Нервозни реакции на граѓаните околу наплатата и распределбата на автобуските линии

Првите денови од воведувањето на Интегрираниот Тарифен Систем во скопскиот јавен превоз донесе многу нервозни реакции на граѓаните. Пред билетарниците на ЈСП-Скопје има големи редици од пензионери и студенти кои сакаат да си ги продолжат билетите за 2017 година, додека во градските автобуси владеат постојани препукувања меѓу возачите и оние патници кои сакаат да платат во готово и немаат електронски картички. Од 1 јануари започна да важи и новата распределба на автобуските линии во Скопје, која ги предизвика и првите негативни реакции на жителите од одредени населби во градот. На Интернет веќе кружат официјални барања до ЈСП-Скопје за враќање на нивните автобуси на некои од градските линии. Незадоволни граѓани од Чаир и од Бутел сакаат да се вратат автобусите на ЈСП-Скопје на линиите „9“ и „19“, кои од 1 јануари се опслужуваат единствено со возила на приватните превозници. Жителите од овие населби се жалат дека приватните автобуси не се редовни, но и дека возилата се постари и без греење. Особено е негативна ...
| | веќе видена | слични

ЈСП СО СОВЕТ ДО ГРАЃАНИТЕ Граѓаните задолжително да го запомнат бројот на автобусот, а не бројот на линијата на која вози, за да може да се санкционира возачот До крајов на месецов, за да им се олесни на граѓаните да си обезбедат неперсонализирана картичка за јавен градски превоз, ваква картичка можат да купат од возачот во автобус. Таа чини 150 денари, со неа следуваат пет гратис возења со неограничен рок за нивно искористување, а потоа може да се надополни. Ваква картичка може да се купи и во билетарниците низ градот. Но во изминативе денови, во некои од автобусите немаше да се купат картички. "По најголемиот снег одев од Кисела Вода до Центар, затоа што ниту во автобусот на линија 24 ниту во 13 возачите немаа картички. Наводно, им се потрошиле. Истиот одговор го добив и кога, по пат, се обидов да се качам во автобусот со број 58, а потоа и во оној што вози на линија 41. Карти немаше ни во билетарницата кај Општина Кисела Вода. Таму ми одговорија дека вршеле само надополнување, а не и продажба на ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Поради изнесените шпекулации на одредени медиуми, кои само од нивни познати причини сакаат да направат штета на работењето на ЈСП СКОПЈЕ, а воедно и забуна кај граѓаните на Скопје, Јавното сообраќајно претпријатие СКОПЈЕ – Скопје ги информира своите корисници следното: „1. Неперсонализираната картичка, која што е најактуелна во последниот период, заради приклучувањето на приватните превозници и новиот тип на наплата кај овие субјекти, чини 150 денари и на истата има впишано 5 гратис возења. Овие гратис возења, можат да се искористат во било кое време, по потребите на корисникот, без временски ограничувања. Овие картички можат да се набават на сите продажни места на ЈСП СКОПЈЕ, кај мастер-дилерот, на автоматите за електронски картички и кај возачите на ЈСП СКОПЈЕ и приватните превозници. 2. Продолжувањето на важноста на бесплатните студентски билети и бесплатните билети на лицата од возрасната група на граѓани (над 64/62 години) не беше ограничена со 31.12.2016 година. Овие корисници можат да си ја продолжат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

ЈСП Скопје излезе со соопштение за електронските картички и новиот начин на плаќање на билетите. Поради изнесените шпекулации на одредени медиуми, кои само од нивни познати причини сакаат да направат штета на работењето на ЈСП СКОПЈЕ, а воедно и забуна кај граѓаните на Скопје, Јавното сообраќајно претпријатие СКОПЈЕ – Скопје ги информира своите корисници следното: 1. Неперсонализираната картичка, која што е најактуелна во последниот период, заради приклучувањето на приватните превозници и новиот тип на наплата кај овие субјекти, чини 150 денари и на истата има впишано 5 гратис возења. Овие гратис возења, можат да се искористат во било кое време, по потребите на корисникот, без временски ограничувања. Овие картички можат да се набават на сите продажни места на ЈСП СКОПЈЕ, кај мастер-дилерот, на автоматите за електронски картички и кај возачите на ЈСП СКОПЈЕ и приватните превозници. 2. Продолжувањето на важноста на бесплатните студентски билети и бесплатните билети на лицата од возрасната група на граѓани (над ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Од Јавното сообраќајно претпријатие ЈСП „Скопје“ соопштија дека поради изнесени шпекулации на одредени медиуми граѓаните на Скопје се збунети околу купувањето користењето и функционирањето на новите електронски билети. Од ЈСП испратија ново известување: „1.Неперсонализираната картичка, која што е најактуелна во последниот период, заради приклучувањето на приватните превозници и новиот тип на наплата кај овие субјекти, чини 150 денари и на истата има впишано 5 гратис возења. Овие гратис возења, можат да се искористат во било кое време, по потребите на корисникот, без временски ограничувања. Овие картички можат да се набават на сите продажни места на ЈСП СКОПЈЕ, кај мастердилерот, на автоматите за електронски картички и кај возачите на ЈСП СКОПЈЕ и приватните превозници. 2.Продолжувањето на важноста на бесплатните студентски билети и бесплатните билети на лицата од возрасната група на граѓани (над 64/62 години) не беше ограничена со 31.12.2016 година. Овие корисници можат да си ја продолжат важноста на ...
| | веќе видена | слични

Граѓаните кои користат превоз со автобус на ЈСП или на приватните превозници веќе пет дена задолжително мораат да имаат електронска картичка. Хартиените не се користат. Ако сакаат да се возат и натаму можат да купат карта во автобус меѓутоа Граѓаните кои користат превоз со автобус на ЈСП или на приватните превозници веќе пет дена задолжително мораат да имаат електронска картичка. Хартиените не се користат. Ако сакаат да се возат и натаму можат да купат карта во автобус меѓутоа таа чини 150 денари и важи за 5 возења во промотивниот дел а од следниот месец ќе биде за две возења. Картичката може да ја користат и повеќе граѓани но не истовремено. Директорот на ЈСП потенцира дека се шпекулации информациите кои ги објавија некои медиуми дека од февруари ќе има употреба билет за едно возење кое ќе чини 60 денари кај возачите, такво нешто ниту е паланирано ниту ќе се воведе. Директорот на ЈСП објаснува дека билет за едно возење патниците можат да наплатат и преку мобилен кое чини 40 денари, засега ...
| | веќе видена | слични

Неперсонализираната картичка чини 150 денари и на истата има впишано 5 гратис возења. Овие гратис возења, можат да се искористат во било кое време, објаснуваат од ЈСП Билет за едно возење не постои и нема планови тој да биде воведен, ниту, пак, чини 60 денари. тоа го велат од Јавното сообраќајно претпријатие од каде испратија дообјаснување откако во јавноста се појавија конфузни информаци и за новиот начин на превоз во јавниот градски сообраќај во Скопје. Во продолжение го пренесуваме во целост објаснувањето од ЈСП, а кое се однесува на повеќе нејасни ситуации околу електронските билети и начинот на нивното користење. Јавното сообраќајно претпријатие СКОПЈЕ – Скопје ги информира своите корисници следното: 1. Неперсонализираната картичка, која што е најактуелна во последниот период, заради приклучувањето на приватните превозници и новиот тип на наплата кај овие субјекти, чини 150 денари и на истата има впишано 5 гратис возења. Овие гратис возења, можат да се искористат во било кое време , по потребите на ...
| | веќе видена | слични

Ве известуваме дека од 01.01.2017 година влегува во сила Интегрираниот Тарифен Систем кој важи за сите превозници вклучително и приватните превозници. Почнувајќи од новата година, корисниците на јавниот превоззадолжително треба да поседуваат електронска картичка, која може да се набави во сите продажни места на ЈСП СКОПЈЕ, дополнителните продажни места од мрежата за продажба на 50 различни локации и во сите автобуси на ЈСП СКОПЈЕ и приватните превозници. Со влегувањето во сила на Интегрираниот Тарифен Систем, Градот Скопје донесе одлука за промотивен период од еден месец, при што со секоја купена неперсонализирана електронска картичка следуваат 5 гратис возења. Ве известуваме дека доколку сакате да користите јавен градски превоз задолжително треба да имате електронска картичка со запишан билет или надополнет паричник. За единствено возење се користи електронскиот паричник. КАТЕГОРИЈА ПРОДУКТ / ПРОИЗВОД ВАЖИ ЗА (ЗОНА) Еднична цена Сите Персонализирана Електронска Картичка сите линии 200,00 Неперсонализирана ...
| | веќе видена | слични

ЈСП СКОПЈЕ ги информира граѓаните, дека надополнувањето на електронските картички можат да го направат на 30 продажни места на ЈСП СКОПЈЕ, на 54 локации на мастер-дилерот и на 3 автомати за картички (ТВМ).Продажните места на мастер-дилерот можете да ги најдете на следните локации: Продажните места на мастер-дилерот можете да ги најдете на следните локации:
| | веќе видена | слични

Останато

Еквадорски судија наложи поранешниот министер за надворешни работи, Рикардо Патино, познат поддржувач на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде уапсен ...
сите 131 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на средба со жителите на Дебарца, порача дека отворените перспективи кон ЕУ и НАТО, носат економски ...
сите 262 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 144 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата на мали сипаници во Скопје на 2 јануари, по повеќе од четири месеци прогласена е и епидемија на територијата на целата држава. ...
сите 314 | | | веќе видена

Изборната кампања денеска завршува. Точно на полноќ стапува изборниот молк а во недела граѓаните излегуваат на шесттите претседателски избори. Во релативно ...
сите 72 | | | веќе видена

На полноќ заврши изборната кампања за претседателските избори и за предвремените локални што ќе се одржат во општините Охрид, Дебар и Ново Село и започна ...
сите 160 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нервозни реакции на граѓаните околу наплатата и распределбата на автобуските линии

Од:
До кого (е-маил):
Порака: