - Согласно статитстиката на терен, од почетокот на важноста на Законот за легализација на бесправно изградени објекти на 4-ти март 2011 до денес (27.07.2011) во Штип се евидентирани 2565 дивоградби. Од нив, 1645 се по пријава на самите граѓани во едношалтерскиот центар додека преостанатите над 800 барања се од тимовите кои веќе трета недела се на терен и на лице место им помагаат на граѓаните да поднесат документи. Според статистиката, до сега се издадени над 80 решенија за легализација. Само за четири дена биле обработени 387 барања од терен (18.07 до 22.07). Најголем дел од поднесените барања, околу 1394 се поднесени само во периодот од 1-ви до 22 јули. Наскоро Законот влегува во последниот месец на важност заради што Општина Штип апелира до сите заинтересирани граѓани да го испочитуваат законскиот рок и до 3-ти септември да ги пријават своите дивоградби.
| | веќе видена | слични

Останато

Во изминатите неколку недели, парада високи западни официјални лица поминаа низ Скопје, скромниот главен град на малата Република Македонија, која е помала од ...
сите 227 | | | веќе видена

Граѓаните сами да ги читаат и слушаат изјавите од лидерите, за да не бидат под влијание на разни пропаганди, вели долгогодишниот аналитичар за Балканот од ...
сите 123 | | | веќе видена

Повторно тензично на судскиот процес. Обвинетиот Игор Југ вербално ги нападна судијката Добрила Кацарска и сведокот Агим Нухиу и потоа стана од столчето ...
сите 167 | | | веќе видена

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 67 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 69 | | | веќе видена

Секторот за внатрешни работи Штип поднесе кривична пријава против Н.А.(31) од Штип поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „предизвикување ...
сите 125 | | | веќе видена

Скандал во Маврово. Нападнат новинарот Љупчо Златев кој денеска на лице место токму од Маврово сакаше да ја информира јавноста за случајот поврзан со викенд ...
сите 25 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пријавени 2565 дивоградби во Штип

Од:
До кого (е-маил):
Порака: