Вистински пријател

Сите ние имаме пријатели, но дали тие се вистински или не треба да дознаеме по нивните постапки, работите кои ги прават и делата сторени за нас. Секој сака вистински пријател покрај себе, да не му завидува, да му биде неверојатна поддршка во најтешките моменти и да го храбри за нови чекори. Секогаш кога ни треба поддршка го повикуваме најдобриот пријател, кога ни треба совет прво кај него се обраќаме, но дали тоа е обострано..... хммм треба да размислиме дека не секогаш вистинскиот пријател е и добар пријател. Друга важна особина во овие односи пријател - пријател е тоа што ние не размислуваме на што сме изложени додека ја отвориме нашата душичка и се исповедуваме, доколку тој не ви е вистински пријател ќе го прераскаже сево ова без око да му трепне. Запомнете дека ние сме ранливи и отворени, а доколку таа доверба не ни биде возвратена едно пријателство ќe згасне многу брзо. Тоа не е вистински пријател. Вистинскиот пријател ќе ви помогне иако неговиот интерес е повреден, ќе се жртвува за вас се со цел да ...
| | веќе видена | слични

Сите познаваме многу луѓе. Тоа е така, не само затоа што сега на светот има седум милијарди луѓе, па и ние нормално сретнуваме и живееме со многу народ БИОЕТИКА ЗА МЛАДИТЕ (21) Тоа било така и порано, кога, на пример, вашиот професор бил млад и живееле само две и пол милијарди луѓе. Ние сретнуваме многу луѓе - наши роднини во нашиот град и во другите градови на нашата држава; познаници на нашите родители и нивни соработници; луѓе од нашата улица и од целото маало, па и од другите краишта на градот, кои ги гледаме кога одиме кај роднините, или кога нешто купуваме, или кога сме на прошетка, или сме отишле во кино во некој друг крај на градот. Ги познаваме нашите соученици и познаници од нашето училиште од погорните и од помалечките класови. Тоа е огромен број луѓе, кои ни се познати, а со некои и се поздравуваме. Мнозина од нив можеби не ни се многу блиски. Но постојат луѓе што особено ни се блиски. Тоа се нашите пријатели. Пријател, тоа е оној/онаа што за нас е повеќе отколку само познат или само партнер ...
| | веќе видена | слични

Останато

СДСМ треба јасно да каже дали имало грчка дипломатска интервенција после интервјуто на Зоран Заев или не? Дали тиражниот Екатимерини лаже кога вели дека откако ...
сите 157 | | | веќе видена

И сега, за името е или не е, прашува членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Тони Михајловски, коментирајќи ја видеопораката на франсускиот рпетседател Емануел Макрон, кој ...
сите 39 | | | веќе видена

Конечно никој повеќе во светот нема да не спори, нема да не навредува и нема да не понижува. Никогаш повеќе ФИРОМ. Веќе сме Македонци со македонски народ, ...
сите 129 | | | веќе видена

Ако Мицкоски нема план за бојкот, има ли план ЗА европската иднина на Македонија? Македонија сега слободно дише и има еден план, стратешки план за влез во НАТО ...
сите 319 | | | веќе видена

Форумот за демократска Македонија оствари средба со Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, Вицепремиерот за европски прашања, Бујар ...
сите 40 | | | веќе видена

Како што пишуваат италијанските медиуми првиот човек на Јувентус Андреа Ањели знае која ќе биде следната ѕвезда која ќе пристигне во Торино. Познато е дека ...
сите 233 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вистински пријател

Од:
До кого (е-маил):
Порака: